25 Mart 2019 Pazartesi 18:09
 
Öncekiler Sonrakiler

SARIBAY 'HDP’YE PARTİLİLERİMİZ OY VERDİ'

Sarıbay 'HDP’ye partililerimiz oy verdi'
27 Haziran 2018 Çarşamba 12:30

24 Haziran seçimlerinin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il binasında düzenlediği basın açıklaması ile seçim sonuçlarını değerlendirdi.

CHP’nin oyunun Türkiye genelinde ve Kocaeli’de düşmesine rağmen AKP’yi mecliste oy olarak gerilettiklerini söyleyen Cengiz Sarıbay, CHP içinde görev alıp HDP’ye oy verenlerin istifa istemini dikkate alamayacağını söyledi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifası ile ilgili konuşan Sarıbay, “Genel Başkanın veya il başkanı olarak benim istifam partililer tarafından istenebilir. Ama istifa etmemiz isteniyor diye istifa edecek değilim.  Beni genel kurul seçti. Benim aleyhimde o genel kurulda oy verenler isterse tekrar kurultaya giderler” dedi.


“Herkese teşekkür ederim”

‘Bu seçimin parti değil, rejim seçim olduğunu gösteriyor’ diyen Sarıbay, “Bu seçimlerde katkı veren, yüksek oranda katılım sağlayan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimiz de buna inandığı için yüksek bir katılım sağladı. Sandıklara katkı veren ve yolsuzluk yapılmasını önleyen avukat meslektaşlarıma ve kurumlara da teşekkür ediyorum. Bu seçimde çok zor şartlarda görev yapan partililerime, kadın kolları ve gençlik kollarına bu seçimde çalıştıkları için teşekkür ediyorum.  Bu parti Cumhuriyeti kuran, cumhuriyetin çimentosu olan bir parti. Biz demokrasiyle, adaletle ilgili üstüne düşen her şeyi yapan parti. Rejim değişikliği dedik katılım yüzde 90 oldu. Bu rejim değişikliğine taraftar olan milletimizin çoğunluğuna ittifak sayesinde rejim değişikliğini onayladı” açıklamasında bulundu.


“HDP’ye partililerimiz oy verdi”

Seçim sürecinin adil olmadığını kaydeden  Sarıbay, “Adil bir seçim değildi. İYİ Parti’nin seçime girmesi engellenmek istedi. CHP 15 milletvekilini İYİ Parti’ye göndererek AKP’nin kumpasını CHP bozdu. Yüzde 10 barajının aşılması için HDP’ye partililerimiz oy verdiler. HDP barajı aşmasa, İYİ Parti seçime girmesi AKP tek başına iktidar olacaktı. CHP’nin başarı ve başarısızlığını değerlendirirken vatandaşların bunu göz önüne alması lazım. AKP Cumhurbaşkanlığını kazandı ama yüzde 49 oyu yüzde 42’ye indi. Artık tek başına iktidar değil. CHP’nin tüm Türkiye oranında olduğu gibi Kocaeli’de de düşme var. Kocaeli’de yerel yönetim desteği yok, medya ayağımız yok. Medya da adeta yalakalık yapılıyor. Kocaeli’de özellikle yazılı basın belediye bülteni çıkardılar. Daha önceki seçimlerde seçimlerin adil olması için bazı bakanlıklar değişirdi. Bu seçimde yasa değiştiği için bunlarda yapılmadı. AKP yüzde 42’ye gerilediyse bu CHP’nin kurumsal kimliğiyle alakalı” dedi.


“Çocukların gözüne portakal gazı sıkıldı”

Seçim gecesi ve öncesinde yaşadıkları sıkıntıları anlatan Cengiz Sarıbay, “Seçim gecesi üzücü bir olay oldu. İlçe Binamızın önünde bekleyen genç arkadaşlarımızın hiçbir taşkınlığı olamamasına rağmen çocukların gözün portakal gazı sıkıldı. Biz zaten davacı olduk. Orada 15 arkadaşımız bir komiserin emriyle yaralandı. CHP’nin seçimden önce astığı afişler, Vandallar tarafından yırtıldı. Halen bunlar belirlenmedi. Bunlara ceza verilememesi bundan sonra vandallık yapılmasının önünü açıyor. CHP’li hukuka saygılı olur kimseye küfür etmez kimsenin afişini yırtmaz zaten” ifadelerine yer verdi.


“Ön seçim çalışmalarına başlayacağız”

CHP’nin artık 9 ay kalan yerel seçimler için aday belirleme sürecine başlaması ve bunun ön seçim ile yapılması gerektiğini söylerken, “CHP Kocaeli’de iki puan kaybetti. Ama ülke demokrasine kazandırdıkları ile başarılıdır. Ama tabi ki yanlışlarımızı düşüneceğiz. 9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimler gündemde. 24 Haziran’da baskın seçim yapıldı. İmkansızlıklar içinde seçim yapıldı.  Genel Başkanımız yerel seçimlerde atama yapacağız dese de ben bir ön seçim yapılmasını ve herkesin katılmasını savunacağız. Benim adayım yok ben kendimde aday değilim. Ben kendimi bu partiye adadım. Tarafsız ve en çok oy olabilecek adayın belirlenmesinde gerekli olan ön seçimdir. Tüm partililerin katılması ile bir ön seçim yapılmalı. Adayımız 1 sene önce belirlenmeli. 9 ay kaldı. Bizim adayımızı ön seçim ile 1-2 ay içinde belirleyip çalışmalara başlamamız lazım. Mahalle sorunları, seçim çalışmaları yapılmalı. Yeni bir seçimden çıkalı 3 gün oldu. Parti içinde bir yarış var. Bu aşamada böyle bir değişikliğe gidilmesi bize yerel seçimler öncesi engel olacaktır” şeklinde konuştu.


“Suç işleyenin gözünün yaşına bakmam”

Partililerin sosyal medyada küfür içerikli parti yorumları yapmasını eleştiren Cengiz Sarıbay, “Bir partilimiz genel başkan yardımcımız için ‘Yavşak’ demiş. Bu tip söylemeler CHP’ye yakışmıyor. Ben her konuşmamda sosyal medyanın bu şekilde kullanılmaması gerektiğini söyledim. Parti suçu işleyenin gözünün yaşına bakmayacağız. Hiç kimse herhangi bir şahsa küfür ve hakaret edemez.  Ben ilçe başkanlarından memnunum. Parti suçu işlemediler. İlçe başkanları ile ilgili problemim yok. Milletvekili sıralamasının seçimlerde etkisinin olup olmadığı kamuoyuna ait. Ben kendi başıma liste yapmadım. İlçelerden gelen listelerin bir tasnifini yaptım. İlk listede kadın kotasına girmeyen olduğunu gördüm, gençleri ekledim. Bu belirleme şahsi bir belirleme değil parti örgütünün görüşleri.  Bize gönderilen yazıda zaten bir sıralama yapmayın dediler ben de bir sıralama yapmadan aldıkları oyları toplayıp gönderdim” dedi.


Hem CHP üyesi olacaksın hem HDP’ye oy isteyeceksin

Daha sonrasında istifasını isteyenleri eleştiren Cengiz Sarıbay, “Genel Başkanın veya il başkanı olarak benim istifam partililer tarafından istenebilir. Ama istifa etmemiz isteniyor diye istifa edecek değilim.  Beni genel kurul seçti. Benim aleyhimde o genel kurulda oy verenler isterse tekrar kurultaya giderler.  Parti içinde bir şey yapmayanları, HDP’ye oy verenleri kale alamayacağım.  Biz her partiye yardım edecek bir Kızılay örgütü değiliz. Benim partimin mahalle temsilcisi eski başkanlarım böyle bir şeye girerse bunu tasvip etmem. Sade partili vatandaşım HDP’ye oy verilmesi gerektiğini düşünebilir. Hem CHP üyesi olacaksın hem de HDP’ye oy isteyeceksin” şeklinde konuştu.

 

“Önce nasıl 2 vekil çıkardıklarını açıklasın”

Son olarak eski milletvekili Hikmet Erenkaya’nın parti içi ‘Bu yönetimle yerelde değişmeden başarı gelmez’ eleştirilerine cevap veren Cengiz Sarıbay, “Hikmet Erenkaya önce 2007 seçimlerinde 9 milletvekilinden nasıl iki kişi çıkardıklarını anlatsın ondan sonra gelsin partinin durumunu eleştirsin” diyerek cevap verdi.
Bu haber 1105 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ