27 Mayıs 2019 Pazartesi 05:27
 
Öncekiler Sonrakiler

CHP'DE DANANIN KUYRUĞU KOPACAK

CHP'de dananın kuyruğu kopacak
06 Ağustos 2018 Pazartesi 09:09

İmza krizi bugün netleşecek

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP'de başlayan Genel Başkanlık tartışması muhaliflerin olağanüstü kurultay toplanması yönünde verdikleri imzalar tartışma konusu olmuştu.


Muhalifler yeterli imzanın toplandığını açıklarken genel merkez imzalarının yeterli olup olmadığını öne sürmüştü.Parti yöneticileri Genel Merkez'e teslim edilen imzalar arasında mükerrer ve tüzük hükümlerine uymayan imzalar bulunduğunu vurgulayarak, geçerli imza sayısının 605 civarında olduğunu, bunun da olağanüstü kurultay için yeterli olamadığını bildirdiler.  Bu arada olağanüstü kurultay için 15 günlük süre içinde verilen imza sayısının 700'ün üzerinde olduğunu kaydeden bazı CHP'liler, yüzü aşkın imzanın pazarlık için çekmecede tutulduğunu ifade ettiler. Bir CHP Parti Meclisi Üyesi de bunu doğrulayarak şunları söyledi: "Bize gelen bilgiye göre imza sayısı Genel Merkez'e verilen imzalardan çok yüksek. Ama bazı belediye başkanları belediye olanaklarını kullanarak delegelerin imzalarına ipotek koymuş durumda. İmzaları yeniden adaylıklarını garantilemek için koz olarak kullanıyorlar. Bazı delegeler de belediyelerden iş almak, yakınını işe sokmak için fırsata çevirme derdinde. Şu anda CHP'de en kıymetli şey imza." Genel Merkez'in "İmza sayısı yetersiz" diyerek olağanüstü kurultay talebini geri çevirmesi halinde muhalefetin de önümüzdeki dönem için yol haritasını açıklaması bekleniyor. İlk etapta imzacı delegeleri Ankara'da toplamayı planlayan muhalefetin, tüzük kurultayı toplamak için hemen düğmeye basması bekleniyor. Muhalefetin tüzük kurultayında Kılıçdaroğlu yönetiminin "milletvekili ve belediye başkanı adaylarını merkezden belirleme" silahını tamamen elinden almayı hedeflediği, tüzükte böyle bir değişikliğe en az bin delegenin "evet" diyeceğini düşündükleri belirtiliyor. Yapılması planlanan bir başka değişiklik de olağanüstü kurultay için gerekli olan salt çoğunluk şartını düşürmek.  Muhalefetin olağanüstü kurultay için imzaları Genel Merkez'e vermesi ile birlikte hangi illerden kaç delegenin olağanüstü kurultay için imza verdiği de ortaya çıktı. İmza listesinde 81 ilin 76'sından delegeler olağanüstü kurultay için imza verirken, imza vermeyen illerin Tunceli, Şırnak, Amasya, Çankırı ve Sinop olduğu anlaşıldı.  Yalova, Sakarya, Manisa, Kilis, Aksaray, Bartın, Batman, Bilecik, Düzce ve Hakkari'in tüm delegeleri olağanüstü kurultay isterken, daha önce Kılıçdaroğlu'nun yanında yer alan illerde ciddi çatlakların oluştuğu gözlendi. CHP'de 144 milletvekilinden 10'u, 60 kişilik Parti Meclisi'nden 12'si, 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu'ndan dördü imza verirken, bazı illerdeki durum şöyle: "İstanbul'da 171 delegenin 71'i, Ankara'da 61 delegenin 23'ü, İzmir'de 52 delegenin 26'sı, Trabzon'da 11 delegenin 10'u, Konya'da 27 delegenin 20'si, Kocaeli'nde 22 delegenin 14'ü, Ardahan'da dört delegenin üçü, Samsun'da 17 delegenin 14'ü, Bursa'da 35 delegenin 22'si, Denizli'de 14 delegenin 13'ü, Diyarbakır'da 22 delegenin 15'i, Adana'da 25 delegenin dokuzu kurultay için imza verdi."

Bu haber 727 defa okundu

DİĞER HABERLER

AKAR, AKP DEMEK RANT DEMEK TALAN DEMEK

AKAR, AKP DEMEK RANT DEMEK TALAN DEMEK

Heyt Politikası ile Yatırım Gelmez

Büyükakın, geleneği devam ettiriyor

Büyükakın, geleneği devam ettiriyor

Eski belediye başkanları ve meclis üyelerini iftarda buluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; “Görevimizi tamamladıktan sonra bu kentin sokaklarında alnımızın akıyla dolaşacağız” dedi.

YERLİ OTOMOBİL YALAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

YERLİ OTOMOBİL YALAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

47 MİLYON EURO ÖDENEN PROTOTİP NEREDE

TÜRKKAN DARICA’DA

TÜRKKAN DARICA’DA

İŞÇİNİN CUMHURBAŞKANINA YAZDIĞI MEKTUBU OKUDU

İŞÇİNİN CUMHURBAŞKANINA YAZDIĞI MEKTUBU OKUDU

MECLİS KÜRSÜSÜNDEN YILDIZ SUNTA İŞÇİLERİNİN MEKTUBUNU OKUDU

TÜRKKAN 'Ağaç katliamına kılıf hazırlamaya çalışıyorlar'

TÜRKKAN 'Ağaç katliamına kılıf hazırlamaya çalışıyorlar'

TBMM'de Katırcıoğlu, Türkkan tartışması

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ