16 Temmuz 2018 Pazartesi 05:54
 
  • 4,848 TL

  • 5,667 TL

  • 193,55 TL

  • 89.898

Öncekiler Sonrakiler

IŞIK: PYD'NİN TERÖR ÖRGÜTÜ OLMASI İÇİN AVRUPA'DA EYLEM YAPMASI MI GEREKİYOR?

Işık: PYD'nin terör örgütü olması için Avrupa'da eylem yapması mı gerekiyor?
17 Mart 2018 Cumartesi 00:15

.

BAŞBAKAN Yardımcısı Fikri Işık, Avrupa Parlamentosu’nun kararıyla ilgili, "PYD'nin terör örgütü olması için illa Avrupa'da eylem yapması mı gerekiyor, illa birkaç Avrupalı'nın ölmesi mi gerekiyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı'na yeniden seçilen Şemsettin Ceyhan ve yönetimini ziyaret etti. Işık yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye yönelik milli bir tehdide karşı Türkiye'nin harekete geçmesini birileri kabullenmeyecek. İstediğiniz kadar kabullenmeyin. Dün işte Avrupa Parlamentosu'nun kararı aslında Avrupa Birliği'nin gündemi iyi okuyamadığının ve bölgenin nereye doğru gittiğini iyi analiz edememesinin bir göstergesidir. Düşünün ki bir ülkenin sınırlarında o ülkeye karşı bir terör tehdidi var ve Türkiye bu kararın kaldırılması için harekete geçiyor. Avrupa, 'Bu harekatı durdur' diyor. Neden durdurayım? PYD'nin terör örgütü olması için illa Avrupa'da eylem yapması mı gerekiyor, illa birkaç Avrupalı'nın ölmesi mi gerekiyor sizin PYD'yi terör örgütü saymanız için. Bu kendi kafanızı kuma gömmekten başka bir şey ifade etmez. Eğer bugün benim istihbarat örgütüm var diyen bir ülke var ise PYD'nin PKK'nın Suriye kolu olduğunu bilmemesi mümkün değil. Nitekim 2 ay kadar önce ABD istihbarat örgütü CIA, Amerikan Kongresi'ne gönderdiği raporda PYD'nin PKK'nın Suriye'deki milis gücü olduğunu resmen ifade etti" dedi.

Avrupa Parlamentosu raporuna da değinen Başbakan Yardımcısı Işık, şöyle konuştu:

"Biz o güne kadar hep söylüyorduk. Bunları biz söylediğimiz zaman ya kulak ardı ediyorlardı, ya da kulaklarının üzerine yatıyorlardı. Şimdi net olarak kendi istihbarat örgütleri ortaya koydu. Şimdi aynı noktada Avrupa'daki ülkelerin istihbarat örgütleri PYD'nin PKK'nın Suriye kolu olduğunu söylemiyor mu? Söylüyor, ama işlerine gelmiyor. Bu terör örgütleri öyle yapılardır ki bugün size şirin görünmek için farklı bir tavır sergilerken, yarın tehdidi size savurabilir. Onların terör örgütü sayılması için direk tehdidi size mi çevirmesi gerekir? Avrupa'ya gelişmeleri okumakta zorlanıyor ki şu anda Avrupa'nın ciddi temel sıkıntısı dünyayı okumada zorlanmasıdır. Ve karar vermede ciddi şekilde zorlanıyorlar. Bunun da bölge ve dünya barışı açısından olumsuz etkileri oldu. Dün, bu açıdan verdikleri kararı Türkiye'nin kesinlikle kabullenmesi mümkün değildir. Bizim için yok hükmündedir. Ama üzücü olan bir tarafta terörle mücadele ediyoruz diye her konuşmanızda vurgu yapacaksınız, bir diğer yandan da Türkiye'nin en meşru terör örgütü ile mücadelesini bırakın desteklemeyi, köstek olacak açıklamalar yapacaksınız. Bunu kabul etmek mümkün değil. Ama onlar isteseler de istemeseler de  kendimize ve bölgenin istikrarına yönelik tehditleri ortadan kaldırmak durumundayız. Şu anda da bunu yapıyoruz."
Bu haber 671 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bahçeli 'Af yasasını hazırlıyoruz'

Bahçeli 'Af yasasını hazırlıyoruz'

.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı

.

CHP’den ortak mesaj

CHP’den ortak mesaj

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında 81 il örgütünde verilmesi istenilen ortak mesajı CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yaptığı basın açıklaması ile paylaştı.

Kocaeli'de kurultay için imza toplanmaya başlandı

Kocaeli'de kurultay için imza toplanmaya başlandı

.

İnce, sosyal medyada Tİ'ye alındı

İnce, sosyal medyada Tİ'ye alındı

.

Yıldız, Tren kazasında sorumlular adalet önünde hesap vermelidir

Yıldız, Tren kazasında sorumlular adalet önünde hesap vermelidir

Saadet Partisi Kocaeli il başkan yardımcısı Nihat Yıldız haftalık olağan basın açıklamasında bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ