18 Şubat 2019 Pazartesi 04:08
 
  • 5,279 TL

  • 5,968 TL

  • 223,54 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

VALİ AKSOY, O HİZMETLERİ TEK TEK ANLATTI

Vali Aksoy, o hizmetleri tek tek anlattı
19 Temmuz 2018 Perşembe 15:32

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli’de hizmet veren ve hizmete açılacak olan sağlık tesisleri, hastaneler, sağlık personel sayıları ve 112 Acil ve diğer Sağlık Hizmetleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

 

Gebe Bilgilendirme Sınıfları

Hastanelerin ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinin çoğunda bulunan gebe sınıflarımız ile anne adaylarına ve eşlerine ücretsiz eğitimler verilmektedir. Bu sayede normal doğumu teşvik etmek, anne adaylarının gebelik ve doğumlarının sağlıklı bir şekilde geçirmeleri sağlanmak, doğum sonrasında bebeklerine sağlıklı bakım vermelerini sağlamak amaçlanmaktadır.


Göçmen Sağlığı Merkezi

“Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi” çerçevesinde  2018 yılı içinde Darıca İlçemizde Suriyeli Göçmen vatandaşlara hizmet vermek amacıyla 1 adet Göçmen Sağlığı Merkezi açıldı. 


Anne ve Bebek Dostu Hastaneler çalışmaları

Tek kişilik konforlu ve tam donanımlı doğum odalarımızda anne adaylarının ev ortamında doğum yapmaları sağlanmaktadır. Ülkemizde ilk anne dostu olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH); İlimiz Derince EAH  ile Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Anne Dostu Hastane belgesini almıştır. 


Aşılama ve Tarama Programları: Kocaeli’deki bebek ve çocuklarıın aşılama oranı yüzde 97’dir. 2017 yılında Yenidoğan Tarama Programı kapsamında Ülke genelinde başarı yüksek başarı gösteren Kocaeli'de yeni doğanların tamamı ağır zeka geriliğine sebep olabilecek kalıtsal hastalıklarına karşı taranmaktadır. Sağlık Bakanlığı'nın hedef kitlesinde yer alan tüm çocuklarımıza düzenli tarama programları yürütülmektedir.

Evlilik Danışmanlığı: Aileyi oluşturacak çiftlere evlilik öncesinde sağlıklı bir çift olmaları hususunda temel unsurlar, üreme sağlığı, güvenli annelik, çeşitli hastalıkları konularında 7 ilçemizde danışmanlık hizmetleri verilmektedir.


Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi (KSEP):

Kocaeli’deki 15-69 yaş arası toplam 671 bin 439 kadına,  meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum ve anne sütü, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, kadına yönelik şiddet, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları, teknoloji bağımlılığı konularında eğitim verilerek farkındalık hedeflendi. 23 Ekim 2017 tarihinden itibaren 127 bin 219 kadınımıza eğitim verilerek hedef nüfusumuzun yüzde 18.9’ine ulaşılmıştır. Muayenede anormal bulgu tespit edilen 37 kadınımız tanı ve tedavi işlemleri için takibe alınmıştır. Eğitim programı hız kesmeden devam etmektedir.


Organ Bağışı Çalışmaları: Gerçekleştirilen etkin organ bağışı faaliyetleri sonucunda 2018 Mayıs ayı içerisinde ilimiz organ bağışı konusunda 1908 organ bağış sayısına ulaşarak İl bazında Türkiye 1’incisi, Derince İlçe Sağlık Müdürlüğü 727 bağış ile kurum bazında Türkiye 2’incisi olmuştur.


SBÜ Kocaeli Derince E.A.H Böbrek Nakli Merkezinde: 2017 yılı içerisinde 7 nakil,  2018 yılı ilk 6 ay içerisinde 9 nakil gerçekleştirilmiştir.


O hastanelerden de bahsetti

Vali Hüseyin Aksoy, yapımı tamamlanarak Kocaelilerin hizmete sunulan 250 yataklı Kocaeli Devlet Hastanesi, 400 yataklı Gebze Fatih Devlet Hastanesi ile inşaatına başlanan Gölcük Devlet Hastanesinden, yatırım programına alınan Çayırova Devlet Hastanesi’nden ve diğer projeler hakkında da bilgiler verdi.


Şehir Hastanesi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ilde yaptırılan 1180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanesi hakkında da bilgi veren Aksoy, 1.090.213.458 TL  proje tutarında dünya standartlarında ve en üst kalitede yapımı devam eden hastane inşaatının fiili gerçekleşme düzeyinin yüzde 20 seviyesine geldiğini, 2019 yılı sonu itibariyle hizmete sunulacağını ve bölgenin en gelişmiş hastanelerinden biri olacağını belirtti.


Gebze Fatih Devlet Hastanesi

Proje tutarı 63.795.100 TL ve inşaatı % 95 oranında tamamlanmış olan 400 Yataklı Gebze Fatih Devlet Hastanesi yeni binasında 13.06.2018 tarihinden itibaren ayaktan poliklinik hizmeti verilmeye başlanmış, en kısa zamanda yataklı servisler de devreye alınacaktır.


Kocaeli Devlet Hastanesi
Proje tutarı 63.844.069,64 TL

Olan Kocaeli Devlet Hastanesi tamamlanmış ve 25.12.2017 tarihinde hizmete alınmıştır. Eski binalar yıkılmış olup hastane otoparkı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından en kısa zamanda yapılacaktır.


Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

Proje tutarı 71.250.000,00TL olan 278 Yataklı Gölcük Devlet Hastanesinin yer teslimi yapılmış, inşaat işlemleri başlamıştır.


Çayırova Devlet Hastanesi

Proje tutarı 80.000.000,00 TL olan 200 Yataklı Çayırova Devlet Hastanesinin proje ihalesi yapılmış, uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.


AMATEM-ÇEMATEM
AMATEM: proje tutarı 7.500.000,00 TL dir. Proje ihalesi yapılmış olup uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.

ÇEMATEM: proje tutarı 3.000.000,00 TL dir. Proje ihalesi uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.


Gebze Beylikbağı Semt Polikliniği Ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi

Gebze Beylikbağı Semt Polikliniği ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde aynı zamanda 112 ve Aile Sağlığı Merkezi de bulunmaktadır. Semt Polikliniği Gebze Belediyesi tarafından yapılmaktadır.


Gebze İlyasbey Sağlıklı Hayat Merkezi

Projede; 10 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi, Verem Savaş, 112, KETEM, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Hayat Merkezi, yer alacak olup inşaatı Gebze Belediyesi tarafından yapılacaktır.


Gölcük 1. Basamak Sağlık Kompleksi

Gölcük merkezde yapılacak olan yatırımın proje tutarı 5.000.000,00 TL dir. Proje ihalesi yapılmış olup uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.


Karamürsel Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası

Karamürsel Devlet Hastanesi’nin yanında 4900 m2 kapalı alanı olan ek bina 2018 yatırım programına alınmıştır. Proje ihalesi yapılmış olup uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.


Körfez Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası

Körfez Devlet Hastanesinin mevcut hizmet binasının bulunduğu alanda yapılacak olan ek hizmet binası Körfez Belediyesi tarafından anahtar teslim olarak bedelsiz yapılacaktır.


Kartepe Toplum Ruh Sağlığı Merkezi

Kocaeli Devlet Hastanesi Kartepe Semt Polikliniği’nin yanında bulunan taşınmaza yapılacak. 2018 yatırım programına alınmıştır. Proje ihalesi yapılmış olup uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.


Kartepe Uzunçiftlik 2 No’lu Aile Sağlığı Merkezi+112 Ashi

Yatırım programında yer alan Kartepe Uzunçiftlik 2 no’lu ASM+112 ASHİ nin yapım ihalesi tamamlanmıştır. İnşaat çalışmaları başlamıştır.


Gölcük Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi 

Gölcük İlçesi Örcün Mahallesinde yapılacak olan ASM 2018 yatırım programına girmiş olup proje tutarı 500.000,00 TL dir. Proje alım ihalesi tamamlanmıştır. Proje çalışmaları devam etmektedir.


Gebze Dicle ASM

Gebze İlçesi Mustafapaşa Mahallesinde yapılacak olan ASM 2018 yatırım programına girmiş olup proje tutarı 2.000.000,00 TL dir. Proje ihalesi için işlemler devam etmektedir.


Darıca Sağlıklı Hayat Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi

Darıca İlçesi Bayramoğlu Mahallesinde yapılacak olan yatırım 2018 Yatırım Programına girmiştir. Proje tutarı 2.000.000,00 TL dir. Proje ihalesi çalışmaları devam etmektedir.


Körfez Toplum Sağlığı Merkezi Ve Sağlıklı Yaşam Merkezi

Körfez İlçesi Hacıosman Mahallesinde yapılacak olan yatırımın yatırım programında yer almaktadır. Proje tutarı 2.000.000,00 TL dir.


Kandıra Ecz.Kazım Dinç Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası
Kandıra Ecz. Kazım Dinç Devlet Hastanesi yanında bulunan ve  Bakanlığımıza tahsisli 18.946 m2 alanlı arsa üzerinde 1.800 m2 kapalı alana sahip tek katlı, içerisinde FTR ünitesi, diyaliz ünitesi, diş, evde sağlık birimi, arşiv, depo alanları ve idari birimlerin yer aldığı betonarme  ek bina yapılacaktır. Proje ihalesi yapılmış olup uygulama projelerinin Sağlık Bakanlığı onayını müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.

Bu haber 2594 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ