20 Eylül 2018 Perşembe 02:26
 
  • 6,259 TL

  • 7,319 TL

  • 242,09 TL

  • 96.604

Öncekiler Sonrakiler

ÇANAKKALE SAVAŞLARI BİR MİLLETİN YENİDEN DOĞUŞ EFSAENESİDİR

Çanakkale savaşları bir milletin yeniden doğuş efsaenesidir
16 Mart 2018 Cuma 12:30

.

Cumhuriyet Halk Partisi Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çanakkale Savaşı’nda verilen mücadelenin zaferle sonuçlanmasının bütün bir milletin ortak azmiyle gerçekleştiğini belirten Törk mesajında şunları ifade etti:
 
“Çanakkale deniz ve kara savaşları, Türk Ulusal tarihinin 1800’lü yıllarının hemen hemen çoğunluğunda görülen yenilgilerden sonra askeri ve siyasal varlığını kanıtladığı savaşlardır. 18 Mart Zaferi, düşman donanmalarının 1915 yılı başlarında İstanbul’a girmelerini önleyen tarihi bir zaferin ilk kıvılcımı olmuştur. 18 Mart kıvılcımı olmasaydı, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul İtilaf devletlerince işgal edilecek, Almanya’nın yenilgisi çabuklaşacak ve muhtemelen Rusya’da 1917 Bolşevik İhtilali gerçekleşmeyecekti. Bu yüzden, 18 Mart ve onu izleyen Çanakkale Savaşlarının, ulusal tarihimize ve dünya tarihine etkileri çok önemlidir.


Çanakkale Savaşı bir milletin yeniden doğuş efsanesidir. Bu mücadelenin zaferle sonuçlanması, bütün bir milletin ortak azmiyle gerçekleşmiş ve Çanakkale Savaşları’nın unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in başarısı, ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kaynağı olmuştur.


Bugün bu topraklarda dinimizi, dilimizi, örfümüzü özgürce yaşayabiliyorsak, bayrağımız dalgalanabiliyorsa, Çanakkale Savaşlarının ve daha sonra yaşanan savaşların kahramanlarına çok şey borçlu olduğumuzu asla unutmamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”
Bu haber 1144 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP Kocaeli’de büyük buluşma

CHP Kocaeli’de büyük buluşma

.

Bizi takip edin herkesden önce haberiniz olsun

Bizi takip edin herkesden önce haberiniz olsun

.

İYİ partili Lütfü Türkkan turlara edirne'den başladı

İYİ partili Lütfü Türkkan turlara edirne'den başladı

İyi parti mahalli idareler seçimleri için sahaya indi

Aksu;Çayırova bunu haketmiyor!

Aksu;Çayırova bunu haketmiyor!

Saadet Partisi Çayırova ilçe teşkilatı, Ağustos ayı aylık ilçe divan toplantısını gerçekleştirdi.

AK Kadın İcra’da Bayrak Değişimi

AK Kadın İcra’da Bayrak Değişimi

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları yönetimi yaptığı toplantıda icra kurulunda değişikliğe gitti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET