06 Nisan 2020 Pazartesi 04:29

TÜNELİN UCU KARANLIK

TÜNELİN UCU KARANLIK
22 Şubat 2020 Cumartesi 14:13

2020 YILINDA FATURA 2 KAT ARTACAK

Yap- İşlet- Devret projeleri olarak hayata geçirilen Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerin de 2019 yılında araç geçişlerinde büyük düşüş yaşanmış ve Hazine işletmeci firmalara daha büyük tutarlar ödemek durumunda kalmıştı.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yap-işlet-devret projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar 2019 yılında Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerindeki araç sayılarının düşmesi ile hazinenin 2 Milyar 735 Milyon TL ödemek durumunda kaldığının altını çizerek Avrasya Tünelinde de tablonun değişmediğini söyledi.

 

 

AVRASYA TÜNELİNDE 8 MİLYON ARAÇ HAZİNEYE KALDI

AKP yetkililerinin ve Ulaştırma Bakanının Avrasya Tüneline ilişkin yapmış olduğu açıklamalara dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar her yıl araç geçişlerinin büyük oranda artacağı ve birkaç yıl içinde garanti edilen araç sayısını aşacaklarını söylediler. Ancak bugün rakamlara baktığımız da 2019 yılında 17 Milyon 271 Bin araç geçişi sağlanmış yani 2018 yılında geçiş yapan araç sayısı ile aynı düzeyde kalınmıştır. Yıllık 25 Milyon 125 Bin araç garantisi verilen Avrasya Tünelin de yaklaşık 8 Milyon aracın ödemesi yine Hazineye dolayısı ile yine milletimize yüklenmiştir, dedi.

 

 

2020 YILINDA FATURA 2 KAT ARTACAK

2018 yılında Avrasya Tünelinde araç garantisi nedeni ile Hazinenin işletmeci firmaya 155 Milyon TL ödediğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar 2019 yılı için bu tutarın 177 Milyon TL olacağını söyledi.
Akar, Dolar kuruna göre belirlen Köprü ve Tünel geçiş ücretlerinin bu yıl yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiğinin altını çizerek 2020 yılında Hazinenin ödemesi gereken tutarların da katlanacağını söyledi.
Avrasya Tünelinde 2019 yılında 23 TL olan geçiş ücretinin yüzde 56 zam ile 36 TL olduğunu belirten Akar araç geçişlerinde yaşanan düşüş ile birlikte yılsonundaki faturanın tahmini olarak yaklaşık 300 Milyon TL gibi bir tutar olacağını geçtiğimiz yıllara göre Hazineye kesilecek faturanın da 2 kat artacağını söyledi.

 

Bu haber 1707 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

DEVA Partisi'nde görev dağılımları belli oldu

Yıldızlı’dan tüm vatandaşlara 'Evde Kal' çağrısı

Yıldızlı’dan tüm vatandaşlara 'Evde Kal' çağrısı

"ORTAK AKILLA İLERLEYECEĞİZ"

Kemal Kılıçdaroğlu korona tedbirlerini yeterli bulmadı

Kemal Kılıçdaroğlu korona tedbirlerini yeterli bulmadı

Koronavirüse karşı yapılması gerekenleri madde madde açıkladı.

İYİ Parti önlem için binalarını kapattı

İYİ Parti önlem için binalarını kapattı

Kongrelerin tamamı ertelendi

TÜRKKAN İKTİDARI ELEŞTİRDİ

TÜRKKAN  İKTİDARI ELEŞTİRDİ

Hazinede bir kuruş para kalmadı, şimdi, corona virüsüne teslim olduk.

Akar'dan 'Evde Kalın' çağrısı

Akar'dan 'Evde Kalın' çağrısı

VURDUMDUYMAZLIK YAPMAYIN, EVDE KALIN!

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ