KG
29 Şubat 2020 Cumartesi 02:46

TÜRKKAN, MUHTARLAR TEBLİGAT MEMURU HALİNE GELDİ

Türkkan, Muhtarlar tebligat memuru haline geldi
14 Mart 2019 Perşembe 16:57

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan muhtarların yaşadığı sıkıntılar ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.
Önergesinde;

“Muhtarlar halk tarafından seçimle iş başına gelen, görev yaptıkları mahallenin sorunları ile ilgilenmek için seçilen yerel yöneticilerdir. Mahallelerde devleti temsil eden, vatandaşla devlet arasında köprü görevi üstlenen kamu görevlileridir.” diyen Türkkan, muhtarların görevlerini yaparken bazı sıkıntılar yaşadığını ifade etti.


MUHTARLAR TEBLİGAT MEMURU HALİNE GELDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği önergede; “Günümüzde muhtarların tüzel kişilikleri ellerinden alınmış, muhtarlarımız yalnızca mahalleliye tebligat dağıtır hale getirilmiş görevliler durumuna düşürülmüştür. Muhtarlar, postacıların vatandaşı bulamadıkları zaman postaları muhtarlara bıraktıklarını dile getirerek, bu yüzden asli görevlerini aksattıklarından yakınmakta, adrese teslim edilemeyen tebligatların ulaştığı son adres olan muhtarlıklarda evraklar birikmektedir.” diye yazdı.

BİRÇOK MUHTARIN YARDIMCI PERSONELİ YOK
OLANLAR DA PERSONELİNİN MAAŞINI CEBİNDEN ÖDÜYOR

Türkkan önergesinde özellikle büyük nüfusa sahip mahalle muhtarlarının işlerini yaparken yardımcı personele ihtiyaç duyduklarını, ancak kendilerine devlet tarafından yapılan ödemenin, yanlarında personel çalıştırmaya yetmediğine vurgu yaparak personel çalıştırmayı tercih eden muhtarların da çalıştırdıkları personelin maaşını kendilerinin verdiğini ifade etti.

BAKAN SOYLU’YA SORDU:“MUHTARLARIN SIKINTILARI İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER YAPILMASI GÜNDEMİNİZDE Mİ?”

Mahalle nüfusuna göre muhtar maaşlarında düzenleme yapılmasının daha adil olacağının muhtarlar tarafından belirtildiğini söyleyen İYİ Partili Türkkan, muhtarların hizmet verdikleri yerlerin çoğu muhtarlık binası olmadığı için rahat çalışamadıklarını, mahalle konakları içerisinde ya da sadece kendilerine ait bir yerde hizmet vermek istediklerine önergesinde yer verdi.  

İşte Türkkan’ın soruları:
1-Adreslerine teslim edilemeyen tebligat yığınlarıyla baş başa kalarak adeta postacıya dönen muhtarların üzerinden bu yükün alınması düşünülmekte midir?
2-Bu konuda bir düzenleme yapılması düşünülmüyorsa muhtarların yaşadığı bu sıkıntının giderilmesi için Bakanlık olarak önerileriniz nelerdir?

3-İşlerini yaparken yardımcı personele ihtiyaç duyan özellikle büyük nüfusa sahip mahalle muhtarları için bir düzenleme getirilmesi düşünülmekte midir? Muhtarlara yardımcı olmak amacıyla personel istihdamı sağlanması gündemde midir? 

4-Özellikle şehir ve ilçe merkezlerindeki mahallelerde muhtar adayı olmak için adaylık müracaat tarihi, adli sicil sistemi, yaş sınırı, belli bir eğitim düzeyi vb. gibi bazı nitelikler getirilmesi, muhtar oy pusulalarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından basılması gibi konularda düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir?

5-Muhtarlık binası olmayan yerlerde (pasaj içi, başka bir kamu binası vb.) hizmet veren muhtarlarımız için yeni düzenlemeler yapılması gündemde midir?
6-Muhtar maaşlarında düzenleme yapılması Bakanlık olarak gündeminizde midir, özellikle nüfusun çok olduğu mahalle muhtarlarının maaşlarında diğerlerine göre bir düzenleme yapılması ile ilgili Bakanlıkca bir çalışma yapılmakta mıdır?

7-Muhtarlara toplu taşımada, kamu hizmeti verilen bazı yerlerde çeşitli ayrıcalıklar getirilmesi düşünülmekte midir, hizmet verdiği mahalle sakinlerinin işleriyle ilgili noktalarda onlara daha hızlı ve iyi hizmet vermek için bunun gerekli olduğunu dile getiren muhtarlar için bir düzenleme yapılabilir mi?
8-Muhtarlarların özlük haklarıyla ilgili bazı düzenlemeler yapılması gündemde midir, Bakanlık olarak bu yönde bir çalışma varsa bu ne zaman hayata geçirilecektir?

Bu haber 1047 defa okundu

DİĞER HABERLER

Erenkaya'dan İdlib şehitlerimi için taziye mesajı

Erenkaya'dan İdlib şehitlerimi için  taziye mesajı

Regaip Kandilini kutladığımız günde yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum

TARHAN’DAN YERLİ OTO 'HİKAYESİ'

TARHAN’DAN YERLİ OTO 'HİKAYESİ'

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu'nda Yerli ve Oto’nun hikayesini anlattı

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

Filiz, 'Ermeni katliamını lanetle anıyorum'

AKAR, TRENİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

AKAR, TRENİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

DERBENT VE KÖSEKÖY DURAKLARI AÇILMALI

'Bak bu son'

'Bak bu son'

Mehmet Nazım Gençtürk 'İl başkanlığı emeklilik makamı mı?'

YILDIZLI: SENDİKALARLA OMUZ OMUZA OLACAĞIZ

YILDIZLI: SENDİKALARLA OMUZ OMUZA OLACAĞIZ

BİRLİKTE YOL YÜRÜMELİYİZ

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ