20 Şubat 2020 Perşembe 23:45

TÜRKKAN'IN KANDIRA BABAKÖY HASSASİYETİ SES GETİRDİ

TÜRKKAN'IN KANDIRA BABAKÖY HASSASİYETİ SES GETİRDİ
27 Ağustos 2019 Salı 14:14

.

Kandıra Babaköy, Kocaeli’nin hem doğa açısından hem de tarihi ve kültürel açıdan eşsiz yerlerinden birisi. Burada bir süre önce binlerce ağaç kesilmeye başlandı, amaç Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında taş ocağı açılmasıydı.

 


TÜRKKAN VERDİĞİ SORU ÖNERGELERİ VE TBMM’DE YAPTIĞI KONUŞMALARLA KONUYU HEP GÜNDEMDE TUTTU

 


İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu duyarsızlığa, vurdumduymazlığa sessiz kalmadı. Gerek verdiği soru önergeleriyle,gerekse TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmalarla konuyu hep gündemde tuttu.
Türkkan, bu bölgede yapılan ağaç ve tarih katliamını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle verdiği ayrı soru önergeleriyle Meclis’e taşıdı.


Türkkan zaman zaman da yaptığı konuşmalarla Babaköy’ün önemine dikkat çekti:
“Kocaeli'nin altyapısı perişan bir hâlde. Ancak Kocaeli'ye hizmet etmek yerine, Kocaeli'nin ormanlarını, tabiatını ve tarihini yağmalamakla meşguller. Kocaeli'ye hançer gibi saplanan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi tüm vandallıklarıyla devam ediyor. On binlerce ağaç kesildi, yetmedi, yok edilen birçok tarım alanı var ve bu doğal düzen yetmedi, şimdi de Kocaeli'nin tarihini, kültürel zenginliklerini kazıyıp yutmaya çalışıyorlar. En son Gebze'deki Ballıkayalar gibi iki yüz milyon yıllık süreçte oluşmuş bir tabiat parkını yok etmeye ve 17 bin ağacı kesmeye başladılar. Proje kapsamında, bu sefer de açılacak olan taş ocağı için Kandıra Babaköy'de kesilecek 2 binden fazla ağaç yetmezmiş gibi, eski Roma Dönemi'ne ait lahit mezarların, tümülüslerin ve tarih kalıntılarının olduğu bölge haritadan silinmeye çalışılıyor. Çalışmalar gündüz değil gece yürütülüyor. Yaptıkları işte bir sıkıntı mı var, bir utanç mı var; niye gece çalışıyorlar? Bence utanmaktan vazgeçin, korkun; Kocaeli halkı artık bu Vandalizme geçit vermeyecek. Malum firmaların yaptıkları bu yol o firmaların karnını doyuruyor olabilir ama üzülerek söylüyorum, bu yol, Kocaeli'ye geri dönüşü olmayan bir çevre felaketinden ve tarih katliamından başka hiçbir şey bırakmayacak.”

“Geçtiğimiz günlerde burada, seçim bölgem Kocaeli'de taş ocağı yapmak uğruna âdeta ağaç katliamı yapıldığını dile getirmiştim. En son, Kandıra Babaköy'de açılacak taş ocağı için ağaç katliamı başlamıştı. Ağaç katliamının yanında, orada yer alan Roma dönemine ait lahit mezarların, tümülüslerin ve tarihî kalıntıların da yapılacak taş ocağıyla yok olacağını yani bir tarih katliamı yapıldığını da ifade ettik. Yaklaşık on beş gün önce burada ağaç kesiminin durduğuna yönelik basında haberler çıkmıştı. Bu bizi önce umutlandırdı ama işin öyle olmadığını öğrendik. Babaköy'de ağaç katliamının devam ettiğini bölgeden aldığımız bilgiler doğruladı.Hep söylüyoruz, Kocaeli'ye hizmet etmek yerine Kocaeli'nin ormanlarını, tabiatını ve tarihini yağmalamakla meşguller. Burayı mahvetmek, Kocaeli'yi mahvetmek birilerini zengin edecek, memnun edecek ama yaşadığımız yeri yaşanılır olmaktan uzaklaştıracak. Bu katliama lütfen son verin yoksa ne doğa ne de tarih kalacak.”

ÖNERGELERE CEVAP VERİLMEDİ AMA BÖLGE SİT ALANI İLAN EDİLDİ
Türkkan’ın soru önergeleri hala cevap bulmadı, ancak Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu geç de olsa sevindirici bir karar aldı. Bölge, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edildi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Babaköy ile ilgili başından beri gösterdiği duyarlılık böylece ses getirmiş oldu.


TÜRKKAN KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEK
Alınan karar doğrultusunda şimdi bölgede neler yapılacağı ve ne kadar zamanda bu karara uyulacağı merak konusu. İYİ Partili Türkkan konuyu yakından takip etmeye devam edecek.

 

Bu haber 2018 defa okundu

DİĞER HABERLER

İYİ PARTİ KANDIRA 2. OLAĞAN İLÇE KONGRESİ YAPILDI

İYİ PARTİ KANDIRA 2. OLAĞAN İLÇE KONGRESİ YAPILDI

Hilal Kübra Altınay güven tazeledi

YILDIZLI: PARTİMİZİN MAYASINDA ALIN TERİ VAR

YILDIZLI: PARTİMİZİN MAYASINDA ALIN TERİ VAR

EMEK MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

PELİN COŞTUR FİLİZ MAZBATASINI ALDI

PELİN COŞTUR FİLİZ MAZBATASINI ALDI

Filiz bugün mazbatasını alarak görevine resmen başladı

Büyükakın, Türkiye’nin geleceği gençlerdir

Büyükakın, Türkiye’nin geleceği gençlerdir

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Ordu Dernekler Federasyonu Başkanı Celalettin Yaylak, Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun ve Kocaeli Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Erol Akalın ile birlikte yönetimlerini makamında konuk etti.

AKAR, 120 YILLIK İSTASYONU VATANDAŞ GERİ İSTİYOR

AKAR, 120 YILLIK İSTASYONU VATANDAŞ GERİ İSTİYOR

SEFERLER DE DURAKLAR DA AZALDI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ