20 Ekim 2018 Cumartesi 01:59
 
  • 5,644 TL

  • 6,498 TL

  • 222,51 TL

  • 96.455

Öncekiler Sonrakiler

İYİ PARTİ SEÇİME GİREBİLECEK Mİ?

İYİ PARTİ seçime girebilecek mi?
20 Ocak 2018 Cumartesi 00:00

YSK kafa karıştırdı

Yüksek Seçim Kurulu 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen kütükleri hakkında kanun ve 2018 yılı Ocak ayının ikinci haftasının öncesi itibari ile seçime girebilecek partileri açıkladı.


YSK'nın açıklamasına göre haziran ayında seçim olursa İYİ Parti seçime katılamayacak.

YSK, bugün yaptığı toplantının ardından an itibarıyla seçime girebilecek partilerin listesini açıkladı.Açıklanan listede İYİ Parti'nin yer almadı.Çünkü İYİ PARTİ 1.Kongresi'ni 10 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdi.


YASA NE DİYOR?


TBMM İçtüzüğü uyarınca milletvekillerinin beşte birinin imzasını taşıyan olağanüstü toplantı çağrısının Meclis Başkanlığı tarafından 7 gün içinde işleme konulması gerekiyor. İmza tamamlayarak Meclis'i toplantıya çağırması halinde, Genel Kurul'un toplanabilmesi için, İçtüzük uyarınca yeterli çoğunluk aranacak. TBMM Genel Kurulu, milletvekili sayısının beşte üçünü oluşturan 184 milletvekilinin katılımıyla toplanabiliyor. TBMM İçtüzüğü'nün 7. maddesi, tatilde veya ara vermede toplantıyı düzenliyor. Buna göre, TBMM, tatil veya ara verme sırasında Cumhurbaşkanı veya Meclis Başkanı tarafından toplantıya çağrılırsa, Genel Kurul'un belirtilen tarih ve saatte toplanması gerekiyor. Cumhurbaşkanı, toplantı çağrısını doğrudan doğruya veya Bakanlar Kurulu'nun istemi üzerine yapabiliyor. TBMM Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebiliyor. Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç 7 gün içinde yerine getirmesi gerekiyor.
Anayasa’nın 77’nci maddesine göre, erken seçim kararını TBMM ya da Cumhurbaşkanı verebiliyor. Erken seçim kararı TBMM tarafından verilmişse Meclis seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanı’nca verilmesi halinde ise bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk Pazar günü seçim yapılıyor.

Seçimin yenilenmesine TBMM veya Cumhurbaşkanı’nca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından 48 saat içinde ilan ediliyor.

Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 9. maddesine göre; seçimlerin yenilenmesine veya ara seçimi yapılmasına karar verildiği hallerde YSK, bu Kanun ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun seçimlere ilişkin olarak tespit ettiği süreleri kısaltarak uygulayabiliyor.

Bu haber 1845 defa okundu

DİĞER HABERLER

Karaosmanoğlu, 'O utanç görüntüleri bir daha yaşanmayacak'

 Karaosmanoğlu, 'O utanç görüntüleri bir daha yaşanmayacak'

.

Hürriyet’ten milyonlarca kadını ilgilendiren kanun teklifi

Hürriyet’ten milyonlarca kadını ilgilendiren kanun teklifi

.

Başkan Ayaz;Muhtarlarımızın maaşı 16 yılda 18 kat arttı

Başkan Ayaz;Muhtarlarımızın maaşı 16 yılda 18 kat arttı

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, 19 Ekim ''Muhtarlar Günü'' nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Ak kadınlardan Kadın Muhtarlar ziyaret

Ak kadınlardan  Kadın Muhtarlar ziyaret

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, 19 Ekim Türkiye Muhtarlar Günü dolayısıyla İzmit’li kadın muhtarları ziyaret etti.

CHP heyeti yerel seçim için Sakarya'da

CHP heyeti yerel seçim için Sakarya'da

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET