21 Nisan 2018 Cumartesi 09:03
 
  • 4,076 TL

  • 5,009 TL

  • 174,67 TL

  • 110.932

Öncekiler Sonrakiler

BEYAZ TEN IN, BRONZ TEN OUT!

Beyaz ten IN, bronz ten OUT!
30 Temmuz 2016 Cumartesi 12:00

.

Bir zamanlar güneşlenmek ve bronzlaşmak modayken artık beyaz kalmak moda olmaya başladı. Yani beyaz ten IN, bronz ten OUT... Güneş, artık dost değil de bir düşman olduğunu her geçen gün biraz daha göstermeye başladı. Çevrenize bir bakın; gençliğinde fazla güneşlenen kişilerin yüzlerindeki abartılı leke ve kırışıklıklar, tarlada veya güneş altında çalışan ve yıllarca güneşlenen insanların yüzlerinde veya ellerinde gelişen deri kanserleri, gencecik insanlarda görülmeye başlayan ben kanserleri… Bu tür olayları eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Güneş, yaşam kaynağımız olduğu kadar aynı zamanda cildimizin en büyük düşmanı. Peki, güneşe bağlı neler gelişir? Bunları kısaca özetleyelim;

 
GÜNEŞLENME VE BRONZLAŞMA

Güneş altında 10-15 dakika bile kalma sonrası ciltte kızarma mümkündür. Uzun süre güneşte kalma sonrası güneş yanıkları kendisini ağrı, kaşıntı ve su toplaması ile gösterir. İlk 18 yaş içinde maruz kalınan güneş yanıkları nedeniyle ileriki yaşlarda cilt kanseri gelişme riski belirgin şekilde artmaktadır.

Solaryum veya doğal güneş ışınları ile bronzlaşma sanılanın aksine sağlıklı değildir. İşin doğrusu bronzlaşma sağlıklıdır diye bir şey yoktur. Her güneşlenme, her solaryuma girme sonrası cildimiz hasar görür ve bu hasarlar zaman içinde birikerek kendisini 30’lu yaşlardan sonra yavaş yavaş göstermeye başlar. Daha sonraki yaşlarda bu hasar zaman içinde birikici etki ile kendisini lekeler, derin kırışıklıklar, erken cilt yaşlanması ve cilt kanserleri olarak gösterir.

 
CİLT YAŞLANMASI

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak kendisini cildi destekleyen kollajen, hyaluronik asit ve elastin yapısının azalması ve parçalanması sonucu hızlanmış cilt yaşlanması olarak gösterir. Sonuçta ciltte daha derin kırışıklıklar, daha fazla leke ve daha pürüzlü cilt… Günümüzde herkes daha genç görünmek ve genç kalmak istiyor. Bunu kötü yönde etkileyen en önemli faktörlerden birisi güneştir.

 
 GÜNEŞ LEKELERİ

Güneş lekeleri kozmetik olarak rahatsız edici olduğu kadar bazen de deri kanseri öncüsü olmaları nedeniyle önemlidir. Her güneş yanığı erken yaşta leke oluşumu riskini belirgin şekilde arttırmaktadır. Birikici etki ile ilerleyen yaşlarda güneş lekeleri oluşmaktadır. Oluşan güneş lekelerinin tedavisi bazen tatmin edici olamamaktadır.

 
GÜNEŞ ALERJİLERİ

Bazı insanlar güneşe bağlı alerjik reaksiyonlar geliştirebilirler. Hatta bazen bu alerjiler kısa süreli hafif güneş maruziyeti sonrası dahi oluşabilir. Güneş alerjileri hastaların hayatlarını kısıtlayan önemli sorunlardandır. Bazen de kozmetik ürünler, parfümler ve bazı ilaçlar güneş alerjilerini ve reaksiyonlarını ortaya çıkarabilir.

 
 DERİ KANSERLERİ

Deri kanserleri son zamanlarda diğer tüm kanserlerden çok daha fazla artarak hastalık, sakatlık ve ölümlere neden olmaktadır. Deri kanserleri hayat boyunca çok uzun süre güneşe maruz kalmaktan ve geçmişte özellikle de çocukluk çağlarında gelişmiş güneş yanıkları nedeniyle hayatın ileri yaşlarında oluşmaktadır. Deri kanserlerinin yaklaşık %90’ı güneşe maruz kalan vücut bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

 
GÜNEŞTEN NASIL KORUNULUR?

 

Güneş ışınlarından bebek ve çocuklar dahil tüm insanların kesinlikle korunması gereklidir. Bunun için yapmanız gerekenler;

1.      Koruyucu Giysiler

Açık renk, uzun kollu ve sıkı dokunmuş giysiler, uzun pantolonlar ile kollar ve bacaklar güneşten korunmalıdır. Geniş kenarlıklı şapka kullanılarak boyun, kulaklar, yüz üst kısmı ve burun gibi bölgeler korunabilir. Camları güneş ışınlarını filtre edebilen kaliteli güneş gözlükleri ile gözler ve göz kapakları korunabilir.

2.      Güneşten Koruyucu

Güneş koruyucular güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltırlar ancak tam olarak engelleyemezler. Kar ve kumdan yansıyan güneş ışınları deriye ulaştığı ve camlardan güneş ışınları geçtiği için gölgede veya kapalı ortamda olsanız dahi mutlaka en az 30 faktörlü güneşten koruyucular kullanın. Güneşten koruyucuları güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce açıkta kalacak tüm cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Denize veya havuza girip çıkma ve kurulanma ardından, güneşte uzun süre kalacaksanız 2 saatte bir mutlaka güneşten koruyucunuzu tekrar uygulayın.

3.      Güneşten Kaçınmak

Güneşin en etkili olduğu ve güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde (sabah 10 ile öğleden sonra 4 arasında) olabildiğince güneşten kaçının ve güneşe çıkmayın.

Unutmayın, herhangi bir şeyi önlemek tedavi etmekten her zaman daha etkilidir...
Bu haber 2578 defa okundu

DİĞER HABERLER

Miting gibi düğün merasimi

Miting gibi düğün merasimi

Saadet Partisi Kocaeli Gençlik Kolları Latif Gökhan Durtaş hafta sonu Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde düzenlenen düğün merasimiyle dünya evine girdi.

Sokağın sesi Necmi Bulut

Sokağın sesi Necmi Bulut

.

Dünya mutluluk sıralamasında neredeyiz?

Dünya mutluluk sıralamasında neredeyiz?

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan vatandaşın aylık mutluluk oranının hesaplaması üzerine verdiği kanun teklifi ile ilgili basın açıklması yayınladı.

Cemal Turgay vefat etti

Cemal Turgay vefat etti

İzmit bir çınarını daha kaybetti

ABD’deki Kar Heykel Festivali’nde İstiklal Marşı Gururu

ABD’deki Kar Heykel Festivali’nde İstiklal Marşı Gururu

KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO Müdür Yrd. ve Heykel Bölümü öğretim üyesi Dr. Ceyhun Konak ABD colorado 28. Breckenridge Kar Heykel Festivaline davet edildi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ