20 Şubat 2019 Çarşamba 17:30
 
  • 5,308 TL

  • 6,021 TL

  • 229,25 TL

  • 101.941

Öncekiler Sonrakiler

CELALETTİN YAVUZ HOCA’NIN TÜKENMEYEN ENERJİSİ!

Celalettin Yavuz Hoca’nın Tükenmeyen Enerjisi!
20 Nisan 2018 Cuma 11:20

Köşe yazarımız, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İİSB V. Dekanı Prof. Dr. Celalettin Yavuz önce “İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Araştırmaları Kulübü”nün daveti üzerine, 17 Nisan öğleden sonrası “Strateji ve Güç Oluşturma” konulu sinevizyon şeklinde bir konuşma yaptı.

Bu bağlamda Hoca 17 Nisan 2018 Salı günü iki önemli etkinliği aynı güne sığdırd.

Hatay/Dörtyollu Yavuz Hoca, önce “İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Araştırmaları Kulübü”nün daveti üzerine, 17 Nisan öğleden sonrası “Strateji ve Güç Oluşturma” konulu sinevizyon şeklinde bir konuşma yaptı. İstanbul Süleymaniye Ocağı’ndaki bu konferansta Uluslararası İlişkiler öğrenimi gören öğrencilere, az bilinen ama gerekli olan bu konuda bilgiler veren Yavuz, Strateji ve Güç Kullanma’yı günümüzdeki örneklerle de açtı. Aslında terminoloji açısından bile ağır olan konuya öğrencilerin ilgisi yoğundu. Güncel sorunlar da dahil pek çok husustaki sorularına aldıkları cevaplar ve Hoca’nın aktardığı yaşanmış tecrübelerle oldukça mutluydular.

MHP Genel Başkanı Dr. Bahçeli’nin de 2013 yılı başlarından itibaren Dış Politika ve Güvenlik Politikaları alanında danışmanlığını yapan Prof.Dr. Yavuz’un 17 Nisan’daki ikinci etkinliği Tv5 kanalındaki “Buyrun Başlıyoruz” adlı program konuk olmasıydı. Saat 21.30-23.40 arasında, Mustafa Kurdaş tarafından sunulan programda, Yavuz Hoca Suriye ağırlıklı olarak güncel Türk Dış Politikasını değerlendirdi.

Yavuz, Suriye’de oynanan oyunları artık sade Türk vatandaşının dahi kolaylıkla anlayabildiğini söyledi. Suriye’ye yapılan füze saldırılarından sonra paylaştığı sosyal medya mesajlarına gelen cevaplardan bunun kolaylıkla anlaşıldığını örneklerle açıkladı.

Yavuz’a sorulan ilk soru ise “Siz dış politika ve güvenlik politikaları uzmanısınız. Ama Sayın Bahçeli’nin erken seçim tarihini açıklaması konusunda bir soru sorsak ne dersiniz?” şeklindeydi. Yavuz’un cevabı ise “Prensip olarak çok iyi bildiğimi düşündüğüm konularda değerlendirme yaparım. Bunlar da genelde dış politika konularıdır. Yurt içinde değerlendirme yapmak için pek çok malzeme var. Yurt içindeki bu zengin ortama bir girersek, aslında çok az kişinin takip edebildiği yurt dışının cazibesi kalmadığından ben de içeriye dönebilirim endişesini taşıyorum. Ama az sayıdaki uzmanlardan biri olarak yurtdışındaki gelişmeleri izlemekte ısrarcılığımı sürdürüyorum!” dedi.

Yavuz Hoca, “Ancak Devlet Bey’in erken seçim için ileri sürdüğü gerekçeler de benim konularımla yakından ilgili. Yani sınır güvenliği, Suriye’de her an değişebilen siyasi ortam, terörle mücadele, Türkiye’nin en önemli meselelerinden olan FETÖ’cülerden arınamama gibi pek çok husus, yenilenmiş ve taze kana sahip bir Meclis’le daha iyi çözülebilir. Pek çok kişi FETÖ’cü olduğu kuşkusuyla hukuki süreçten geçerken FETÖ’nün siyasi ayağına dokunulamadı. Mevcut Meclis’te FETÖ’cü olmadığını kim ileri sürebilir? Bence yeni Meclisle siyaset de FETÖ’cülerden temizlenip arınabilecektir!” dedi.


Bu haber 1131 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ