27 Mart 2019 Çarşamba 06:34
 
Öncekiler Sonrakiler

DİLOVASI’NDA İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR

Dilovası’nda insanlık suçu işleniyor
29 Mart 2018 Perşembe 11:16

.

CHP Kocaeli Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Üyesi Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde artan kanser ve çevre kirliliğiyle ilgili konuyu meclise taşıdı.

Dilovası’nda artan kanser vakaları ve çevre kirliliği ile ilgili mecliste konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, 2006 yılında mecliste araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatarak, “14 Mart 2006 tarihinde, Dilovası’ndaki sanayi atıklarının çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Dört ay süreyle çalışan bu komisyonun 369 sayfalık raporundan çıkarılan en önemli sonuç ‘Dilovası'ndaki çevre kirliliğinin insan sağlığı üzerine yapmakta olduğu olumsuz etkiler ortadan kaldırılmalı veya kabul edilebilir sınırlara çekilmelidir’ olurken bugün gelinen nokta oldukça düşündürücüdür. Dilovası'nda büyük bir insanlık suçu işlenmektedir” dedi.

İnsan hayatı ranttan daha önemli
Açıklamasına devam eden Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, 2017 yılında kanserden ölümlerin oranının dünyada yüzde 12,5; Türkiye'de yüzde 12,9; Kocaeli’nde ise yüzde 18,9 olduğunu açıkladı. Dilovası'nda da bu oran maalesef yüzde 33,7. On iki yıldır kanser hastalığında bir ilerleme kaydedilmeyen hatta neredeyse daha da ilerleyen Dilovası'nda büyük bir insanlık suçu işlenmektedir. Bir an önce duruma el konulması ve insan hayatının ranttan daha önemli olduğunun farkına varılmasını istiyoruz” diyerek konuşmasına son verdi.

Bu haber 503 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ