18 Eylül 2018 Salı 21:27
 
  • 6,376 TL

  • 7,442 TL

  • 244,43 TL

  • 94.887

Öncekiler Sonrakiler

ÖDENEMEYEN NAFAKALARI DEVLET VERSİN ÖNERİSİ

Ödenemeyen nafakaları devlet versin önerisi
24 Ağustos 2018 Cuma 09:50

.

İyi Partili Lütfü Türkkan boşanma sonrası anne ve çocuğun mağduriyetini önlemek için kanun teklifi hazırladı. Teklife göre bakanlık bünyesinde kurulacak Nafaka Takip Müdürlüğü’nün kontrolünde nafaka ödemekte zorlananlara devlet desteği verilecek

‘Ödenemeyen nafakaları devlet versin’ önerisi

Boşanan erkeklerin şikâyetlerine neden olan “nafaka ödeyememe” sorununa ilişkin İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, dikkat çeken bir adım attı. TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinin yasalaşması halinde, nafaka ödemekte zorlananlara devlet desteği verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde “Nafaka Takip Müdürlüğü” kurulacak.

Türkkan, hazırladığı teklife ilişkin şunları söyledi:, “Mahkeme kararları incelendiğinde, talep edilmişse neredeyse tamamına yakınında nafakaya hükmedildiği görülmektedir. Bu görüntü, birçok sorunu yokmuş gibi göstermektedir. Çünkü özellikle geçim sıkıntısına, yani evi geçindiren kişinin ailesini geçindirecek iş ve gelire sahip olmaması nedenine bağlı boşanmalarda mahkemece bağlanan nafaka çok önemli oranda borçlunun ödeme kabiliyetinin yokluğu sebebiyle tahsil edilemiyor. Zaten ödeme imkanı olsa, boşanmaların önemli kısmı çoğunlukla yaşanmayacak. Bu durumda nafaka bağlanmış ve mağduriyeti giderilmiş gibi görünen eş ve çocuk aslında bunu tahsil edemezken toplumun geneli ve devlet durumdan haberdar değil” dedi.

Cezai yaptırım

Türkkan, yaşanan mağduriyeti eş ve çocuklar bakımından gidermek adına ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü’nün kurulması gerektiğini belirterek, “Yapılan son düzenlemelerle nafaka alacaklıları yasa ile korunmakta, nafaka verecek kişinin ödememesi durumunda hapis cezasına kadar yaptırım getirilmekte, kişinin emekli maaşına sadece nafaka alacağı için haciz konulma yoluna gidilse de bu yasa teklifi ile boşanmalarla birlikte anne ve çocukların yaşadığı mağduriyetin hızlı şekilde önlenmesi  amaçlanıyor” dedi.

‘Haksız ödeme alınacak’

Teklif yasalaşınca nafaka alacağını tahsil edemeyen eşe yardımcı olmak için Bakanlık bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü kurulacak. Borçlunun ödeme imkanının olmadığı önce adli makamlarca tespit edilecek, Müdürlük daha sonra devreye girecek. Ödeme yapan Kurum, alacaklının halefi olacak ve borçludan tahsil hakkını kullanacak. Nafaka alacaklısının muhtaçlığının bitmesi ya da borçlunun ödeme imkanına ulaşması halinde ödeme kesilecek. Tespit edilmesi halinde haksız ödemeler geri alınacak. Müdürlüğe bütçeden pay ayrılacak ancak Cumhurbaşkanı’na yeni gerçekleştirilecek evlilik işlemleri üzerinden Kurum bütçesine kaynak oluşturmak adına bir miktar belirlemeye yetki verilecek.
Bu haber 944 defa okundu

DİĞER HABERLER

İYİ partili Lütfü Türkkan turlara edirne'den başladı

İYİ partili Lütfü Türkkan turlara edirne'den başladı

İyi parti mahalli idareler seçimleri için sahaya indi

Aksu;Çayırova bunu haketmiyor!

Aksu;Çayırova bunu haketmiyor!

Saadet Partisi Çayırova ilçe teşkilatı, Ağustos ayı aylık ilçe divan toplantısını gerçekleştirdi.

AK Kadın İcra’da Bayrak Değişimi

AK Kadın İcra’da Bayrak Değişimi

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları yönetimi yaptığı toplantıda icra kurulunda değişikliğe gitti.

Sarıbay, 'Karma eğitim ile oynarsanız, kıyamet kopar'

Sarıbay, 'Karma eğitim ile oynarsanız, kıyamet kopar'

.

Serhat Duyar istifa etti

Serhat Duyar istifa etti

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET