16 Şubat 2019 Cumartesi 09:34
 
  • 5,279 TL

  • 5,964 TL

  • 223,38 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

CHP, GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

CHP, gündemi değerlendirdi
09 Ağustos 2018 Perşembe 13:28

Büyükşehir Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve meclis üyesi Orhan Tanış, CHP Kocaeli İl binasında gündemi değerlendirdi.

Toplantıda Taşdemir ve Tanış’ın yanı sıra İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, İl Başkan Yardımcısı Harun Yıldızlı ve il yöneticisi Selim Yıldız’da yer aldı.


Taşdemir ve Tanış; 16 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanması beklenen ve kamuoyunda tepki yaratan Umuttepe’ye yapılması planlanan çöp fabrikası, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve zararları hala giderilmeyen sel olayları, ölüm yoluna dönüşmesine rağmen hala gerekli önlemlerin alınmadığı Kandıra Yolu, kenti bir anda sararak vatandaşların kabusu haline gelen sivri sineklerin istilası konularını masaya yatırdı.


“İnsanlarla dalga geçiyorlar”
Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Seçimlerden önce periyodik olarak kentin ana sorunları ile ilgili yaptığımız toplantılara devam ediyoruz. Kentimizde ki en büyük sorunlardan birisi tabi ki sel felaketiydi. Bunu meclislerde sürekli dile getirmemize rağmen hep karşı çıktılar. Malum son sel felaketinde maddi ve manevi büyük kayıplar oldu. Her sel felaketinden sonra bu sorunun asıl sorumlusu İSU komik açıklamalar yaparak insanlarla dalga geçmektedir. Şehrin sel felaketine uğramasını battaniyelere, çocuk bezlerine bağladılar” ifadelerini kullandı.

“Maddi kayıp var ancak hala bir çalışma yok”
Taşdemir, “İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’a sormak istiyorum orada koltuğunda nasıl rahat oturuyor? İnsanların işyerleri sular altında kaldı. Birçoğu maddi kayıplara uğradı ancak hala bir çalışma yok. Daha önce Bulvar mevkiinde altyapı çalışmaları yapılacağını söylediler ve büyükşehir kendi sitesinden bu sorunun çözüleceğini vatandaşlara bildirdi. Ancak ilk yağmurda gördük ki bu mevkii de de hala bir çalışma bulunmuyor” dedi.

“Her gün tehlike had safhada”
Kandıra Yolu ile ilgili endişelerini dile getiren Taşdemir, “Kandıra yolu ile ilgili hemen hemen her gün tehlike had safhada ve 2, 3 günde bir kazalar yaşanmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Kuzey Otoyolu’nun yapılacağı alanda fotoğraflar çekiliyor. Ancak hiç kimse Kandıra Yolu ile ilgili bir açıklamada, çalışma da yapmıyor. Ben ne sel baskınından sonra ne de Kandıra Yolu’nda kazalar yaşandıktan sonra Sayın Karaosmanoğlu’nu o bölgede göremedim. O hala sabah yürüyüşleri ve sabah kahvaltıları ile fotoğraflar vermeye devam ediyor” diye konuştu.

“Yer tespiti doğru düzgün yapılmadı”
Ardından Umuttepe’de yapılması planlanan çöp yakma tesisi ilgili konuşan CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Çöpler için ne yapalım demişler. Yakalım kurtulalım demişler. Hızlı büyüyen şehirlerin sorunudur çöp. Kocaeli’de yaklaşık bin 800 ton atık çıkmaktadır. Entegre katı atık yönetim sistemini getirmek gerekiyor. Bu sistemin kendi içinde bir hiyerarşisi vardır. Burada öncelikli olarak üst kademeleri yapıp bertaraf kısmına gelmemiz gerekiyor. Büyükşehirden siz böyle bir plan duydunuz mu? Geri dönüşüm düşünülmeden yakmak demek halkın cebinden daha çok para çıkması demek. Çöp tesisi bölgesindeki ağaçları görünce benim içim cız etti. Yer tespiti doğru düzgün yapılmadı” sözlerini kullandı.Bu haber 886 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ