22 Temmuz 2019 Pazartesi 12:07
 
Öncekiler Sonrakiler

KILIÇDAROĞLU GEBZE’DE

Kılıçdaroğlu Gebze’de
07 Haziran 2018 Perşembe 11:50

(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın da düzenlediği iftar programına katıldı.

 24 Haziran seçim öncesinde partisinin çalışmaları kapsamında Gebze’ye gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın da düzenlediği iftar programına katıldı.

CHP Kocaeli İl başkanlığı koordinasyonunda Gebze, Çayırova, Dilovası ve Darıca ilçe başkanlıklarının Şekerpınar Ramada Plaza’da düzenlediği toplantıya katılan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili adayları, partililer, sanayici, işadamları, avukatlar, sivil toplum kuruluşları, şehit, gazi aileleri ve muhtarlarla bir araya geldi.


“Hep birlikte barış ve huzur içinde yaşamak tek amacımız”

Toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Ramazan ayındayız. Bereketin, sevginin hoşgörünün olduğu bir aydayız. Bu topraklarda her birimizin ailesi ağır bedeller ödedi. Amacımız hep birlikte barış içinde huzur içinde yaşamak. Bu ülkede kavgadan bıktı. Yeni bir anlayışla yola çıkmak ve bu ülkenin sorunlarını çözmek zorundayız. Aklın egemen kılındığı toplumlarda sorunlar çözülür. Ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Eğer topraklarımızın bu kadar bereketli olduğu bir ülkede geçimden yakınıyorsa, sanayici intihar ediyorsa sorunumuz vardır. Sorun çok. Önyargısız, ötekileştirmeden aşmak mümkün. Hepimiz insanız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun toplantıda yaptığı konuşmalar ise şu şekilde:


“Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülkede gelişmemiştir”

“Kocaeli’yi 1970’li yıllardan bu yana iyi biliyorum. Kocaeli sanayisi gelişmiş, kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu illerin başında geliyor ancak dramatik olan tablo kişi başına düşen ortalama gelir eşit dağılmıyor. Türkiye’de sanayide 2’nci sırada olan Kocaeli pek çok çocuğun yatağa karnı aç yattığı yerdir. İşsizliğin yoksulluğun olduğu kenttir Kocaeli. Hayata tutunmaya çalışanların olduğu bir kent Kocaeli. Neden hepimizin karnı doymaz? Bunları konuşmak için bu gece sizin aranızdayım


“Elinizi vicdanınıza koyun, oyunuzu öyle kullanın”

“Adalet çok kutsal bir kavramdır. Dünya kainat adalet üzerine inşa edilmiştir. Adaletin olmadığı bir yerde devlet olmaz. Öyle bakmamız lazım. Can ve mal güvenliğimiz adaletle olmalı. Adalete susamış bir aydayız. Bizler sandığa giderken adaleti düşünerek, sandığa gideceğiz. Bu bizim vatandaşlık görevimizdir. Ramazan ayındayız. Manevi duygularımızın en yoğunlaştığı bir aydayız. Hepimize düşen bir görev var. Sadece bir şey istiyorum. Elinizi vicdanınıza koyun, oyunuzu öyle kullanın.”


“Gazeteciler sendikalı olacak”

“Medya özgürlüğü olacak. Medyanın görevi gücü kontrol etmektir. Bir belediye başkanı yolsuzluk yapmışsa onu haber yapar. Haksızlığı hukuksuzluğu haber yapar. Bizim savunduğumuz medya habercisinin sendikalı olması lazım. Gazeteci, patronuna karşı da bağımsız olmalı. Herkesin birbirini denetlediği demokrasi istiyoruz.”


 “Siyaset zenginleşme aracı değildir”

"CHP herşeye karşı diyorlar, hayır efendim biz hiçbir şeye karşı değiliz. Eğer bir köprüyü yapıyorsan bunu sana ne ile yaptın diye sormak zorundayım. Ama yok kendi cebinden yapıyorsan ne mutlu bize. O zaman sormam işte. Şunu herkesin bilmesini istiyorum. Siyaset zenginleşme aracı değildir, siyaset parayı cebe koyma sanatı değildir. 1973-2018 yılına kadar 713 milyar dolardır. 14 yılda 2 trilyon 94 milyar dolar harcandı. Keman barajı mı yapıldı, yok, Allah rızası için şeker fabrikası mı yapıldı yok. bu parayı millete hizmet diye verildi. Yetimin hakkı bu parayla ne yaptınız. 24 Haziran’da sandığa giderken bunları düşüneceksiniz. Güçlü bir sosyal devlet olmak zorundayız.”


“Ortadoğu barış teşkilatını kuracağız”

Ortadoğu’da akan kana bakın. Ramazan ayındayız ve ölenler Müslüman. Hepsi bizim akrabamız. Tarihimiz, kültürümüz ortak. Ortadoğu barış teşkilatını kuracağız. Masaya oturacağız. Kararlıyız ve çözeceğiz. Bu bizim namus borcumuzdur. Maceracı değil akılcı olmalıyız. Savaş mecburi olmadıkça, cinayettir. Savaşın verdiği bütün zorlukları barış olmadan aşamazsınız. Bu ülkede sen ben kavgasını bitirmek istiyoruz. Bizi ayrıştırıyorlar, ötekileştiriyorlar. Buna müsaade etmeyelim.”


"Ödediğiniz vergiden haberiniz var mı?"

Çoğunuzun ödediği vergiden haberi bile yoktur. Vergiyi harcayan kişi harcadığı paranın hesabını size veriyor mu? Hesap vermeyi ayıp sanıyoruz. Hesap vermek şereftir çünkü para milletin parasıdır. Parayı harcayan organ parlamentoya gelecek ve nerelere harcandı hesabını verecek. Sendikalar, STK’ların aslında hesap sorması lazım. CHP yol yapıyoruz, köprü yapıyoruz karşı diyorlar. Neye karşıyız? Yolu, köprüyü kaça yaptın diye sorunca vay efendim karşısınız. Köprüyü kendi cebinden yaptıysan valla sormayacağım. Elin oğlu kaça yapıyor sen kaça yapıyorsun. Siyaset zenginleşme aracı değildir. Siyaset, malı götürme aracı değildir”

 

Program sonunda  CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İlçe Başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Program sonunda Darıca Gençlik Kolları Başkanı Aydın Işık ve CHP Darıca SKM Başkanı Durmuş Kapadan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hediye takdim etti.

Bu haber 1036 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ