19 Kasım 2017 Pazar 11:21
 
  • 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

Öncekiler Sonrakiler

ÇOCUKLARDA İSTİSMAR VE İHMAL

Çocuklarda İstismar ve İhmal
02 Mart 2016 Çarşamba 11:46

.

Özel Kocaeli Tıp Merkezinde hizmet veren Uzman Psikolog Sena Çilingir, Özel Seymen Kolejinde düzenlenen Veli Sempozyumunda çocuklara yönelik olan istismar ve ihmal konularındaki çocukluk travmaları hakkında önemli bilgiler verdi.


Uzman Psikolog Sena Çilingir; çocuğa bakmakla yükümlü olan anne baba ya da bakımını üstlenen herhangi başka birisinin, çocuğa karşı yapılan istismarlar ile, çocuğu duygusal ve fiziksel olarak psikolojik hasara uğratabileceklerini belirtti.


Çilingir İstismar ve ihmal arasında farklılıklar olduğunu, istismarın belirgin ihmalin ise belirsiz bir durum olduğunu açıkladı. İstismarda gözle görülebilen morluk, yara vb. izler varken, ihmalde ise gözlemsel belirtiler olmadığından dolayı ihmali tespit etmenin oldukça zor olduğunu vurguladı.


Çocuğa; Yaşından fazla sorumluluklar yükleme, aşağılama, rencide etme, önemsememe, bağırma, Alaylı konuşma ve lakap takma gibi durumların duygusal istismara girdiğine değinen Psikolog Sena Çilingir; Duygusal istismarın çocuk üzerindeki etkilerini de açıkladı. Buna göre duygusal istismara maruz kalan çocuklarda;
- kendine ve etrafına karşı güvensiz oluşu
-Yaşına uygun kişilik gelişiminin oluşmaması,
-Başarı yeteneğinin azalması,
- İçe dönük ve pasif kişilik yapısı,
-Dikkat Dağınıklığı ve öğrenme güçlüğü,
-Maddeye yönelim riski ve Kişilerarası ilişkilerde bozukluklar  gibi durumların ortaya çıkması şeklinde görülebileceğini belirtti.

Çocuklarda Cinsel İstismar ve Cinsel İstismarın engellenmesi konusuna değinen Psikolog Çilingir, Cinsel istismarı; “Psikolojik ve sosyal gelişimi henüz tamamlanmamış olan çocuğun, kendisinden en az 6 yaş büyük bir kişi tarafından cinsel haz için zorla ve ya ikna edilerek kullanılması” şeklinde açıkladı.  Ayrıca başkasının cinsel haz amaçla çocuğu bir erişkin tarafından röntgencilik, teşhircilik ve çocuğu pornografide kullanmasının da cinsel istismar konusuna girdiğini belirtti. Cinsel istismarı Engellemek için ise ailelere, 4-5 yaşından itibaren çocuklara özel alanlarını öğretmeleri ve çocuklara masum dokunuşu ile cinsel amaçlı dokunuşları ayırt etmelerini sağlamaları gerektiğini önerdi.
İstismara maruz kalan çocukların gelişim döneminin sağlıklı büyütülen çocuklara kıyasla geride kalabileceğini, madde bağımlılığına yatkınlık görülebileceğini ve İstismara maruz kalan çocukların yetişkinlik dönemlerinde de birer istismarcı olabileceğini belirtti.


Psikolog Sena ÇİLİNGİR ÖZGEÇMİŞ
Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesinde Klinik Psikoloji üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır ve madde bağımlılığı üzerine tezini tamamlamıştır .Kocaeli Devlet hastanesinde ve Derince Sopalı Araştırma Hastanesinde zorunlu stajını tamamlayan Psikolog Sena ÇİLİNGİR ayrica Nöropsikiyatri NP hastanesinde bir aylik staj yapmıştır. NP hastanesinde  yapılan uygulamalara ve Nöropsikolojik test uygulamaları üzerine çalışmalara katılmıştır ve Prof. Dr.Nevzat Tarhan ile vizitlere katılıp hastaların gelişim süreçlerini gözlemlemistir.Ayrica grup terapilerine ve hastalara uygulanan ergoterapilere katılıp hastalar üzerinde ki etkilerini gözlemlemiştir.  Üsküdar Üniversitesinde ; Nöropsikolojik testler , MMPI testi, Roarscha testi, CAT, TAT, AGTE , Louisa Düss Hikaye Tamamlama testi, Bir insan ciz testlerinin egitimlerini gormustur.Türk Psikologlar Derneği onaylı MMPI sertifikası mevcuttur .Daha önce Atlantis Rehabilistasyon Merkezinde psikolog olarak çalışmıştır. Şuan da  Aden Psikoloji Danışmanlık ve Eğitim Merkezinde part time şekilde psikolog olarak çalışan ÇİLİNGİR 2015 Haziran ayı itibariyle Tıp Merkezimizde hasta kabulüne başlamıştır.
Hizmet verdiği alanlar:
•    Depresyon Bozuklukları
•    Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları
•    Takinti-Zorlanti Bozukluğu (Obsesif Kompulsif Bozukluk )
•    Çocukluk çağı travmalari
•    Çocuklarda dûrtu bozuklukları
•    Hiperaktivite
•    Dikkat eksikliği
•    Davranış Bozuklukları
•    Ergen psikolojisi
•    Sınava Hazırlık ve sınav kaygısı
•    Uyku ve yeme bozuklukları
Bu haber 1934 defa okundu

DİĞER HABERLER

Öğrencilere müjde

Öğrencilere müjde

.

KOCAELİ’DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

KOCAELİ’DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

HASARLI BİNALARDA YAŞAM SÜRÜYOR

'GÜL' gibi tanıtım

'GÜL' gibi tanıtım

Gül Özgüner Altın'dan Kocaeli Sokak ekibine jest

Pedallar Kanser için çevrildi

Pedallar Kanser için çevrildi

İzmit Belediyesi tarafından hafta sonları düzenlenen geleneksel bisiklet turunda pedallar kansere dikkat çekmek için çevrildi.

Menemşe Nine’nin Atatürk Sevgisi

Menemşe Nine’nin Atatürk Sevgisi

“ATATÜRK’Ü RAHMETLE YAD EDİYORUM”

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET