17 Ekim 2017 Salı 02:52
 
  • 3,647 TL

  • 4,302 TL

  • 152,53 TL

  • 106.474

Öncekiler Sonrakiler

WİNDOWS KULLANICILARI İÇİN YENİ TEHLİKE

Windows kullanıcıları için yeni tehlike
30 Mayıs 2017 Salı 18:20

Sorun sadece fidye virüsleri değil

Fidye virüslerinin giderek yayılmaya başladığı son günlerde, bilgisayar güvenliği bir hayli önem verilen konulardan biri haline gelmeye başladı.
Bilgisayarları ele geçirmek amaçlı yayınlanan fidye virüsleri, özellikler son dönemde yaygınlaşan WannaCry virüsü bir yana dursun şimdi ise Windows işletim sistemlerine sorun oluşturacak yeni bir açık ortaya çıktı. Kritik Windows açığı hakkında ilk bilgilerde paylaşıldı. İşte detaylar.

Windows işletim sistemi için Microsoft sıkı bir çalışma içerisinde. Yazılım devi son olarak piyasaya sunduğu Windows 10 işletim sistemiyle beraber güvenlik açıklarını kapatmak için bu yönde sıkı bir çalışma yapıyor olsa da yine de tam olarak güvenlik sağlanmış değil. Bunun dışında güncelleme desteği kesilen eski sürümler için ise çok daha büyük tehlikeler ortaya çıkıyor.

İşte son gelen haberlerde yer alan Windows açığı da yine kullanıcıların epey bir canını sıkacak gibi duruyor. Bu kez açığın etkilediği işletim sistemleri de eski sürümler olarak açıklandı. Söz konusu açığa neden olan sorunun Intenet Explorer tarayıcı ve Firefox tarayıcı üzerinde olduğu da ortaya çıkan başka bir detay.

Windows Açığı Çökme Sorununa Neden Oluyor?
Elde edilen bilgilere göre Windows Açığı nedeniyle kullanıcıların internet tarayıcılarına uzaktan erişim sağlanabiliyor ve tarayıcı üzerinde çalıştırılan bir kodla beraber bir anda tarayıcının tüm bilgisayarınızın işlem gücünü eline alması sağlanıyor. Diğer bir söylemle bilgisayarın sistem kaynaklarının tamamı kullanılmaya başlanıyor. Bu durumda da tarayıcının çökme sorunuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Fakat sadece tarayıcının çökmesi sorunu değil bir anda bilgisayarınızın çökmesi durumuyla da karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Windows Açığı nedeniyle yaşanan çökme sorunu mavi ekran ile karşı karşıya kalmanıza da neden olmakta. Windows Açığı ile yaşanan sorunun önüne geçmek içinse ise güncellemelerin yayınlanmasının gerektiği belirtiliyor. Özellikle Firefox ve Intenet Explorer tarayıcılarında yaşanan güvenlik açığı nedeniyle bilgisayarda root yetkisi de alınabilecek kodların çalıştırılabileceği belirtiliyor. Fakat bu durum şu an için iddiaların önüne geçebilmiş değil. Windows Açığı için Microsoft tarafından bir güncelleme gelip gelmeyeceği ise merak konusu. Öyle ki şu an için Windows Açığı hakkında ne yeni bir açıklama ne de yeni bir güncelleme haberi verilmiş değil.

TeknoEkip.com


Bu haber 3016 defa okundu

DİĞER HABERLER

Amatör telsizcilik semineri düzenlendi

Amatör telsizcilik semineri düzenlendi

Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü “Kesintisiz İletişim Amatör Telsizcilik” konusunda seminer düzenledi.

NASA'nın imkansız dediğini Çin yaptı

NASA'nın imkansız dediğini Çin yaptı

Çin, NASA'nın imkansız dediği yakıtsız çalışan EmDrive motorunu üretti.

Her Görüşte Aşk

Her Görüşte Aşk

Toyota'nın yüksek performans ve teknolojiyi çevre dostu motoruyla buluşturduğu C-HR Hybrid modeli, elmas tasarımından ilham alınarak dizayn edildi.

17 siteye erişim yasağı geldi

17 siteye erişim yasağı geldi

.

Hayatımız sanal

Hayatımız sanal

Kadınlar erkeklerden daha fazla vakit geçiriyor

KOCAELİ KAYA' da Bahar fırsatı

KOCAELİ KAYA' da Bahar fırsatı

TOYOTA PLAZA “KOCAELİ KAYA” BAHAR KAMPANYASI’NDA KAÇIRILMAYACAK FIRSATLAR SUNUYOR

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ