22 Nisan 2019 Pazartesi 08:19
 
Öncekiler Sonrakiler

HÜRRİYET'TEN 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Hürriyet'ten 5 Aralık Kadın hakları günü mesajı
05 Aralık 2018 Çarşamba 12:50

CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet 5 Aralık Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84.yılında mesaj yayınladı.

Hürriyet mesajında şu ifadelere yer verdi,

"Bugün, Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 84. yıl dönümü.

5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı.
Türkiye, Fransa'dan Fransa ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.
1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934'de Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.
Böylece Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı, cefakâr, şehit, gazi Türk kadını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylemiyle nihayet ‘Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layık’ dereceye gelmiştir.
Kimse bunu bir lütuf olarak da görmesin. Seçme ve seçilme hakkı kadına tanınmış bir lütuf değil, haktır ve hiçbir hak lütuf değildir.
Ancak aradan geçen 84 yılda kadın hakları maalesef üzerine koyarak devam etmemiştir. Özellikle son 17 yılda erkek egemen politikaları savunan ve uygulayan iktidarın söylemleri sebebiyle kadınlar Türkiye’de ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir.
Yıllardan beri;
“Kadın mıdır kız mıdır bilemem”
“Kadın ile erkek eşit olamaz; fıtrata aykırı”
“Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek”
“Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne?”
“Kadınlar için tek kariyer annelik”
“Türk kadını evinin süsüdür”
diyen iktidar sahipleri sadece kadının küçümsemekle kalmamış, her alanda kadına yönelik şiddetin artmasına da sebep olmuşlardır.
Geçtiğimiz sene 409 kadın erkekler tarafından öldürülürken, 2018 yılının ilk 7 ayında 243 kadın erkekler tarafından katledildi."

Bu haber 882 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ