24 Haziran 2019 Pazartesi 17:26
 
Öncekiler Sonrakiler

ÇARPIK VE ADALETSİZ BİR VERGİ SİSTEMİ VAR

ÇARPIK VE ADALETSİZ BİR VERGİ SİSTEMİ VAR
28 Şubat 2018 Çarşamba 14:10

Omurca, “Vergi adaletsizliği daha da derinleştirildi”

CHP İl Emek Büroları ve STK’lardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Suca Omurca, Şubat ayının son haftası kutlanan Vergi Haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Omurca, 16 yıllık AKP tarihinde ortaya konulan vergi uygulamalarının her geçen gün daha adaletsizleştiği ve derinleştiğini söyledi. İl binasında gerçekleşen açıklamada İl Saymanı Naim Keskin ve İl Emek Komisyon üyesi Mustafa Zengin de yer aldı.
VERGİ TARİFESİ TEK KALEME DÜŞÜRÜLDÜ

Ülkemizde her yıl Şubat ayının son haftasının vergi haftası olarak kutlandığını dile getiren CHP İl Emek Büroları ve STK’lardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Suca Omurca,” Dolaysız vergi ve gelir üzerinden alınan kazanç olmak üzere toplanan vergiler ikiye ayrılır. 29. uncu Vergi haftasını yaşadığımız şu günlerde 16 yıllık AKP tarihinde ortaya konulan vergi uygulamaları her geçen gün vergi adaletsizliğini daha da derinleştirmiştir. Daha önce ücret ve maaş gelirleri ayrı bir gelir vergisi tarifesine tabi iken AKP döneminde gelir vergisi tarifesi tek kaleme düşürülmüş özellikle yüzde 15’lik vergi dilimi matrahı gerek enflasyon gerekse yeniden değerlendirme oranının altında arttırılarak çalışanların yüzde 20’lik ikinci vergi diliminden vergilendirilmesinin önü açılmıştır” dedi.
ÇARPIK VE ADALETSİZ BİR VERGİ SİSTEMİ VAR

Gelir durumuna bakılmaksızın herkesten aynı oranda vergi alımının çarpık ve adaletsiz bir vergi sistemi ortaya çıkardığını dile getiren Omurca, “Halk sırtındaki yüksek vergi yüküyle yoksullaşırken patronlara vergi konusunda birçok kolaylıklar sağlanmaktadır. Asgari ücretten yapılan vergi kesintisine derhal son verilmelidir. Yoksulluk sınırının altında bir ücret ile çalıştırılan kamu çalışanlarına da vergi indirimi uygulanmalıdır. Çalışanı yüzdelik zamlarla enflasyona ezdiren AKP hükümeti yüzde 50’nin üzerinde elektriğe, doğal gaza, suya yapılan zamlarla zaten açlık sınırının altında ücret alan vatandaşı daha da yoksullaştırmakta ve temel sağlık, eğitim, gıda ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirmektedir” diye konuştu.
CEZAYI YOKSULLAŞTIRILMIŞ HALK ÇEKİYOR
2017 büyüme endeksini açıklayan AKP yüzde 11 ekonomik büyümeyle dünya birincisi olduğumuzu açıkladı diyen Omurca, “Ancak büyümeden pay alanların içinde emekçiler, işsizler, yoksul halk yoktur. Büyümeden pay alanlar içerisinde saray çevresi ve rantçılar bulunmaktadır. Eğer ekonomide bu büyüme doğru ise bu paydan neden emekçiler ve yoksul halk yararlanmıyor. Ekonomik kaynaklar ve hükümet yetkilileri 2017 yılı için bütçe açığının 47,4 milyar lira cari açığın 47,1 milyar dolar olduğunu açıklamıştır. AKP hükümetinin açıkladığı toplam 95 milyar dolarlık bütçe ve cari açığını kapatmanın yöntemini vergileri daha da arttırmakta bulmuştur. Bütçe açığının asıl sebebi saltanatın şatafatı, silinen yandaş vergiler, yolsuzluk ve hırsızlıktır. Ne var ki cezasını çekende yoksullaştırılmış halktır. Vergi sistemindeki bu adaletsizlikler biran önce düzeltilmelidir. CHP olarak bu hukuksuz ve adaletsiz uygulamalara karşı var gücümüzle mücadele edeceğiz “ ifadelerini kullandı.Bu haber 1051 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ