03 Nisan 2020 Cuma 20:21

TARHAN’DAN YERLİ OTO 'HİKAYESİ'

TARHAN’DAN YERLİ OTO 'HİKAYESİ'
27 Şubat 2020 Perşembe 11:00

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu'nda Yerli ve Oto’nun hikayesini anlattı

2011 yılında dönemin Başbakanının TÜSİAD Genel Kurulunda yaptığı açıklama ile sürecin başladığını söyleyen Tarhan “Bu açıklamadan sekiz ay sonra dönemin bakanı açıklama yaptı yerli otonun projesinin özelliklerini anlattı. Sonra araya seçim girdi. Bundan 1 yıl sonra yeni gelen bakan "Yerli oto için Saab'ın haklarını Çin'den aldık” dedi. Ancak orada bir sorun var, Saab Çin'in değil İsveç'in markası. Türkiye Çinli NEVS firması ile anlaşmış, Saab’ın hurdalarını almış”

 

47 MİLYON AVROLUK İLK PROTOTİP MÜZEYE KONSUN

Saab’ın CEO'sunun otomobil konusunda Türkiye'yle hiçbir anlaşmaları olmadığını, NEVS firmasının da kendilerini temsil etmediğini açıkladığını söyleyen Tarhan “Bir aracı firma Türkiye Devletini 47 milyon Avro dolandırdı. Ziraat Bankası Gebze Şubesinden bu para çıktı. Karşılığında gördüğümüz şey hurdadan bozma bir prototip. Dünyanın en pahalı aracı aracını aldık 47 milyon Avro’ya. Bu aracı müzeye koymayı teklif ediyorum. En azından gelecek nesiller bundan ders çıkarır” dedi.

Yaşanan bu olaya rağmen aynı bakanın, 2015 yılında, “üretilecek ilk yerli otomobili Gebze'de hayırsever bir iş adamına 5 milyona sattım” açıklaması yaptığını ifade eden Tarhan “Sattın da bu para nerede? Merak ediyorum. Hadi, sattın, parayı aldın, onun karşılığında ne verdin? Onu da merak ediyorum. O yetmedi arkasından 2016 yılında aynı bakan “30 ya da 40 adet yerli, millî otomobilimiz yollarda” açıklaması yaptı” dedi.

 

 10 YILDA, 3 BAŞBAKAN, 4 BAKAN, 5 BABAYİĞİT, 6 SEÇİM ESKİTTİ

Hikâyenin bu şekilde devam ettiğini, 2017 yılında yerli oto işinin 5 babayiğide devredildiğini, 2019 Aralık ayında “en son” yerli oto tanıtımının yapıldığını söyleyen Tarhan “Devlet eliyle yapılamayınca özel sektör temsilcilerine bırakıldı ama bu sefer de özel girişimin CEO’sunu Cumhurbaşkanı açıkladı” dedi.

TOGG grubuna Gemlik'te 1 milyon metrekare devlet arazisi verileceği açıklamasına dikkat çeken Tarhan “Bu arazi kiraya mı verilecek, bağış mı olacak, satılacak mı, bu proje başarılı olmazsa TOGG grubuna mı kalacak? Henüz fabrikası olmayan, tüm aksamları ithal bir araç üreteceğiz diyorsunuz, üstelik bunu da "yerli ve millî" diye tanıtıyorsunuz.” dedi.

 

22 MİLYAR’IN KARŞILIĞI ALINAMAZ

İktidarı hayal dünyasından çıkıp gerçeklere dönmeye çağıran Tarhan “Beş yıl önce 47 milyon Avroyu hayal dünyanız için çöpe attınız, hâlâ bu paranın hesabını vermediniz. Fabrika yok, otomobil var...Tasarımı, motoru başka ülkelerden alınan, yarı yerli oto için 22 milyar lira yatırım yapılacak diye açıkladınız. Yüzde yetmişini kredi olarak kullanacaklar, bu kredinin faizi bile yıllık 1,2 milyar TL iken, bu girişim nasıl ayakta kalacak?” diye sordu.

 

YERLİ OTOMUZ VAR MARKA YOK
Yerli otomobile asla karşı olmadıklarını dile getiren Tarhan, “Otomotiv sektöründe genel kabul, otomobil üretiminin kolay ama satmanın zor olduğudur. Biz bu ülkede zaten otomobil üretiyoruz. Bizim yerli markamız yok. Bizim pazarlanabilir, iç ve dış pazarda dünya markalarıyla yarışabilir, kârlı bir otomobil markası yapmamız gerekiyor” dedi.

Bu haber 1409 defa okundu

Yerli ve milli ha

Vahit kandemir
27 Şubat 2020 Perşembe 12:13

Sarımsak ve bunun gibi bir çok malı ne olduğu belirsiz gemilere doldurup sonra Türkiye'de paketleyip üzerinde yerli yazan bir beyinden fazla bir şey beklenmez yanlızca kahrolsun yankiler yerli

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

DEVA Partisi'nde görev dağılımları belli oldu

Yıldızlı’dan tüm vatandaşlara 'Evde Kal' çağrısı

Yıldızlı’dan tüm vatandaşlara 'Evde Kal' çağrısı

"ORTAK AKILLA İLERLEYECEĞİZ"

Kemal Kılıçdaroğlu korona tedbirlerini yeterli bulmadı

Kemal Kılıçdaroğlu korona tedbirlerini yeterli bulmadı

Koronavirüse karşı yapılması gerekenleri madde madde açıkladı.

İYİ Parti önlem için binalarını kapattı

İYİ Parti önlem için binalarını kapattı

Kongrelerin tamamı ertelendi

TÜRKKAN İKTİDARI ELEŞTİRDİ

TÜRKKAN  İKTİDARI ELEŞTİRDİ

Hazinede bir kuruş para kalmadı, şimdi, corona virüsüne teslim olduk.

Akar'dan 'Evde Kalın' çağrısı

Akar'dan 'Evde Kalın' çağrısı

VURDUMDUYMAZLIK YAPMAYIN, EVDE KALIN!

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ