22 Temmuz 2019 Pazartesi 12:06
 
Öncekiler Sonrakiler

YSK'DAN İKİ PARTİYE KRİTİK UYARI!

YSK'dan iki partiye kritik uyarı!
25 Mayıs 2018 Cuma 10:42

Son tarih 30 Mayıs

24 Haziran seçimlerinde yarışacak milletvekili aday listeleri YSK'ya sunulmuştu. Siyasi partilerin milletvekili aday listelerinin incelemesini tamamlayan Yüksek Seçim Kurulu, HDP ve Saadet Partisi'ni uyardı.

Yüksek Seçim Kurulu, Siyasi partilerin milletvekili aday listelerinin incelemesini tamamladı. Tüm adaylar, gerekli evraklar, aday olma şartları açısından incelemeden geçirildi.

Partilerin de belirlenen kurallara uyup uymadıklarına bakıldı. Yapılan incelemeden sonra eksik ve yasaya aykırı olduğu belirlenen başvurularla ilgili olarak partilere uyarı yazısı gönderildi.Eksikliklerin 30 Mayıs’a kadar giderilmesi istendi.

EVRAK EKSİKLİKLERİ VAR:


Edinilen bilgiye göre, YSK üyelerinin kurduğu ekiplerce yapılan incelemelerde, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti listelerinde çok önemli eksiklik olmadığı saptandı. Bu partilerde, askerlik, diploma, nüfus kaydı gibi adayların başvurularında zorunlu olan bazı evrakların eksik olduğu saptandı ve verilen sürede tamamlamaları istendi.


UYGUN ŞARTLARI TAŞIMAYANLAR:


HDP listelerinde ise birden fazla adayın milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı iddia edildi. Milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı ve memnu haklar açısından adaylık başvurusu yapamayacağı iddia edilen isimler kurum tarafından HDP’ye bildirildi. Bu adayların değiştirilmemesi durumunda, gösterilen illerdeki adaylıklar geçersiz sayılacak ve seçime giremeyecekler.


BAZI İLLERDE SEÇİME GİRMİYOR:


SP de ise çok sayıda ilde aday gösterilmediği veya adayların eksik olduğu saptandı. SP, aday göstermezse o ilde yarışamayacak. YSK partilere belirlediği eksiklikleri bildirerek, 30 Mayıs’a kadar gerekli düzeltmeleri yapmalarını istedi.

Bu haber 1790 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ