kbb 15 temmuz
bil anakolej
13 Temmuz 2020 Pazartesi 13:40

HALİL KAYIN 'DERİNCE CAZİBE MERKEZİ OLACAK'

Halil Kayın 'Derince cazibe merkezi olacak'
06 Mart 2019 Çarşamba 10:17

.


Saadet Partisi Derince Belediye Başkan Adayı Halil Kayın, seçim çalışmaları kapsamındaki ziyaretlerine devam ediyor. Son olarak Kırım Türkleri Derneği Kadınlar Günü Organizasyonuna ziyaret gerçekleştiren Halil Kayın, Kırımlılarla bir süre sohbet etti.
Ziyaret kapsamında kısa bir konuşma yapan Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şengül Talgır, Kırım Türkleri Derneği ve Kırım Türkleri ile ilgili genel bir bilgilendirme yaparak “Derince’deki Tatar nüfusu yaklaşık 4-5 bin; Kocaeli’de 15 bin civarı ve Türkiye’de ise yaklaşık 7-8

milyon olduğu düşünülmektedir. 1936 yılında Derince civarına yerleşen Tatarlar bölgeyi imara açmışlardır,” dedi. Dernek faaliyetleri ve Kırım’daki vaziyeti kısaca anlattıktan sonra sözü Halil Kayın’a bıraktı.

Belediyecilik anlayışı ve seçim projeleri hakkında bir konuşma yapan Halil Kayın, “Atatopraklarımızdaki kardeşlerimizin acılarına ortak olmak, onlara sahip çıkmak noktasında bubuluşmaların devam ettiriliyor olması gerçekten takdire şayan,” şeklinde konuştu. Sözlerine, “Aynı şekilde, nasıl ki oradaki kardeşlerimize sahip çıkmaya çalışıyor, onların dertleriyle dertleniyorsak,Derinceli hemşerilerimizin, gençlerimizin, evlatlarımızın dertleri de bizim derdimiz olmalıdır düşüncesiyle yola çıktık,” ifadelerini kullandı.

“Derince kentleşmesini tamamlayamadı.”
Bölgedeki mevcut belediyecilik anlayışını eleştiren Halil Kayın “Derince, Körfez ile İzmit arasına sıkışmış bir ‘otel şehir’ olarak tanımlanıyor. Derince gelişimini tamamlayamadı. Bu eksikliği her yerde görüyoruz. Derince’nin çarşısı yeterli değil. Vatandaş alışverişini İzmit’ten yapıyor. Derince’nin bir

cazibe merkezi haline gelmesi gerekiyor,” şeklinde konuştu.

“Derince Doğal Gıda Ürünleri tesislerini Derince’mize kazandıracağız.”
Günümüz modern hayatında doğal gıda yetersizliğine de değinen Halil Kayın, “Biz Derince’mize birdoğal gıda ürünleri tesisleri kazandırarak, doğal yumurtamızı, sütümüzü, tereyağımızı, peynirimizi, kuru bakliyatımızı, kendi topraklarımızda yetişen doğal ürünlerimizi hemşerilerimizin istifadesine

sunacağız. Böylelikle burada bir istihdam alanı oluşmuş olacak. Bununla birlikte bu ürünlerin tüm Türkiye’ye satışını gerçekleştirerek ilçemize gelir elde edeceğiz,” dedi.

Dernek üyeleri Halil Kayın’la bir süre daha sohbet ettikten sonra dernek başkanı Şengül Talgır, dernek üyeleri adına Halil Kayın’a seçim sürecinde başarı dileklerini iletti.
Bu haber 734 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ