24 Mayıs 2018 Perşembe 18:50
 
  • 4,782 TL

  • 5,619 TL

  • 199,47 TL

  • 101.762

Öncekiler Sonrakiler

AKP, GAZİ SAYILMAYANLARI YİNE GÖRMEZDEN GELDİ

AKP, Gazi sayılmayanları yine görmezden geldi
08 Haziran 2017 Perşembe 11:57

TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi tarafından meclise getirilen ve Kocaeli Milletvekili Hürriyet’in gazi sayılmayanlarla ilgili destek istediği kanun teklifi AKP’liler tarafından reddedildi.

Terörle mücadele sırasında yaralanmalarına rağmen gazi sayılmayanların gazi sayılmasıyla ilgili CHP sıralarından meclise getirilen yasa teklifi AKP’liler tarafından reddedildi. TBMM Başkan vekili ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’nin hazırladığı kanun teklifiyle ilgili meclisten gerekli desteği ise TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet istedi.


YILLARDIR BÖYLE GELİR, BÖYLE GİDER BU KERVAN MI DİYECEKSİNİZ ?

Meclis kürsüsünde konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu askerlerimiz bizler daha güvende olalım diye rahat bir yatak yüzü görmeden, sırtında onlarca kilo ağırlıkla, sevdiğinin sesini aylarca duymadan, dağlarda geziyor, vatanı koruyor, nöbet tutuyor, vatan sevgisi için göğsünü kurşunlara siper ediyor. Bu insanların kalbindeki kurşun 1 santimetre daha ileriye gitse, hepiniz oturduğunuz koltuklarınızdan şehit taziye mesajları yayınlayıp, Türk Bayrağı'na sarılı tabutunu sırtlayıp askerî araca bindirecektiniz. Şehit olan tüm vatan evlatlarına Allah gani gani rahmet eylesin. O askerlerimiz şehit olmasaydı ve yaralanmış olsalardı. Ancak TSK sağlık yönetmeliğine takılmış olsalardı, bugün gazi bile olamayacaklardı. Şimdi bu vatan evlatlarına bir cevap vereceksiniz; Ya "terör örgütleriyle mücadele eden vatandaşlarımıza, yaralandıklarında yaralanma yüzdelerine bakmadan gazilik onurlarını vereceğiz" diyeceksiniz. Ya da ‘Yıllardır böyle gelir, böyle gider bu kervan. Kader böyle ey insan, ister ağla ister yan!’ diyeceksiniz.


KHK İLE GAZİLERİMİZİ KANDIRDILAR

Geçtiğimiz aylarda aynı konuyla ilgili olarak meclise araştırma önergesi sunduklarını ancak yine AKP’liler tarafından reddedildiğini dile getiren Hürriyet, “AKP Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz bu kürsüye gelerek, ‘Bu konuda çalışmalarımız sürmektedir’ demişti. Başbakan ‘7 bakanlığa talimat verdim, bu konu üzerine çalışıyoruz’ demişti.  Maliye Bakanına defalarca konuyu sordum ama Bakanın konu hakkında ufacık bir bilgisi dahi ne yazık ki yoktu. Aile Bakanına sorduk, ‘Benim bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yok’ dedi.  Gazi sayılmayanlarla ilgili 684 sayılı KHK yayımlandı ve gaziler arasındaki farklar ortadan kaldırılmıştır. 19 bin kişi bu haktan yararlanacaktır, denildi ama hiçbir vatan evladı ne yazık ki bu KHK'dan da yararlandırılamadı. Peki, soruyorum buradan: 19 bin kişi için çıkarılan bu KHK'dan hiç kimse yararlanmadıysa kimdir bu 19 bin gazi, biz ne zaman 19 bin gazi verdik? Sonra öğrendik ki; bu KHK sadece 15 Temmuz gazilerini kapsadı”


TERÖR MAĞDURU DEĞİL, DEVLET MAĞDURU
15 Temmuz gecesi yaralanan herkesin gazi sayıldığını da sözlerine ekleyen Milletvekili Hürriyet, “PKK ile mücadele edip yaralanan, parmağı kopan, bir sürü şarapnel parçasıyla bugün hayatını devam ettirmeye çalışan insanlar hâlâ o yönetmeliğe takılıyor ve gazi sayılmıyor. İki vatandaşımız mesaj gönderdi, bir tanesi diyor ki, ‘Bize terör mağduru diyorlar, ben bir kahraman Türk askeriyim. Terörist benim düşmanım, ben terörün mağduru değilim devlet mağduruyum’ Bir diğeri diyor ki: "Keskin nişancı mermisiyle Nusaybin'de vuruldum, mermi bir milimetre soldan gitse felç olacaktım, bir santimetre yukarıdan gitse kahraman şehit olacaktım ama şu anda ben hiçbir şeyim’  Gazilik unvanı ve gazilik onurları için yıllardır mücadele ediyor bu insanlar. Kalp yarası kurşun yarasından emin olun daha ağırdır. Yarın, terörle mücadeleden bahsederken gazi ve şehitlerimizin fedakârca mücadelelerini alnınızın akıyla anlatmak istiyorsanız bugün bu yasa teklifimize "evet" demelisiniz diyorum” açıklamasında bulundu.

Bu haber 2058 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kadınların azimli çalışmaları

Kadınların azimli çalışmaları

CHP İl Kadın Kolları yönetimi, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Hamiyet Gülaçar’ı ağırlayarak Kocaeli’deki çalışmalar hakkında bilgi verdi

AK Partili adaylar Ankara’da

AK Partili adaylar Ankara’da

.

CHP’li gençler de destek verdi

CHP’li gençler de destek verdi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Gençlik Kolları İl Örgütü, ‘İnce bir hesabımız vardı’ diyerek CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye destek bağışında bulundu.

İnce'ye bağış için sıraya girdiler

İnce'ye bağış için sıraya girdiler

.

Kocaelinin İş adamı Recep Sarıdoğan Saadet Partisi'nden aday

Kocaelinin İş adamı Recep Sarıdoğan Saadet Partisi'nden aday

Kocaeli’nin önde gelen iş adamlarından Recep Sarıdoğan, Saadet Partisi Kocaeli 2. Sıra milletvekili adayı oldu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET