01 Haziran 2020 Pazartesi 11:16

TMMOB, YSK'NIN HUKUK DIŞI VE ANTİ DEMOKRATİK KARARINI KINIYORUZ

TMMOB, YSK'nın Hukuk dışı ve anti demokratik kararını kınıyoruz
07 Mayıs 2019 Salı 14:55

TMMOB  Türk Mühendis ve Mimar Odaları  Birliği Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu YSK Yüksek Seçim Kurulunun İstanbuldaki Büyük şehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptalinin kararının ardından yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, TMMOB  Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekçi şu ifadelere yer verdi;"31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri, 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu adına seçimleri yürütmekle görevli ilçe seçim kurulları tarafından oluşturulan sandık kurulları gerekçe gösterilerek verilen iptal kararı, sandığa yansıyan halk iradesinin gasp edilmesidir.
İstanbul halkının iradesini yok sayarak demokrasi tarihimizin en kara lekelerinden biri olarak kayıtlara geçen bu kararı şiddetle kınıyoruz! Bu karar, Türkiye’deki tüm yargı organları gibi, Yüksek Seçim Kurulunun da siyasallaştığını bir kez daha göstermiştir. 2010 referandumundan bu yana yargının her kademesindeki siyasal kadrolaşma, hukuk devleti anlayışını tümüyle ortadan kaldırmıştır.
Bu sürecin sonunda tüm yargı organları gibi Yüksek Seçim Kurulu da kararlarını, hukuk kurallarına ve içtihada göre değil, iktidarın talimatlarına göre verir hale gelmiştir. Halkın huzur ve güven içinde yaşamasının en büyük teminatı olan hukuk sistemini işlemez, yargı organlarını güvenilmez hale getirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz.
Yıllardır sandığı dilinden düşürmeyenlerin, seçmen iradesine tahammül edemediği net biçimde açığa çıkmıştır. İktidarın, devletin tüm imkanlarını kullanarak seçimleri ve seçmenleri zan altında bırakacak denli demokrasiden uzaklaştığı; kaynakları tehlikeye düşen yandaş medyanın iftira ve yalanlarının sınırının olmadığı net biçimde görülmektedir. Bütün bunlar halkın hafızasından asla silinmeyecektir.
Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın umudu ve direnci ile demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır.
Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu ülke halkından ve mücadele geleneğinden umudumuzu asla kesmeyeceğiz. Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız!


Bu haber 1430 defa okundu

DİĞER HABERLER

'ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ'

'ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ'

Şimdi sorumluluk üstlenme sırası yöneticilerde

Korkmaz’dan Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesine tepki

Korkmaz’dan Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesine tepki

Hünkâr Çayırı mı, Beton çayırı mı?

Katıroğlu'nun iddiasına Türkkan'dan çok sert açıklama

Katıroğlu'nun iddiasına Türkkan'dan çok sert açıklama

'Gerçekler yüzüne vurulunca sıkıntıya düşmüş'

MHP Dilovası İlçe Başkanı Ayaz’dan çok sert kınama

MHP Dilovası İlçe Başkanı Ayaz’dan çok sert kınama

Kahpece şerefsizce yapılan hain saldırıyı nefretle kınıyorum

Havaalanımız var uçak inmez

Havaalanımız var uçak inmez

Tren istasyonumuz var tren durmaz…

MİLLETE 100 MİLYONLUK BAYRAM FATURASI

MİLLETE 100 MİLYONLUK BAYRAM FATURASI

EVDEN ÇIKMADIK AMA KÖPRÜLERİ KULLANDIK

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ