19 Şubat 2018 Pazartesi 14:40
 
  • 3,759 TL

  • 4,668 TL

  • 162,91 TL

  • 116.326

Öncekiler Sonrakiler

SP’Lİ ÇAKMAK’TAN AKP’Lİ ÇOKAN’A SERT CEVAP

 SP’li Çakmak’tan AKP’li Çokan’a sert cevap
23 Ekim 2015 Cuma 16:32

AKP’li milletvekili adaylarına ve yöneticilerine, biz sözümüzde durmadık, SP’nin haklı mücadelesini destekliyoruz demek düşer

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili adayı Avukat Alaattin Çakmak, AKP Kocaeli Milletvekili adayı Avukat Halit Çokan’ın sosyal paylaşım sitesinde barajlarla ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin sert ve önemli açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili parti binasında konuşan Çakmak, “Biz özellikle isterdik ki; tüm siyasi partiler ve hukukçu olan vekil adayları‘ İfade özgürlüğünün, seçme ve seçilme hakkının önündeki antidemokratik bir uygulama olan yüzde 10'luk seçim barajını biz de doğru bulmuyoruz. Bu konuda meclisten bir düzenleme çıkması mümkün gözükmüyor. Saadet partisinin bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesinde bu konuda mücadele etmesini haklı ve yerinde görüyoruz. Kendilerini tebrik ediyoruz.Biz seçim beyannamelerimizde yazsak bile  yapamadık ama yapmaya çalışanı destekliyoruz’ desinler. Maalesef böyle bir açıklama yerine yüzde 10'luk seçim barajını, yasağı savunur açıklama yapmaktadırlar. Bu açıklamayı bir hukukçuya yakıştıramadık” dedi.
Sayın vekil adayının gösterdiği 1995 tarihli Anayasa Mahkemesi kararının üzerinden 20 yıl geçti diyen Çakmak, ”İnsanların çok uzağa gitmelerine gerek yok. Hukuk gelişiyor, anayasalar değişiyor, takip edersek araştırırsak bilgiye ulaşmak hiçte zor değildir. Girelim internete Google'da ‘06.01.2015 tarihli Anayasa Mahkemesi Kararı" yazalım, 15 sayfalık metni bulup okuyalım. Bu kadar. Basit anlaşılır bir ifadeyle Anayasa Mahkemesi "bireysel başvuru nedir? baraj nedir?hukuka aykırımıdır? anayasa mahkemesi bunu iptal edebilir mi? gibi sorular için herkes aradığı cevabı bulabilir.Anayasa Mahkemesinde Saadet partisi, BBP ve DSP'nin bireysel başvuru ile açtığı davada 2015 yılında görülecek seçimlerde ve genel anlamda barajın kaldırılması talep edilmiştir”

Bunun üzerine Anayasa Mahkemesininverdiği 06.01.2015 tarihli 15 sayfalık bireysel başvuru veyüzde 10'luk barajla ilgilikararındaözetle diyor ki: "Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden Avrupa insan Hakları Sözleşmesi ve buna bağlı Türkiye'nin taraf olduğu protokoller kapsamındaki haklarından herhangibirinin kamu gücü tarafından ihlal edildiğini iddia eden medeni haklara sahip bütün gerçek ve tüzel kişilere Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı tanınmıştır." 2010 yılında referandumla kabul edilen bireysel başvuru yolubireyleri maruz kaldığı temel hak ihlallerin tespiti yapan ve tespit edilen ihlalin ortadan kaldırılması için etkin araçları içerenanayasal bir güvencedir.""Bireysel başvuru yoluyla doğrudan yasama işlemine değil ancak yasama işleminin uygulanması mahiyetindeki işlem, eylem ve ihmallere karşıbaşvuru yapılabilecektir." demektedir.

Ve Sonuç olarak bu kararında "mahkemeye başvurmadan önce bir seçim geçirilip mağduriyet yaşanmadığı için şu aşamada açılan davayı incelenebilir bulmuyorum" diyerek oy çokluğu ile reddetti.Yani diyorki ; Öncelikle En az 1 milletvekili için yeterli oyu al. İl ve Yüksek Seçim Kurulu %10 luk barajdan dolayı seni vekil kabul etmesin. Mağdur ol. Sonra bana gel, bireysel başvuru yap, ondan sonra senin hakkının ihlal edilip edilmediğine bakayım Anayasada İfade özgürlüğüne,Seçme hakkına, seçilme hakkına,eşitlik ilkelerine aykırılık görürsem -hak ihlali tespiti yapayım mağduriyetini gidereyim diyor.

Şimdi hiçbir hukukçu, demokratik sistem içerisinde yer alan hiçbir parti darbe yasasını savunmaya kalkmasın. Anayasa mahkemesi kararları uygulanmaz demesin.

Balyoz ve Ergenekon davalarında uzun tutukluluk sürelerinin mağduru olduklarından dolayı kendi mahkemelerinden tahliye talepleri red edilen paşalar, askerler Anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulundular. Sonuç ne oldu. İsterseniz sadece çok popüler olduğu için 07.03.2014 tarihli haberleri inceleyelim;

Bizim değil, Anadolu Ajansının haberi
"Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in, ANAYASA MAHKEMESİ'NİN MÜVEKKİLİ HAKKINDA VERDİĞİ - İHLAL KARARI- üzerine yaptığı tahliye talebi, İstanbul Nöbetçi 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelendi. Mahkeme, Başbuğ'un tahliyesine karar verdi."
Sonuç ortada!
Bireysel başvuru sonucu neler olabiliyormuş hepimiz gördük.
Bu haber 1192 defa okundu

DİĞER HABERLER

'Dünyaya açılın, sizlerin yanındayız'

'Dünyaya açılın, sizlerin yanındayız'

Başkan Karaosmanoğlu, İzmit Genç İş Adamları Derneği’ne konuk oldu.

Mahalle Mahalle Seminer Düzenleyecekler

Mahalle Mahalle Seminer Düzenleyecekler

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları mahallelerde seminer programlarına başladı. İlk seminer Kuruçeşme Mahallesi’nde yapıldı.

Ayaz: Bizim Milletimize Sevdamız Bitmez

Ayaz: Bizim Milletimize Sevdamız Bitmez

Gündoğdu Mahallesi’nde vatandaşlarla buluşan AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, “Bizim Milletimize olan sevdamız hiçbir zaman bitmez” dedi.

CHP İzmit, Akmeşe'de sokak sokak dolaştı

CHP İzmit, Akmeşe'de sokak sokak dolaştı

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve ilçe yöneticileri, Akmeşe Mahallesi’nde esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.

Başkan Ayaz’dan Odalara Hayırlı Olsun Ziyareti

 Başkan Ayaz’dan Odalara Hayırlı Olsun Ziyareti

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, kongresini tamamlayan esnaf odalarına hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kamyonet hırsızı yakalandı

Kamyonet hırsızı yakalandı

Derince’de park halindeki evden eve nakliyat kamyoneti çaldığı öne sürülen 1 kişi polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ