19 Ocak 2019 Cumartesi 00:12
 
  • 5,322 TL

  • 6,047 TL

  • 221,22 TL

  • 98.455

Öncekiler Sonrakiler

NEVZAT DOĞAN, İZMİT’İN 4 YILINI DOLU DOLU ANLATTI

Nevzat Doğan, İzmit’in 4 yılını dolu dolu anlattı
14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:57

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Sekapark’taki Antikkapı Deniz Restoran’da düzenlediği toplantıda İzmit’in 4 yıllık çalışmalarını anlattı.

Haber Burcu NAZLI

Muhtarların, siyasi parti temsilcilerinin, daire müdürlerinin, Oda başkanlarının, Sivil Toplum Kuruluşları’nın ve belediye personellerinin yoğun katılım gösterdiği toplantıda katılımcılara, ‘Birlikte Başardık’, ‘Ne Söz Verdiysek Yaptık’ sloganıyla sine vizyon ekranında gösterilen İzmitli vatandaşların, belediyenin yaptığı çalışmalar hakkındaki düşünceleri ve 4 yıllık çalışmaların tanıtım videosu izlettirildi.

Kürsüye çıkarak çocuklardan kadınlara, sosyal belediyecilikten kültürel aktivitelere kadar her kesimdeki vatandaşa sunulan hizmete kadar yapılan çalışmaları bir bir anlatan Nevzat Doğan, “Halkımıza ne vadettiysek hepsini yerine getirmenin rahatlığı ve mutluluğu içindeyiz” dedi.

Sanayi kentinden turizm kenti İzmit’e

İzmit’in 3 bin yıllık zengin bir tarihi geçmişi bulunduğunu anlatan Başkan Doğan “Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine tanıklık etmiş medeniyetler beşiği İzmit, yıllarca sanayi kimliği ile anılmaktaydı. Doğası ve tarihiyle birçok değere sahip bu şehir ne yazik ki sanayileşmenin beraberinde getirdiği göç, çarpık yapılaşma, güvenlik, çevre kirliliği ve kaynakların yanlış kullanımı gibi sorunlar yumağı ile mücadele etmeye çalışan bir şehir olmuştur. Hayatı ve zamanı hızlı yaşayan, üreten, istihdam eden ülke ekonomisine bütün varlıklarıyla hizmet eden sanayinin kalbi olan İzmit’in artık tarih, kültür ve turizm şehri kimliğiyle de ön plana çıkmasını istiyoruz. Bunun için de göreve geldiğimiz ilk günden beri projeler hazırlayarak 70’den fazla tarihi eserin restore edilmesini sağladık. Adeta açık hava müzesi niteliğinde ki Akçakoca Osmanlı Meydanımızı Tarih Turizmine kazandırdık. Tarih, sanat ve kültürün iç içe yaşandığı Kültür Tepesi 2. Etap, İzmit’in en güzel yerlerinden birisi oldu. Tarihimize sahip çıktık, 25 çeşmemizi onarıp, hizmete sunduk. Yok olmaya mahkum bırakılmış hatta üzerine apartman dikilmiş Yeni Hamamın restorasyonunu tamamlayarak tarihe ve şehir turizmine kazandırdık. Kentim İzmitim Turları ile 9 bin vatandaşımızı yaşadıkları şehri daha yakından tanımalarını sağladık. Tarihi Baç Binasını restorasyonunu tamamlayarak şehrimize bir değeri daha kazandırdık.  Türbe ve cami restorasyonlarımızı tamamladık” dedi.“Şehrimiz turizmle anlatılıyor”

Kırmızı Otobüs turları ile Kocaeli halkına ve kente gelen turistlere tarihi yerleri gezdirdiklerini de söyleyen Başkan Nevzat Doğan, “14 taksi durağını yeni ve modern yapısıyla Turizm Şehri İzmit’e yakışır hale getirdik. Daha estetik bir İzmit için Akmeşe Meydanı,  İkizli Çeşme Meydanı,  Üçyol,  Kuruçeşme Meydanı,  Acısu Parkı ve çevresi,  Kültür Tepesi Sanat Meydanı ve çevresi,  Sırrıpaşa Caddesi,  Kapanca Sokak, Akçakoca Meydanın da cephe iyileştirme çalışılmalarını tamamladık. Turizm Şehri İzmit hedefimiz doğrultusunda Otogar ve Cumhuriyet Parkı’nda turizm danışma büroları açtık. Sokakta Sanat Var etkinlikleriyle artık şehrimiz hem tarihle,  hem kültürle hem de turizmle anılmaya başlandı” şeklinde konuştu.

“Yeni bir İzmit”
2009 yerel seçimlerden sonra beş belediyenin birleştirilerek tek çatı altında toplandığını hatırlatan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,“Yine yeniden ‘Yeni bir İzmit’ diyerek İzmit Belediyesi’ni kurduk. İlk günden itibaren İzmit’imizi tarihi geçmişine, doğal güzelliklerine, kültürüne ve adına layık olarak dünyada tanınan marka bir şehir yapmak için var gücümüzle çalıştık. Bir yandan şehrin ana sorunları olan alt-üst yapı gibi acil çözüm bekleyen hizmetlere odaklanırken, diğer yandan da belediyecilikte yeni bir soluk, yeni bir anlayış getirdik. Bu amaçla çıktığımız hizmet yolunda başta Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, Büyükşehir’imizin, meclis üyelerimizin, muhtarlarımızın ve tabi ki İzmit halkının desteğiyle klasik belediyecilik kalıplarının dışına çıkarak, uluslararası anlayışta çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geride bıraktığımız ikinci dönemimizin hizmetlerle dolu dört yılını size anlatırken söyleyecek çok şeyimiz var ama tek cümle ile özetlemeye çalışırsak “İzmit’i dünya da tanınan marka bir şehir haline getirmeye çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Geride bıraktığımız ikinci dönemin 4 yılının her gününde İzmit’in geleceği için büyük ve önemli adımlar attık. Yaptıklarımızı anlatmaya kelimeler yetmeyebilir” diyerek İzmit’i nasıl ilmek ilmek işlediklerini yaptıkları çalışmalarla anlattı.

“Birçok kararı halkımızla birlikte veriyoruz”
İzmit Belediyesi’nin kaynakları israf etmeyen hizmeti ile insana, zamana ve şehrin geleceğine saygıyı esas aldığını kaydeden Doğan, “Yalnızca şehrin altyapı hizmetleriyle değil, aynı zamanda şehirde yaşayan herkesin, aidiyet duygusunu yüceltici, şehriyle gurur duyan bir atmosferi oluşturacak çalışmaları kararlı, adil ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirir. Ekonomik kararlılıkla büyümeye başladık. 20 yıldır işçisine borçlu belediye imajını ortadan kaldırdık. Çalışanına ve esnafına borçsuz bir belediye olmanın gururunu yaşıyoruz. 60 milyon liralık belediye bütçemizi 255 milyon liraya yükselttik.  Geçmişten gelen borç yapısını da yapılandırdık. İşçi, esnaf ve tüccar alacakları ödendi. Sarbaş ve Bakaş şirketlerini vergi borcu dahi olmayan, kasasında parası olan şirketler haline getirdik. Önceki yıllardan kalan borçları ödemiş olduk ve 3 yıl içerisinde devlete vergi borcu olmayan bir kurum haline gelmesini sağladık. 70 milyon lira borcu 40 milyon liraya indirdik.  Halkla iç içe, interaktif yönetim anlayışı gereği makamda değil sokakta belediyecilik yapıyoruz. Hafta da iki gün düzenli olarak başkan yardımcılarımız, daire müdürlerimizle mahallelerimize giderek adım atmadık cade sokak bırakmıyoruz. Böylelikle hem ihtiyaçları tespit ediyor, hem de yapılanları yerinde görüyoruz. Böylelikle bir çok kararı halkımızla birlikte veriyoruz” açıklamalarında bulundu. 

“İlklerin belediyesiyiz”
Türkiye’de ilklerin belediyesi olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyleyen Nevzat Doğan, “Türkiye’de ilk defa belediyemiz tarafından kurulan ve artık bütün belediyelerde zorunlu hale getirilen Muhtar Hizmet Masası’nı kurduk. 2009 yılında kurduğumuz Muhtar Hizmet Masası sayesinde 8 bin talebe en hızlı şekilde cevap verdik.    Muhtarlar için yurt içi ve yurtdışı gezileri düzenleyip, modern ofisler ve muhtarlar günü kutlamaları yapıyoruz. 81 ilden 1100 muhtarı şehrimizde ağırlayarak muhtarlar gününü birlikte kutladık.  Yine bir ilk olan okul idarelerinin ve aile birliklerinin en büyük destekçisi olan Okul Hizmet Masası’nı kurduk. Sadece okul için kurduğumuz teknik ekiple okulların musluk, elektirik, boya ve fayans gibi tamir ve bakımlarını yapıyoruz”  şeklinde konuştu.

100 bin çocuğa hakları anlatıldı
Son dönemde toplumsal olarak en çok konuşulan ve üzerinde hassasiyetle durulan çocuk istismarı ve çocuk hakları konularına yıllar öncesinden dikkat çektiklerini hatırlatan Doğan, “100 bin çocuğumuza haklarını ve istismarı anlattık. Bunun için Çocuk Hakları Masası ve Çocuk Hakları Okulu’nu kurduk. Türkiye’de yapılmayanı yaptık, yapmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Çocukların hayallerini gerçekleştirdik”
70 bin çocuğun bisiklet hayalini gerçekleştirdiklerini söyleyen Nevzat Doğan, “Sağlıklı gelecek nesil ve sporu desteklemek için 30 bin basketbol topunu çocuklarımıza hediye ettik. Belediyemizin ödüllü projesi 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezimizden şehir içi ve şehir dışından gelen 25 bin vatandaşımız faydalandı. Türkiye’de ilk defa kamu eliyle açılan Genç Girişimciler Merkezimizde 3 bin gencimizi eğittik ve genç girişimciler yetiştirdik. 

Deprem gerçeğini unutmamak ve unutturmamak için Türkiye’nin ilk kendi alanında dünyanın ilk Deprem Anma ve Farkındalık Müzesini şehrimize kazandırdık. Türkiye’de ve Avrupa’da kadına yapılan en büyük yatırım olan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’ni yaptık. Aile Rehberlik Merkezimizde bin kişiye danışmanlık hizmet verdik. Yine bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk Üniversiteli Pazarı’nı, öğrencilerimizin hizmetine sunduk” dedi.