bil anakolej
10 Temmuz 2020 Cuma 06:18

YENİ BİR SÜPER SPOR OTOMOBİL DENEYİMİ SUNAN NSX HONDA PLAZA HALDIZ’DA!

Yeni bir süper spor otomobil deneyimi sunan NSX Honda Plaza Haldız’da!
23 Kasım 2018 Cuma 09:50

2017 yılı Uluslararası Yılın Motoru Ödülü’ne sahip ve 3 saniyenin altında 100 km hıza ulaşabilen, spor otomobil tecrübesini geleceğin teknolojisiyle bir araya getiren Honda NSX kısa bir süre için Honda Plaza Haldız’da

Honda’nın NSX’te kullanıma sunduğu elektromotor destekli 3,5 litrelik V6 motordan oluşan Sport Hybrid sistemi 2017 Uluslararası Yılın Motoru jürisi tarafından ‘En İyi Yeni Motor’ kategorisinde ödüllendirildi. NSX’te kullanılan 3,5 litrelik V6 motor son derece gelişmiş bir mühendislik harikası olarak tasarlanırken tamamen yeni bir süper spor otomobil deneyimi vaat ediyor.

Dünyanın önde gelen otomobil üreticisi Honda’nın elektromotor destekli 3,5 litre hacimli V6 silindirli benzinli motor kombinasyonundan oluşan hibrit sistemi 2017 Uluslararası Yılın Motoru ödüllerinde ‘En İyi Yeni Motor’ olarak ödüllendirildi. Engine Technology International dergisi tarafından sunulan ve bu yıl 19. kez gerçekleştirilen ödüller tüm dünyadan uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından değerlendiriliyor.

Honda ürün gamındaki otomobillerde kullanılan teknolojik birçok yeniliği tek bedende buluşturan Honda NSX, global tasarım ve mühendislik ekibi tarafından yaklaşık dört yıllık geliştirme süreci sonunda hayata geçirildi.

Honda NSX, hızlanma, fren ve dönüş olmak üzere dinamik performansın her aşamasını en üst seviyeye taşımak için elektromotorlu hibrit sistem Sport Hybrid SH-AWD’yi kullanan dünyanın ilk süper spor otomobili olarak öne çıkıyor. Ön aksta iki ve arka aksta bir adet olmak üzere toplam üç elektrikli motora sahip olan Honda NSX, aynı zamanda arkada ortada uzunlamasına konumlandırılan çift turbo beslemeli 3,5 litrelik V6 benzinli motora sahip. Honda NSX’te kullanılan 4 farklı motor, toplamda 581 PS güç üretirken 645 Nm’lik cömert tork değeri de araç içinde sürücü ve yolcuya ciddi oranda G kuvveti uygulamasına neden oluyor.

Gücünü 9 ileri DCT şanzımanla yere aktaran NSX’in mükemmel sürüş dinamiklerinin sırrı ise devrim niteliğindeki Sport Hybrid Super Handling All-Wheel Drive (SH-AWD) güç ünitesinde gizli. Arka aksa anlık tork desteği sağlayan Direct Drive Motor (DDM) ismindeki elektrikli motor, 3.5 litrelik V6 motor ile birlikte çalışıyor. Ön tekerleklerde ise Twin Motor Unit (TMU) adında elektromotorlu farklı bir yapı devreye giriyor. Bu yapı ön sol ve ön sağ tekerlekte 37’şer PS güç aktarımı yapan iki adet elektrikli motordan oluşuyor. Sadece hızlanma anında ek bir tork üretimi gerçekleştirmekle kalmayan TMU aynı zamanda dört tekerlekten çekiş (AWD) fonksiyonu da sunuyor.

Elektrikli sistem yüksek performanslı lityum-iyon bataryalar tarafından besleniyor. Her biri 18 hücreli olmak üzere toplam dört adet modülden oluşan batarya kitinde toplam 72 hücre bulunuyor. Enerji verimliliğini arttırmak üzere pozitif ve negatif elektrotlar optimize edilirken batarya kiti bugüne kadar bir Honda aracında kullanılan en hafif ve en kompakt batarya kiti olmasıyla öne çıkıyor.

Düşük ağırlık merkezini beraberinde getiren 75 derece açılı V6 silindirli, 3,5 litrelik benzinli motor, güç üretimi, kompakt ölçüler ve yakıt tüketimi arasında ideal bir denge sunuyor. Motor direkt enjeksiyon, port yakıt enjeksiyonu (PFI) ve Çift Değişken Supap Zamanlaması Kontrolü (Dual VTC) de dahil modern teknolojinin bütün olanaklarından yararlanıyor. Honda ayrıca ilk kez bu motorda silindirlerin arasında; su yatakları, üçlü radyatör sistemi ve krank miline monte edilmiş vizkoz bir amortisör de dahil olmak üzere motor bloğu ve kafalarında üç parçalı bir su yatağı kullanıyor.

Farklı sürüş modlarıyla günlük kullanıma uygun süper spor otomobil İster günlük hayatınızda, isterseniz de pistte size her zaman maksimum konfor, güç ve sportifliği sağlayan Honda NSX, bu tezat durumları tek bir teknolojiyle bir araya getiriyor. Integrated Dynamics System adı verilen sistem; Quiet, Sport, Sport+ ve Track olmak üzere 4 farklı sürüş modu sunuyor. Sistem tercih edilen sürüş moduna bağlı olarak gaz, direksiyon, fren, araç denge kontrolü, adaptif amortisörler, motor, şanzıman ve Sport Hybrid SH-AWD güç ünitesi olmak üzere araca ait tüm sistemlerin tepkilerini ayarlıyor.

Kompakt boyut, düşük ağırlık ve düşük ağırlık merkezi gibi avantajlar sağlayan 9DCT, Quiet sürüş modunda daha alt devirlerde vites değiştirirken, Sport+ sürüş modunda daha üst devirlerde ve daha hızlı vites değiştiriyor. Track sürüş modunda ise vites değişimi Sport+ moduna oranla 40 milisaniye daha hızlı gerçekleşiyor.
Bu haber 10186 defa okundu

DİĞER HABERLER

Televizyonunuzu temizlemeden önce aklınızda bulunsun

Televizyonunuzu temizlemeden önce aklınızda bulunsun

10 KURALA DİKKAT

Android cihazları hedef alıyor

Android cihazları hedef alıyor

yeni bir saldırı ortaya çıktı

Siber saldırının adresi belli oldu

Siber saldırının adresi belli oldu

Google'a erişim sorunu yaşanmıştı

Google çöktü mü?

Google çöktü mü?

Google'a erişim problemi

23 Aralık’a Dikkat!

23 Aralık’a Dikkat!

Yüzbinlerce Tr Uzantılı Alan Adının Kayıtlı Operatöre Aktarımı Başlıyor!

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ