bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 11:52

23 ARALIK’A DİKKAT!

23 Aralık’a Dikkat!
18 Aralık 2019 Çarşamba 12:17

Yüzbinlerce Tr Uzantılı Alan Adının Kayıtlı Operatöre Aktarımı Başlıyor!

BTK’nın 13 firma ile imzaladığı “Domain Satışı Sözleşmesi” uyarınca, 330 bin’e yakın .TR domainin “.tr Domainler için Kayıt Operatörü” olarak belirlenen firmalara devri 23 Aralık’ta başlıyor. TR uzantılı web sitesinin “www.nic.tr” domain kayıt sitesi üzerinden yeni domain kaydı ve yenileme işlemleri 3 ay süresince www.nic.tr domain kayıt sitesi üzerinden yenilenebilecek.

 


ODTÜ’nün, 21 Aralık 2018 ‘de yaptığı sözleşme ile “.tr” Kayıt Otoritesi yetkisi, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) devredildi. Bundan dolayı .TR uzantılı domainler “Nic.tr” üzerinden yapılacak işlemler ile kayıt operatörlerine devrediliyor. www.nic.tr domain kayıt sitesi üzerinden yeni domain kaydı ve yenileme işlemleri 3 ay içerisinde durdurulacak. Bundan dolayı firmalar, yenileme süresi yakın olan domain sahiplerini alan adı aktarım sürecini hızla tamamlamaları konusunda uyarıyorlar.

 


BTK-TRABİS DOMAİN KAYIT OPERATÖRLERİNE AKTARIM BAŞLIYOR

 


BTK’nın “Domain Satışı Sözleşmesi” imzaladığı 13 firmadan biri olan ve Kocaeli Teknokent’te hizmet veren Atak Domain’in CEO’su Bahaddin Yazıcı, “Türkiye’de .TR uzantılı olan .com.tr, .org.tr, .av.tr, .k12.tr, .edu.tr, .net.tr, .bel.tr, .dr.tr, .dr.tr, .pol.tr, .gov.tr domainler 1990 yılından beri IANA/ICANN yetkisi bildiğimiz gibi Orta Doğu Teknik Üniversitesi- ODTÜ tarafından yürütülmekteydi. ODTÜ’nün, 21 Aralık 2018 ‘de yaptığı sözleşme ile “.tr” Kayıt Otoritesi yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna devredildi. .tr domain kayıt operatörleri, idari, mali ve teknik açıdan yeterlilikleri göz önünde bulundurularak ‘Ön Yeterlilik Kriterleri’ belirlendi. Bu süreçte 22 firma ile görüşülerek 13 firma ile BTK ile “Domain Satışı Sözleşmesi” imzaladı. Şimdi, 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren BTK – TRABİS domain kayıt operatörlerine aktarım başlıyor. www.nic.tr domain kayıt sitesi üzerinden yeni domain kaydı ve yenileme işlemleri 3 ay içerisinde durdurulacak. Bundan dolayı, yenileme süresi yakın olan domain sahiplerinin alan adı aktarım sürecini hızla tamamlamaları gerekli” dedi.

 


KAYIT OPERATÖRÜ SEÇİMİ ÖNEMLİ!
“Nic.TR’den Kayıt Operatörlerine Alan Adı Aktarımı Nasıl Yapılacak?” sorusunun gündemin en önemli sorularından biri olduğunu belirten Atak Domain’in CEO’su Bahaddin Yazıcı, “Nic.tr üzerinden yapılacak domain yeni kayıt, yenileme ve alan adı transfer işlemlerinde açılacak ekrandan kayıt operatörü seçimi yapılarak işlem tamamlanıyor. .TR Domain aktarım sürecinin adımları şöyle oluyor; TR web sitesi panelinizdeki ekranlar üzerinden domain veya domainlerin seçimi yapılıyor. Aktarım işleminin tamamlanması için gereken onay kodunun iletilmesi için bir cep telefonu bilgisi paylaşılması gerekmekte. Sisteme entegre olmuş kayıt operatörlerinden birisini seçmesi gerekir ve süreci tamamlamak için ilgili operatörün Nic.TR’ye bildirdiği yönlendirme adresine yönlendirilir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra kullanıcının Nic.TR web sitesi üzerinden yönettiği domainler için bir aktarım anahtarı ve işlemin tamamlanabilmesi için kullanılacak bir onay kodu üretiliyor.
23 Aralık 2019’ de başlayacak yeni sistem, ODTÜ ve BTK arasında yapılan sözleşme doğrultusunda, 2020 yılı Ağustos’ta Nic.TR sitesinin kapatılması ile TRABİS üzerinden devam edecek.” dedi.

 


Atak Domain CEO’su Bahaddin Yazıcı, “Icann Acaredited Registrar” olan Atak Domain olarak, .tr kayıt operatörüyüz. Nic.TR’den kayıt operatörü olarak “Atak Domain”i seçen kurum ve kuruluşlarımıza, www.atakdomain.com ve www.domainnameapi.com web siteleri üzerinden hizmet veriyoruz. Tüm .tr domain sahiplerine “Ücretsiz .tr uzantılı domain transferi”, “Ücretsiz domain yönetimi vererek kullanıcılara zaman tasarrufu”, “Uzman destek hizmeti”, “Türkçe karakterli domain hizmeti”, “Ücretsiz DNS Yönetimi ve URL yönlendirme”, “Ücretsiz domain strateji belirleme ve danışmanlık” hizmetlerini sunuyoruz. .tr uzantılı domainler için Domain Name API (domainnameapi.com) domain bayilik programı üzerinden api desteği veriyoruz. Domainnameapi.com üzerinden hizmet veren “Atak Domain”e bağlı olarak hizmet veren xxx sayıda domain bayimiz bulunmakta. Atak Domain’in tüm domain bayileri ile WHMCS, .net api, .php apilerimizi kullanarak .tr uzantılı domainleri tescil, transfer, yenileme, dns değiştirme işlemlerini online yapabiliyorlar.” dedi.


.tr” Domainler için Kayıt Operatörü olarak belirlenen domain firmaları hangi ölçütlere göre belirlendi?

 


.tr domain kayıt operatörleri, idari, mali ve teknik açıdan yeterliliklerin göz önünde bulundurularak ‘Ön Yeterlilik Kriterleri’ belirlendi. Bu süreçte 22 firma ile görüşülerek 13 (onüç) firma ile Domain Satışı Sözleşmesi” imzalandı.

 

Bu haber 21211 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ