18 Ağustos 2018 Cumartesi 01:43
 
  • 6,019 TL

  • 6,907 TL

  • 231,72 TL

  • 88.735

Öncekiler Sonrakiler

'EKONOMİYİ EN İYİ ANLATAN LİDER: TEMEL KARAMOLLAOĞLU'

'Ekonomiyi en iyi anlatan lider: Temel Karamollaoğlu'
09 Haziran 2018 Cumartesi 16:21

.

Ülke sorunlarına getirdiği çözüm önerileriyle son günlerde adından sıklıkla söz ettiren Saadet Partisi’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, geniş kesimlerin takdirini toplamaya devam ediyor.Fatih Altaylı bugün yazdığı “Ekonomiyi En İyi Anlatan Lider” başlıklı yazısında Temel Karamollaoğlu’nun mevcut ekonomik düzeni en iyi yorumlayan ve çareleri dillendiren lider olduğunun altını çizdi. Altaylı’nın yazısı şöyle:
“En iyi ekonomi anlatan lider”
 DOLARIN ateşi düştü. Tek bir nedeni var. Ekonominin temel mantığına karşı kürek çekmekten vazgeçilmiş olması. Bakan Mehmet Şimşek, “Yabancılara faiz artırımı sözü vermedik” dedikten sonra Merkez Bankası faizleri bir kez daha artırınca dolar olması gereken yere doğru geriledi. Daha geriler mi? OHAL kalkarsa, yargı bağımsızlığına güven artarsa biraz daha geriler. Çünkü ancak o zaman dünyada başıboş gezen para bundan önce olduğu gibi Türkiye’ye yönelir. Ama benden size söylemesi, gelen para doğru yere yatırılmazsa bu gerileme çok uzun sürmez. Yıllar önce yazdım, yıllar önce söyledim. Tekrarlamakta fayda var. Yol yapmak, köprü yapmak iyidir. İster devlet yapsın, ister özel sektör. Ülkenin büyüme rakamlarına, istihdamına katkıda bulunur. Ama ne kadar? Yapıldığı süre boyunca. Gayri safi milli hasılanız 500 milyar dolarsa, o yıl 25 milyar dolarlık yol ve köprü yaparsanız yüzde 5 büyüme getirir sayısal olarak. Ama sonrası olmaz. Bir kereliktir. Sınırsız para bulmanız ve ülkenin üzerini yollarla kaplamanız mümkün olmadığı için bir kereliktir. Hatta sonrasında bu yolların, köprülerin parasının geri ödemesi başlar. Büyümek bir yana, küçültmeye başlatır sizi. Çare üretime kaynak aktarmaktır. Yapabiliyorsan katma değeri yüksek üretimdir. Onu beceremiyorsan, katma değeri düşük üretim bile idare eder. Yüksek veya düşük katma değer şarttır, üretim farzdır. “Yol yapmayalım mı?” diyenler olabilir. Yapalım elbet, ama tüm kaynaklarla değil. Üretim derken de sadece fabrikadan söz etmiyorum. Tarım da bunun içindedir, hizmet de. Keza emlak sektörü de. Kaynağın büyük bölümünü emlaka yatırırsan başta bir miktar tasarrufu ekonomiye döndürürsün. Ama o evleri alacak kişilerin sayısını artırman da gerekir. Yani birilerinin para kazanması ve o parayla emlak alması lazım. Üretmeyen, üretime katılamayan biri nasıl emlaka yatıracak parayı kazanır? Kazanamaz elbet. Türkiye’nin meselesi budur. Basittir. Ve konuşan liderleri dinliyorum. Bunu bu açıklıkta anlatan tek bir lider görüyorum.
“Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu.” Siyasi görüşünün yanından geçmem mümkün değil. Ama ekonomiyle ilgili söylediği her sözün altına imzamı atarım

Bu haber 692 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kılıçdaroğlu’ndan ’17 Ağustos’ mesajı

Kılıçdaroğlu’ndan ’17 Ağustos’ mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter adresinden 17 Ağustos depremine ilişkin bir mesaj yayınladı.

'Büyük kongreye hazırız'

'Büyük kongreye hazırız'

AK Parti İzmit Kadın Kolları haftalık yönetim kurulu toplantısı parti binasında gerçekleştirildi.

'Hurafelerden gençlerimizden uzak tutacağız'

 'Hurafelerden gençlerimizden uzak tutacağız'

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Hasan Basri Öğrenci Yurdu’nda inceleme gerçekleştirdi.

Başkan Üzülmez; 'Diz çöktüremeyeceksiniz'

Başkan Üzülmez; 'Diz çöktüremeyeceksiniz'

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde Kartepe’de faaliyet gösteren STK’lar, spor kulüpleri ve kanaat önderleri Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

A takımına eklenen yeni isimler oldu

A takımına eklenen yeni isimler oldu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener A Takımını belirledi.

Bahçeli’ye CHP’den destek geldi

Bahçeli’ye CHP’den destek geldi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli'nin köprü ve tüneller için ödenen garanti araç geçiş ücreti için dolar ödenmesine yönelik eleştirilerine bir destek de Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ