16 Aralık 2018 Pazar 17:09
 
  • 5,364 TL

  • 6,066 TL

  • 214,26 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

TARHAN, VATANDAŞI DÜŞÜNEN YOK!

Tarhan, Vatandaşı düşünen yok!
08 Ekim 2018 Pazartesi 11:05

Tarhan, elektriğe gelen zamlarla ilgili 'Amaç Yandaş Elektrik Dağıtım Şirketleri Batmasın, Vatandaşı Düşünen Yok' Dedi.

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan sondönemde artarda gelenfahiş fiyattaki elektrik zamlarının araştırılması içinTürkiye Büyük MilletMeclisine Araştırma Önergesi verdi.ZAMLAR YANDAŞ ELEKTRİKDAĞITIMŞİRKETLERİNİ KURTARMAK İÇİN

 

Tahsin Tarhan, “Türkiye'deelektriğin yaklaşık 4'te1'ini kamu, yani Elektrik Üretim AŞ üretiyor. Geriyekalan 4'te 3'ü ise özel şirketlerinözelleştirme yoluyla devletten aldığı ya dayurtdışından getirdikleri krediylekendilerinin yaptığı santrallerdeüretiliyor. Dolayısıyla zamlar yüzündenvatandaşın cebinden çıkacak paralarınyaklaşık yüzde 25'i kamu kurumuna, gerikalan asıl büyük kısım olan yüzde75'lik pay ise sayıları 300'e yaklaşan özelsektöre ait elektrik şirketlerininkasasına girecek. Döviz kuru ve ekonomik krizbahane edilerek yapılan zamlaryandaş elektrik dağıtım şirketlerine faydasağlamak için yapıldı” dedi.

 

VATANDAŞIDÜŞÜNEN YOK

Tahsin Tarhan,“Manipülasyon ve kriz yok söylemleri maalesef gerçeğiyansıtmamaktadır. Türkiyedoğru yönetilmezse içinden zor çıkacağı büyük birkrizin içerisindedir.Uygulanan politikaların ekonomiye yeni bir yön vermesibeklenirken, iktidarın tüm yüküvatandaşın sırtına yüklemeye çalışması kabuledilebilir değildir. Yılbaşından bu yanaelektrikfiyatının yüzde 45 artmasıyla iğneden ipliğe her şeye gelen zamlarvatandaşınbütçesini daha da daraltırken, elektrik şirketlerinin kasaları doluptaşmaktadır.”Dedi

 

 

 

ENERJİPOLİTİKASI BAŞTAN AŞAĞIYA YANLIŞ

 

Tahsin Tarhan, Türkiye büyük bir potansiyele sahip olmasınarağmenuygulanan enerji politikası baştan aşağıya yanlıştır. Yerli ve milli enerji söylemlerine rağmen enerjide dışabağımlılıkbir türlü azaltılamadı. 2017 yılı sonu itibarıyla elektriğin yüzde37.7'si ithaldoğalgazdan, yüzde 17.3'ü de ithal kömürden olmak üzere yüzde55'i hâlâ ithalkaynaklarla üretiliyor. Buna karşılık barajlardan üretilenelektriğin payı yüzde14.2'lere kadar düşmüş durumda. Enerjinin ithalkaynaklarla üretilmesi dövize vedoğalgaza gelen her zammın elektrikfiyatlarına yansımasına yol açıyor.” dedi.

 

DOĞU ve GÜNEYDOĞU’NUN %70’İ KAÇAK ELEKTRİK KULLANIYOR 

Tarhan, “Elektriğe gelen Zamlarınbir diğer nedeni, elektrikdağıtımının özelleştirilmiş olmasındankaynaklanıyor. Özelleştirme elektriktekikayıp kaçağın azaltılacağı iddiasıylayapılmıştı. Ancak hâlâ ortalamakayıp-kaçak oranı yüzde 15-16 gibi çok yüksekseviyelerde bulunuyor. Doğu veGüneydoğu bölgelerinde bu oran yüzde 70'lerekadar çıkıyor. Özelleştirmekayıp-kaçakları hedeflendiği düzeyde azaltmadığıgibi bir de vatandaşın sırtınaşirketlere ödenen hizmet bedelleri binmiş oldu.”dedi

 

 

Bu haber 545 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gebze’de Büyükakın’a sevgi seli

Gebze’de Büyükakın’a sevgi seli

Gebze Kent Meydanı’nda vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Büyükakın, esnafları da ziyaret eden hayırlı işler diledi.

Bakan’dan Kandıra yolu itirafı; Duble yol 2019’da bitmeyecek

Bakan’dan Kandıra yolu itirafı; Duble yol 2019’da bitmeyecek

.

Şatafata para var EYT’ye yok

Şatafata para var EYT’ye yok

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet mecliste yaptığı basın açıklamasında emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını dile getirdi.

Hürriyet’ten hükümete, '3600 sözünüzü tutun!'

Hürriyet’ten hükümete, '3600 sözünüzü tutun!'

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet mecliste yaptığı basın açıklamasında 3600 ek gösterge sorununu dile getirdi.

Türkkan,Kapalı postanenin peşini bırakmıyor

Türkkan,Kapalı postanenin peşini bırakmıyor

.

Tahir Büyükakın,'Kadınlar ekonomik hayatta olmalı'

Tahir Büyükakın,'Kadınlar ekonomik hayatta olmalı'

Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları tarafından Sabri Yalım Parkı’nda kadın emeğinin sergilendiği kermesin açılışına katıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ