22 Eylül 2017 Cuma 00:16
 
  • 3,505 TL

  • 4,188 TL

  • 146,09 TL

  • 104.001

Öncekiler Sonrakiler

ONSUZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMİYORUZ

Onsuz bir hayat düşünemiyoruz
28 Ağustos 2016 Pazar 11:03

Cep telefonları hayatımızın en önemli parçası oldu

Teknolojinin hemen her gün yeni bir versiyonu ile karşımıza çıkarttığı akıllı telefonlar hayatımızın olmazsa olmazlarının en başında olduğu bir gerçek.


Hayatımızın en önemli parçası olan cep telefonlarını genelde geceleri şarj ediyoruz. Özellikle yatarken prize takıp sabah full şarj ile yaşamımıza devam etmek istiyoruz. Biliyoruz ki “insanlık telefonsuz, telefonda şarjsız yapamaz.”


Peki telefonumuzu sık sık şarj etmemiz ne kadar sağlıklı? The New York Times'de yayınlanan “Should You Charge Your Phone Overnight?” başlıklı makale de bu eylemi desteklemiyor.

Teoride her ne kadar kaliteli ve orijinal şarj aletleri ile telefonumuzu şarj etmemiz, sağlıklı görülse de, makalede yer alan uzmanlar şarj etme eyleminin başlı başına zararlı bir durum olduğu kanısında.Günümüzde, akıllı telefonlar kullandıkları çiplerle aşırı yüklemelere karşı kendilerini koruma altına alıp, kullandıkları şarj cihazına da adapte olabiliyorlar. Bu sayede hızlı cihazlarla, telefonlarımıza hızlı şarj imkanı sağlanabiliyor. Fakat bu durum, her ne kadar artı bir özellik gibi gözükse de, lithium-ionlarını batarya içerisinde bir taraftan diğer tarafa hareket ettirdiği için, bataryayı daha hızlı çürütüyor.Peki, bir çözümü var mı?

Açık söylemek gerekirse yok. Uzmanlar telefonlarımızı daha yavaş şarj eden cihazlarla şarj etmemizi ve telefonlarımızın 35 santigrad derecenin altında bir sıcaklıkta bulundurmamızı tavsiye ediyorlar. Fakat bu önlemleri alsak da, er ya da geç sonuç kaçınılmaz oluyor.Telefonlara bu kadar bağladığımız ve onlarsız kendimizi düşünemediğimiz bu günlerde, bu durumu ne kadar fark ediyoruz veya ne kadar umursuyoruz? Gallup anketine göre, telefon kullanıcıların %44'ü yeni model çıktığı anda telefonlarını değiştirmek istiyor. Bu süre ortalama olarak 2 sene ve bataryaların bozulma belirtilerini göstermeye başladığı zamanla neredeyse aynı döneme geliyor. Yani olayın farkına bile varmıyoruz. “Ne tesadüf ama!”

Kaynak: apple.com
Bu haber 6380 defa okundu

DİĞER HABERLER

Her Görüşte Aşk

Her Görüşte Aşk

Toyota'nın yüksek performans ve teknolojiyi çevre dostu motoruyla buluşturduğu C-HR Hybrid modeli, elmas tasarımından ilham alınarak dizayn edildi.

17 siteye erişim yasağı geldi

17 siteye erişim yasağı geldi

.

Windows kullanıcıları için yeni tehlike

Windows kullanıcıları için yeni tehlike

Sorun sadece fidye virüsleri değil

Hayatımız sanal

Hayatımız sanal

Kadınlar erkeklerden daha fazla vakit geçiriyor

KOCAELİ KAYA' da Bahar fırsatı

KOCAELİ KAYA' da Bahar fırsatı

TOYOTA PLAZA “KOCAELİ KAYA” BAHAR KAMPANYASI’NDA KAÇIRILMAYACAK FIRSATLAR SUNUYOR

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ