19 Nisan 2018 Perşembe 16:59
 
  • 4,021 TL

  • 4,984 TL

  • 174,55 TL

  • 112.068

Öncekiler Sonrakiler

ÖLÜMDEN ÖTE KÖY YOK

Ölümden öte köy yok
18 Haziran 2017 Pazar 13:01

.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak Maltepe Cezaevi'ne konulmasının ardından toplanan CHP Parti Meclisi Adalet vurgusuna dikkate çekmek için Ankara'dan İstanbul Maltepe cezaevi'ne kadar sürecek yürüyüş kararı almıştı. BU kararın ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde ellerinde #adalet yazılı dövizlerle yürüyüş start aldı.

CHP'liler yürüyüşün 3.gününde Kahramankazan ilçesi Kurtboğazı barajında mola verdi. www.kocaeligazete.com ekibi olarak yürüyüşün bazını tutmak için dün akşam Kurtboğazı mola noktasına gittik. CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Öztürk Yılmaz ve İlhan Cihaner'den yürüyüş hakkında bilgi aldık.


İŞTE O İZLENİMLER


KOCAELİGAZETE: Bugün yürüyüşün 3.günündesiniz. Yürüyüş nasıl gidiyor. Şu ana kadar geçtiğiniz güzergahlarda halkın tepkileri nasıl?


BÜLENT TEZCAN /Biz bu yürüyüşe adaletin tek bir kişiye ipotekli olmadığını göstermek için başladık. Halk bıkmış, ve adalete olan güvenini kaybetmiş durumda.Geçtiğimiz her yerde halk bize destek veriyor.

 

KOCAELİGAZETE: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürüyüş ile ilgili söylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz.

 

BÜLENT TEZCAN / Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Yargı sizi de bir yerlere davet ederse şaşırmayın' sözleri tek kelime ile Türkiye’deki butün bu adaletsiz sürecin sorumlusunun kendisi olduğunun kanıtıdır. Adaleti ortadan kaldıran Erdoğan’dır. Talimatlı savcı ve hakimler soruşturmaları etkileyen talimatla insanları tutuklatan Erdoğan’ın kendisidir.Meclis’te adalet bırakmazsanız, yargıda adalet bırakmazsanız ana muhalefet partisi başkanı halkla birlikte adalet arar. Her şeye kilit vurabilirsiniz. Sokaklara pranga vuramazsınız.  15 Temmuz darbesine karşı halk sokaklara inerken sizin zorba diktatörlüğünüz için inmedi. Bağımsız Türkiye sevdası için sokaklara indi. O zaman sokaklar kutsaldı bugün sokaklar cehennem kapıları mı?İktidarlarını adaletsizlik üzerine kuranlar elbette gerçek adaletten korkar.KOCAELİGAZETE: Siz diplomat kökenli bir milletvekilisiniz. IŞİD'in Musul Başkonsolosluğunu işgal edip sizleri rehin aldığı sürecide yaşayan biri olarak Türkiye'nin bugünki durumunu nasıl görüyorsunuz?


 

ÖZTÜRK YILMAZ/ KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK


'Herkesin ortak temennisi Hak, Hukuk ve Adaletin gerçek anlamda işyeşidir. İhale alanların değil, bu ülkede yaşayan ve geçimini helalinden sağlayan tüm yurttaşların ortak kaygısıdır gerçek adalet. Biz başlattığımız bu yürüyüş ile sokaktaki sıradan vatandaştan en üst mercilerde gerçek anlamda  görev yapan her yurttaşımızın haklarını savunmak için yola çıktık. Bugün korku toplumuna dönüştürülen ülkemizde ya korkarak, sinerek, yılarak, vaz geçerek sıranın bir gün sizede geleceğini bekleyip sessiz kalacaksınız, ya da korkmayacak, yılmayacak, gerçek adalet için ve herkes bir gün gerekli olacak Adalet için mücadele edeceksiniz. Allah'tan başka kimsenin karşısında eğilmeyeceksin. Korkuyu ayaklarının altına alıp ezeceksin. Kimseye eyvallahın olmayacak. Ölümden öte köy yoktur. Ya öz vatanımızda demokratik mücadeleyle namuslu ve huzurlu bir hayat süreceğiz, ya da parya ve asalak olup yok olacağız.'KOCAELİGAZETE/ Siz Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yaptığınız ve cemaatlere yönelik başlattığınız bir soruşturma sırasında makamınızda özel yetkili Savcı Osman Şanal tarafından gözaltına alındınız. Ergenekon Terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklandınız.Sizi o tarihte makamınızda gözaltına alan Savcı Şanal, 15 Temmuz Darbe teşebbüsünün ardından tutuklandı. Yargının siyasallaştığı yönünde ciddi kaygılar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basına yansıyan “Elinde adalet pankartıyla dolaşmakla adalet gelmez. Halkı sokaklara çağırmak kimsenin yararına değildir. Yollar yürümekle aşınmaz. Eğer bu yolla hukuk elde edeceklerini sanıyorlarsa bu da mümkün değildir. Adaleti aramanın yeri parlamentodur. Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın.”sözleri hakkında neler söyleyeceksiniz.İLHAN CİHANER/


İcra ve fiili olarak yasama gücünün başındaki insan, ‘Yargı bir gün sizi de çağırır, şaşırmayın’ demişse bu aslında yargıya ‘Çağırın bunları, haklarında işlem yapın’ denmesi anlamına gelir. Çünkü bunu sıradan bir kişi söylemiyor, geçmişte yaşadığımız olayla hala hafızalarımızda.

“Bu yapılan işlemin Anayasa’nın 138. Maddesi’yle ilişkilendirilmesi aklın alacağı şey değil. Bizzat Erdoğan’ın hakimleri doğrudan doğruya hedef aldığı, mahkeme kararlarını doğrudan doğruya hedef alıp yönlendirdiği, tanımıyorum dediği onlarca, yüzlerce örnek var. Böyle bir açıklamayı yapmak için insanın ya sıfır hafızalı olması lazım ya da doğrudan doğruya yargıya şu anda talimat veriyor olması lazım. İkincisi olduğu anlaşılıyor.'


Adalet Yürüyüşünün 3.gün molasında görüşlerine başvurduğumuz CHP Milletvekilleri Bülent Tezcan, İlhan Cihaner ve Öztürk Yılmaz, www.kocaeligazete.com aracılığı ile İzmit'te selam göndermeyi de unutmadı.
Bu haber 2561 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başkan Üzümez 3500 bisiklet dağıtacak

Başkan Üzümez 3500 bisiklet dağıtacak

.

Çelik; İktidarı emekli edeceğiz

Çelik; İktidarı emekli edeceğiz

.

Yazıcı, ‘Biz Daima Hazırız’

Yazıcı, ‘Biz Daima Hazırız’

Ak parti Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı; Biz her zaman seçime hazırız” dedi.

Ceyhan STK’larla buluştu

Ceyhan STK’larla buluştu

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Hak-İş Sendikaları başkanları ile birlikte Kaptan Kafe’de STK’lar buluşması kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Saadet Partisi Kocaeli seçim hazırlıklarına geceden başladı

Saadet Partisi Kocaeli seçim hazırlıklarına geceden başladı

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ