09 Aralık 2019 Pazartesi 01:26

AKAR 'GELİR TESTİ UYGULANSIN'

AKAR 'GELİR TESTİ UYGULANSIN'
13 Haziran 2019 Perşembe 18:24

Mecliste yeni askerlik kanunu görüşmeleri devam ederken birçok maddenin ileride sorunlar oluşturduğuna ilişkin muhalefetin önerileri tartışılıyor. Askerlik yasası görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bedelli askerliğe ilişkin maddenin adalet ve eşitliğe aykırı bir durum olduğunu belirterek bunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

MADDE EŞİTLİĞE AYKIRI

Akar konuşmasında holding sahibi olanların çocuklarının, torunlarının 31 Bin TL olan bedeli çok rahat ödeyeceğine dikkat çekerek ancak asgari ücretle çalışan aileler bu bedelleri ödeyemeycektir. dedi.

Bedellerin bir gelir testi ve kademeli olması gerektiğini belirten Akar, bu şekilde yapılacak değişiklikle doğru bir uygulamanın hayata geçirilebileceğini söyledi.

TEK BİR KİŞİYE BU YETKİ VERİLEMEZ

Meclis Komsiyonundanalal acele askerlik yasasının geçirildiğini altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘Sayın Başkan, biraz evvel yapmış olduğunuz konuşmada yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşenler için her gün için 5 lira ve 10 liralık bir ceza yaptırımı uygulanacağını söylediniz. Şimdi kanun yapıyoruz burada. Üç sene sonra, beş sene sonra bu 5 liraları, 10 liraları düşündüğünüzde hiçbir anlam ifade etmeyecek ve üç yıl sonra veya iki yıl sonra tekrar buraya bir kanun gelecek "Bunları artıralım." diyeceksiniz. Onun için bunu da aynı bedelli askerlikte bulduğunuz formül var ya böyle bir formülle -örneğin asgari ücretin yüzde 0,5'i olabilir, 1'i olabilir- bir sisteme bağlarsanız bundan sonra bir daha bunun için de bir kanun yapma gereği duymayız.
Yine, bir başka şey askerlik hizmet süreleriyle ilgili. Cumhurbaşkanına yetki veriyorsunuz. Askerlik hizmet süresinin -üç ay- yarıya indirebilir ya da yarısı kadar artırabilir. Yahu askerliği üç aya indirirse ne yapacağız? Böyle bir şey olabilir mi? Bir kişiye niye yetki verilsin. Bakın, burada hep birlikte kanun yapıyoruz, altı ayla da sınırladık, belirledik. Yani askerliğin üç aya düşmesi gerekiyorsa üç sene sonra, beş sene sonra, on sene sonra yine konuşuruz.’ dedi.
KANUN TEKRAR GÖRÜŞÜLMELİ
Meclis görüşmelerinde AKP ve MHP Milletvekillerinin de kafasının karışık olduğunu belirten Akar, yöntemin yanlış olduğunu, tüm siyasi partilerin görüşlerinin dikkate alınarak, değişikliklerin yapılmasını ve bu şekilde gelecekte aynı kanunu tekrar meclise getirmek zorunda kalınmayacağını söyledi. Akar, binlerce gencin bu kanunu beklediğinin altını çizerek AKP’nin uzlaşma yoluna gitmesinin önemli olduğunu söyledi.


Bu haber 2188 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bütün oyunları kararlı bir şekilde yerle bir ediyoruz

Bütün oyunları kararlı bir şekilde yerle bir ediyoruz

Başkan Büyükakın, “Birçok yerde söyleniyor ama geriye dönüp bakıldığında, tarih ilerleyip o günden bugüne tekrar bakıldığında Cumhur İttifakının özellikle memleketimiz için dünyadaki rolünün ne kadar önemli olduğunu yarın çok daha iyi görülecek” dedi.

Filiz, İnce'nin açıklamaları sert bir dille eleştirdi

Filiz, İnce'nin açıklamaları sert bir dille eleştirdi

Yeter artık! Dinimizi, camilerimizi, inançlarımızı rahat bırakın...

BAŞKAN HÜRRİYET;'REZALETİN ADI ŞENER İNCE'

BAŞKAN HÜRRİYET;'REZALETİN ADI ŞENER İNCE'

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, yaptığı basın açıklamasıyla kendisine “camiye ayakkabıyla girdi” diyerek iftira atan AK Partili meclis üyesi Şener İnce’nin yalanlarını ortaya çıkardı.

CHP'de isyan

CHP'de isyan

Sökün bu adamın apoletlerini

CHP'de ilk kongre Darıca ve Çayırova'da

CHP'de ilk kongre Darıca ve Çayırova'da

İlçe kongreleri başlıyor

Enflasyonda Hayaller %15, Gerçekler %22

Enflasyonda Hayaller %15, Gerçekler %22

Çalışan ve Emeklilerin Maaşları Gerçek Enflasyona Göre Düzenlenmeli

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ