17 Temmuz 2019 Çarşamba 18:47
 
Öncekiler Sonrakiler

TÜRK OCAKLARI'NDAN ABD'YE SERT TEPKİ

Türk Ocakları'ndan ABD'ye sert tepki
03 Ağustos 2018 Cuma 11:46

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, yaptıkları basın açıklamasında Türkiye hakkında saygısızca açıklamalar yapıp tehditler savuran ABD yetkililerini kınadı.

Açıklamalarında Türkiye ile ABD arasında yaşanan siyasi ilişkiyi değerlendiren Alpay Demir, “Bilindiği Üzere, Casusluk ve terör örgütlerine yardım suçlamasıyla tutuklanan ABD vatandaşı Rahip Andrew Brunson’ın ev hapsi şartıyla tahliye edilmesinden sonra ABD-Türkiye ilişkilerinin yumuşayacağı bekleniyordu. Ancak; ABD Başkan yardımcısı Pence, sonra da Başkan Trump, Rahip Brunson serbest bırakılana kadar Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı şeklinde yaptıkları talihsiz ve küstahça açıklamalara, yine Brunson vakasını bahane ederek İçişleri ve Adalet Bakanlarımız hakkında yaptırım uygulayacaklarını ilave ettiler. Burada ki asıl hedeflerinin, adı geçen bakanlarımızın değil doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti Devletinin olduğu aşikârdır” dedi.


“Trump’a da dersini veririz”
‘ABD bugün dünyanın en ileri askerî veya ekonomik gücü sayabilir, ama binlerce yıllık bir tarihe ve medeniyete sahip Büyük Türk Milleti’ne saygısızlık edemez” diyen Demir, “1071’de Malazgirt’te ‘İsfahan’da kışlayacağız’ diyerek haddini aşan Romen Diyojen’e, 1176’da Miryakefalon’da küstahlığın sınırlarını zorlayan Haçlı-Bizans ittifakına, 1260’da Ayn-ı Calut’ta yenilmezliğin zirvesindeki Moğollar’a, 1915’te Çanakkale’de ve 1922’de Dumlupınar’da Siyonist-Haçlı bakiyelerine nasıl derslerini verdiysek! Doğru dürüst bir tarihe sahip olmayan Amerika’ya ve tarih dersi zayıf olan başkanları Trump’a da derslerini veririz Evelallah” ifadelerine yer verdi.
 
“Türk Ocaklılar olarak devletimizi destekleyeceğiz”
Yücel Alpay Demir açıklamalarının devamın ise, “Devletimizi yönetenler bu coğrafyada “bağımsız bir bölge gücü” olarak çok-yönlü ilişkileri oturtmanın yollarını bulmalı, Tarih ve coğrafyanın bizi Türkistan, Kafkaslar, Ortadoğu olarak adlandırılan merkezi İslam dünyası ile Balkanların kavşağına yerleştirdiğini ve bu coğrafyanın hakimi olarak kalmamız gerektiğini, 19. Yüzyılda bize önce toprak bütünlüğü garantisi vererek Avrupa sistemine dâhil edip sonra parçalanma projelerini hayata geçirenleri de unutmamalıdır. Bu vesile ile Türk Ocakları olarak, Türkiye hakkında saygısızca açıklamalar yapıp tehditler savuran ABD yetkililerini şiddetle tel’ in ediyor, içerideki farklılıklarımız ne olursa olsun Türk milletinin ezici çoğunluğu bağımsızlığı ve millî haysiyeti söz konusu olduğunda tek vücut olmayı ve vatan için ölmeyi çok iyi bildiğini hatırlatıyoruz. Ulu önder Atatürk’ün de ifade ettiği üzere bu küstah ve had bilmezler de elbet bir gün bu coğrafyaya geldikleri gibi defolup gideceklerdir.  Bu suretle karşılaşacak her türlü tehdit ve güçlük karşısında muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kanda mevcut olan Büyük Türk Milleti, devletinin ve idarecilerinin yanındadır. Türk Ocaklılar olarak bizler de devletimizin ve milletimizin izzetini, onurunu korumak için atılacak her adımı destekleyeceğimizi ilan ederiz” diye konuştu.

 


Bu haber 967 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ