16 Şubat 2019 Cumartesi 09:33
 
  • 5,279 TL

  • 5,964 TL

  • 223,38 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

O FATURAYI MECLİSE TAŞIDI

O faturayı meclise taşıdı
09 Ağustos 2018 Perşembe 15:58

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en borçlu belediye olmasını TBMM’ye taşıdı

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Hazine’ye en borçlu Belediye olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin durumunu TBMM’ye soru önergesi olarak taşıdı. Türkkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle ayrı ayrı soru önergesi verdi.


Yazılı soru önergesinde; “Hazine alacaklarının 11 milyar 407 milyon lirasının mahalli idarelerden kaynaklandığı, mahalli idarelerin toplam borcun 3 milyar 60 milyon lirasını vadesi geldiği halde henüz ödemediği görülmektedir.” diyen Türkkan, “Belediyeler içinde 6 milyar 39 milyon liralık borçla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilk sırada yer almaktadır. Üstelik bu borcun 3 milyar TL'lik dilimi vadesi dolduğu halde ödenmemiştir” ifadesini kullandı.


Bu borcun Kocaeli Halkı’na yansıması olacak mı?
Bakanlara verdiği soru önergesinde “Hazine’ye olan 6 milyar 39 milyon liralık toplam borcun tamamının ne zaman ödenmesi düşünülmektedir?” diyen İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bu borcun Kocaeli halkına yansıması olacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

İşte Türkkan'ın meclise sınduğu o soru önergesi
                 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.  09.08.2018        


Saygılarımla.                                                                                                                        Lütfü TÜRKKAN

                                                                                                                                           Kocaeli MilletvekilliAlacak stoku verilerine göre, Hazine'nin 30 Haziran itibariyle özel ve kamu kuruluşlarından 17 milyar 531 milyon TL alacağı bulunmakta, çoğunluğu mahalli idareler ve Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) ait olan alacakların 3 milyar 989 milyon lirasının vadesi geçmiş durumdadır.


Hazine alacaklarının 11 milyar 407 milyon lirasının mahalli idarelerden kaynaklandığı, mahalli idarelerin toplam borcun 3 milyar 60 milyon lirasını vadesi geldiği halde henüz ödemediği görülmektedir. Belediyeler içinde 6 milyar 39 milyon liralık borçla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilk sırada yer almaktadır. Üstelik bu borcun 3 milyar TL'lik dilimi vadesi dolduğu halde ödenmemiştir.

1-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine’ye borçlu olan belediyeler arasında ilk sırada yer almasının nedenleri nelerdir?

2-Şehrin dokusunda, altyapısında kayda değer bir çalışma yer almayan Kocaeli’nde Büyükşehir Belediyesi nerelere para harcamaktadır?

3-Kocaelililerden vergisini alırken özen gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kendi borcunu ödeme konusunda neden özen göstermemiştir, bu borç nasıl oluşmuştur?


4-6 milyar 39 milyon liralık borcun 3 milyar liralık dilimi vadesi dolduğu halde neden ödenmemiştir, bunun ne zaman ödenmesi düşünülmektedir?


5-Hazine’ye olan 6 milyar 39 milyon liralık toplam borcun tamamının ne zaman ödenmesi düşünülmektedir, bu borcun Kocaeli halkına yansıması olacak mıdır?

            Bu haber 1020 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ