21 Şubat 2019 Perşembe 22:08
 
  • 5,324 TL

  • 6,039 TL

  • 228,04 TL

  • 102.494

Öncekiler Sonrakiler

'KURU BİR KALABALIK İÇİN O MECLİSE GİRMEK İSTEMİYORUZ'

'Kuru bir kalabalık için o meclise girmek istemiyoruz'
29 Mayıs 2018 Salı 23:00

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili adı Sedat Uslu,"Aynı safta camide namaz kılıyor, avludan çıktıktan sonra düşmanlaşıyoruz" dedi.

Haber:Burcu Nazlı

Gazetemizi ziyaret eden Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Adayı Sedat Uslu, 24 Haziran seçimlerinin Türkiye için önemine değinerek, Türk Milleti’nin geçmişten bugüne geldiği noktayı hatırlattı.

Ziyaretinde, insanlara yapılan baskı ve ötekileştirme duygusunun bu seçimlerde daha fazla olduğuna da dikkat çeken Sedat Uslu, 24 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde yine en doğru kararı Türk Milleti’nin vereceğini kaydetti. 


“Bu nefret dilini derhal kaldırın”

Saadet Partisi’nin bu seçimlerdeki anlayışından bahseden Uslu, “Bizler bir masada oturabilmeyi, beraberce konuşabilmeyi, istişare edebilmeyi, eksiğimiz ya da fazlamız ne varsa bunu net bir dille ifade edebilmek istiyoruz. ‘Eğer benden isen millisin, yerlisin’anlayışını geliştiği bir ülkede, ‘Benden değilsen ne millisin, ne de yerlisin’ anlayışının gelişmesi, toplumun temeline dinamit koymaktır adeta.Bu nefret dilini derhal kaldırın. Yani biz insanlara yaklaştığımız zaman, dokunduğumuz zaman bunu hissedebiliyoruz. Bu da bizi daha çok umutlandırıyor, daha fazla çalışma arzumuzu arttırarak, heyecanlandırıyor.  Ama bunların her birinin yanında Türkiye Cumhuriyeti olarak, ülke olarak batmış durumdayız. Dış politikayla alakalı ortadaki tarafsızlığın, anlaşmazlığın ve bu noktadaki yapımız, bizi ciddi bir rekabetin içerisine sürüklendiğimizi ve itildiğimizi gösteriyor” ifadelerine yer verdi.


“Ülkemiz çok sancılı ve tehlikeli bir süreçte”

Dünden bugüne ülkenin geldiği durumu özetleyen Uslu, “Sokaklarımız güvenli değil, insanlarımızda hiç ummadığımız kadar aymazlık ve yozlaşmanın geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü yukarıdaki anlayış, aşağıdaki topluma sirayet etmiş durumda. Yukarıdaki, ‘benimle olacaksın’ anlayışını istiyor. Önceden bir anlayış vardı ya ‘Ya benimsin, ya da kara toprağın.’Tıpkı bu anlayış gibi. Tabi ki de bu anlayış doğru olmaz. Biz istiyoruz ki terazinin bir kefesine ekonomiyi, ekonomideki çıkmazları, eğitimdeki çöküşleri, üretemeyen bir Türkiye’nin geldiği noktayı koyalım. Kendi etini bile üretemeyecek kadar, var olan hayvanını bile doyuramayacak kadar, samanından buğdayına kadar, mercimeğinden nohutuna kadar dışarıdan ithal eden bir ülkenin konumuna geldik. Bütün bu yaşananlar bizi son derece düşündürüyor. Ve bunların her birinin çözüleceğine bir inancımız var. Ama bu ülkede çok daha ağır bir şey var. O da ifade ettiğim gibi bu küfede bir kutuplaşma var, ötekileşme var, ‘benden isen millisin, değilsen değilsin’ anlayışı var. Bu anlayış başlı başına bir sorun olarak kabul edilmezse, çözülmezse, emin olun ülkemizin çok sancılı ve tehlikeli bir sürecin içerisine gittiğini görüyorum” diyerek görüşlerini aktardı. 


“Sadece Müslüman değil, insan da değerli”

Toplum olarak kaybedilen insanlığın da önemine değinen Sedat Uslu, “Şimdi bize soruyorlar: ‘Siz, Cumhur İttifakı’nın içerisinde neden yer almadınız? Dolayısıyla milli de değilsiniz, yerli de değilsiniz’, ‘Sizler CHP ile birlikte hareket ediyorsunuz’ diye. Ama biz şunu bilmek zorundayız. İnsan değerlidir. Sadece Müslüman değerli değildir.  Biz insana değer vermek zorundayız. İslam’ın hitabet alanı ‘Ey insanlar..’ diye başlar. ‘Ey Müslümanlar’, ‘Ey benim partililerim, grubum’ diye sığdırırsanız zaten bizi anlamanız mümkün değil. Cenabı- Hak bile insanlığa hitap ediyor.  Bütün mesele burada saklı aslında. Bizim buradaki anlayışımızla, karşımızda olan bir anlayış elbette ki bizim mecliste olmamızı istemez. Bize söyledikleri tek bir şey var: ‘Cumhur İttifakı’nda yer almak istiyorsanız, kapılarınıza kilit vurun.’ Bizde de böyle bir anlayış yok. Kuru bir kalabalık için o meclise girmek istemiyoruz, aksine kendimizi ifade edebilmek için, hayal ettiğimiz bir Türkiye’yi inşa etmek için o mecliste yer almak istiyoruz” dedi. 


“İslam’ı camiden dışarı çıkartmak istiyoruz”

“Toplum olarak, siyasiler olarak aynı safta camide namaz kılıyorsak, neden avludan çıktıktan sonra düşmanlaşıyoruz” diyen Sedat Uslu, “Geçmişe dönük sadece şunu söylemek istiyorum. Biz artık İslam’ı, camiden de, avludan da dışarı çıkartmak istiyoruz. Çünkü İslamiyet sadece camide, avluda geçerli bir kavram değildir” diye konuştu. 


“Basın her zaman bağımsızdır, tarafsız değildir”

Son olarak basının da önemli görevler üstlenmesi gerektiğini belirten Saadet PartisiKocaeli Milletvekili Adayı Sedat Uslu, “Basın her zaman bağımsızdır, tarafsız değildir. Basın olarak tek tarafın adaletten yana, kentin menfaatlerinden yana kullanmasını istiyoruz. Geriye kalan basının kendi ilkesindeki anlayışıdır. Bu da milletimiz açısından da son derece kıymetlidir. Arzu ettiğimiz tek bir konu var. Lütfen her birimiz önce insan, sonra da Müslüman olduğumuzu hatırlayalım. Bir arada olup, bir masa etrafında istişare edebilme umudunun var olduğunu kabul edelim” ifadeleriyle konuşmalarını sonlandırdı.


Bu haber 987 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ