19 Mayıs 2019 Pazar 22:48
 
Öncekiler Sonrakiler

TÜRKKAN, NAFAKA TAKİP MÜDÜRLÜĞÜ KURULMALI

Türkkan, Nafaka Takip Müdürlüğü kurulmalı
08 Ağustos 2018 Çarşamba 16:27

.

İYİ Parti Gurup başkan vekili Kocaeli Millet VEkili Lütfü Türkkan nafaka alacaklılarının haklarının korunmasına dair kanun teklifi verdi. verdi.


Boşanmalarda, çocuğun velayetini alan tarafa bağlanan nafakalar, çoğu zaman tahsil kabiliyeti olmayan alacaklara dönüşüyor. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bunun önlenmesi amacıyla kanun teklifi verdi.


Kanun teklifinin gerekçesinde;
“Boşanma davaları sürerken mahkemeler genelde kadına ve fiilen kadın/anne yanında kalan (kadınla/anneyle birlikte yaşayan) çocuk ve çocuklara tedbir nafakası bağlamakta ve çoğunlukla da dava sonunda, mahkeme kararının kesinleşmesi ile birlikte kadına bağlanan nafakanın yoksulluk nafakası, çocuk ya da çocuklara bağlanan nafakanın iştirak nafakası olarak devamına karar vermektedir.” diyen Türkkan,

“Mahkeme kararları incelendiğinde; talep edilmişse neredeyse tamamına yakınında nafakaya hükmedildiği görülmektedir. Bu görüntü, birçok sorunu yokmuş gibi göstermektedir. Çünkü özellikle geçim sıkıntısına, yani evi geçindiren kişinin ailesini geçindirecek iş ve gelire sahip olmaması nedenine bağlı boşanmalarda mahkemece bağlanan nafaka çok önemli oranda borçlunun ödeme kabiliyetinin yokluğu sebebiyle tahsil edilememektedir. Zaten ödeme imkanı olsa bu boşanmaların önemli bir kısmı çoğunlukla yaşanmayacaktır. Bu durumda nafaka bağlanmış ve mağduriyeti giderilmiş gibi görünen eş ve çocuk aslında bunu tahsil edemezken toplumun geneli ve devlet organları durumdan haberdar değildir.” İfadesini kullandı.


AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI BÜNYESİNDE NAFAKA TAKİP MÜDÜRLÜĞÜ KURULMALI

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde yaşanan mağduriyeti eş ve çocuklar bakımından gidermek adına ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü adıyla bir Müdürlük kurulması ve tahsil edilemeyen nafakaların bu kurumca alacağa halef olmak üzere ödenmesini temin etmek amacıyla bu Kanun Teklifinin verildiğini ifade etti.


Türkkan; “Yapılan son düzenlemelerle nafaka alacaklıları yasa ile korunmakta, nafaka verecek kişinin ödememesi durumunda Hapis cezasına kadar yaptırım getirilmekte, kişinin emekli maaşına sadece nafaka alacağı için haciz konulma yoluna gidilse de bu Kanun Teklifi ile boşanmalarla birlikte anne ve çocukların yaşadığı mağduriyetin hızlı bir şekilde önlenmesi ve nafaka kararlarının kağıt üzerinde kalmaması amaçlanmaktadır.” dedi.

Bu haber 1332 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ