18 Ekim 2018 Perşembe 04:56
 
  • 5,594 TL

  • 6,442 TL

  • 224,32 TL

  • 98.991

Öncekiler Sonrakiler

TARAMA BİR SAATİNİZİ,KANSER HAYATINIZI ALIR

Tarama bir saatinizi,Kanser hayatınızı alır
19 Ekim 2017 Perşembe 09:28

Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Kartepe Toplum Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi Ekibi ile ortaklaşa Ekim ayı Göğüs Kanseri bilinçlendirme ayında Kartepeli kadınlara yönelik seminer düzenledi.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in projelerinden biri olan Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü, önleyici sağlık anlayışı çerçevesinde, farklı sağlık konularında düzenlediği eğitim ve bilinçlendirme seminerlerine devam ediyor. Ekim ayı Göğüs Kanseri bilinçlendirme ayı kapsamında Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Kartepe Toplum Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi Ekibi ortaklaşa Fatih Sultan Mehmet, İstasyon, Dumlupınar, Ertuğrul Gazi Mahallelerinde yer alan KAR-MEK ile Kadın Spor ve Yaşam Merkezi üyelerine, kanserde erken teşhis, kanser taramalarının önemi ile ilgili sağlık eğitimi verildi. Toplum Sağlığı Merkezinde kanserle mücadele eğitimleri veren, Kanser Birim Eğitim Hemşiresi Gonca Sipahi, Kartepeli kadınlara verdiği eğitim büyük ilgi gördü.

ROL OYNAYAN ETKENLER
“Farkındayız Kanseri Yeneceğiz” kapsamında Kartepeli kadınlar “Kadın kanserlerinden korunma ve kendi kendine kanser muayenesi” konusunda bilinçlendirildi. Çağın hastalığı kanserden korunmak ve bilinçli bireyler yetiştirmek için gerçekleştirilen seminerde kanserin erken teşhisi nasıl yapılır, erken teşhisin önemi, kanser çeşitleri kadınlara anlatıldı. Kanser Birimi ekibi, kanser oluşumunda önemli rol oynayan etkenler olarak; kötü beslenme, tütün ve alkol kullanımı, hareketsiz yaşam ve radyasyon etkilerini gösterdiler.

TETKİKLER YAPILACAK
Risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliğine dikkat çeken konuşmacılar, her kadının ayda en az bir kez kendi kendine muayene yapmalarının önemine değindiler. Erken teşhis için bu basit muayenelerin önemli olduğunun belirtildiği seminerde, kadın kanser teşhisi konusunda maketle uygulamalı eğitim verildi. Mamografi ve kanserle ilgili testleri yaptırmak isteyen 40 yaş üstü üyelerin isimleri alınarak Kartepe Toplum Sağlığı Müdürlüğü, bu tetkikleri Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) aracılığıyla yaptıracağını belirtti.   

ÜZÜLMEZ; ÖNCE SAĞLIK
Hastalıklar konusunda bilinçli bireylerin oluşturulmasının öneminden bahseden Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Çağımızın en önemli hastalıklarından biri de kanserdir. Biliyoruz ki, çoğu hastalık erken teşhis edildiğinde hayat kurtarır. Biz de Kartepeli hemşerilerimizi bu konuda bilinçlendirilmesi, kanserin ne olduğunun bilinmesi ve erken teşhis konusunda bir seminer düzenledik. ‘Önce Sağlık’ sloganıyla yürüttüğümüz sağlık hizmetlerimiz kapsamında önemli bir sağlık sorunu olan kanserle ilgili vatandaşlarımızın dikkatinin çekilmesi ve bilincin artırılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu sayede kanserle savaşa yönelik farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmalarımız sürecinde birçok vatandaşımızın erken teşhisi sağlandı. Farklı sağlık konularında düzenlediğimiz eğitim ve bilinçlendirme seminerlerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

Bu haber 1452 defa okundu

DİĞER HABERLER

Sağlık hizmeti ekip işidir...

Sağlık hizmeti ekip işidir...

.

Vali, Kocaeli Devlet Hastanesi ile ilgili brifing aldı

Vali, Kocaeli Devlet Hastanesi ile  ilgili brifing aldı

.

İlçelerde kanser taramalarına başlandı

İlçelerde kanser taramalarına başlandı

Derince ve İzmit ilçelerinde vatandaşlara kanser taraması yapıldı

Evde bakım ücreti artıyor

Evde bakım ücreti artıyor

.

Doç. Dr. Aygül Çelik: 'Gripten korunmak için el sıkışmayın'

Doç. Dr. Aygül Çelik: 'Gripten korunmak için el sıkışmayın'

Doç. Dr. Çelik enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakterilerden korunmanın yollarını anlattı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET