20 Mayıs 2019 Pazartesi 22:48
 
Öncekiler Sonrakiler

İŞTE BASURA İYİ GELEN 5 YİYECEK

İşte basura iyi gelen 5 yiyecek
08 Eylül 2018 Cumartesi 12:00

.

Basura ne iyi gelir ?

Basur günümüzde oldukça sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Tıp diliyle hemoroid olarak bilinen basura ne iyi gelir ? Basura iyi gelen şeyler nelerdir ? İşte basurdan kurtulmak için tüketmeniz gereken 5 yiyecek.


 

Basur bireylerin en sık karşılaştıkları rahatsızlıkların başında geliyor. 50 yaş üzeri bireylerde oldukça sık görülen bu hastalığın temelinde ebelik, obezite, uzun süreler boyunca oturma, kronik sindirim sistemi sorunları, lif yönünden yetersiz beslenme, kabızlık ve az sıvı tüketimi gibi alışkanlıklar bulunuyor. Anüste kanama, anüs çevresinde şişlikler, tuvalete çıkarken zorlanma veya acı nedeniyle çıkamama ve anüs bölgesinde kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren basura ne iyi gelir ? İşte basura iyi gelecek 5 yiyecek!


1- YOĞURT: İnsan sağlığı için oldukça sağlıklı bir besin olan yoğurt, aynı zamanda basura da iyi gelmektedir. Eğer siz de basur hastalığından muzdaripseniz düzenli olarak yoğurt tüketerek bu problemin ortadan kalkmasına katkı sağlayabilirsiniz. Öte yandan ileride basurdan yana sorun yaşamak istemeyenler de günlük beslenme alışkanlıkları arasına yoğurdu mutlaka eklemeliler. Vücudun doğru şekilde çalışması için de yoğurt büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu sebeple düzenli ancak kesinlikle yeterli miktarda doğal yoğurt tüketmeyi göz ardı etmeyiniz.2- KEFİR: Kefir de insan sağlığı için olan büyük faydaları kulaktan kulağa yayılan önemli bir gıdadır. Kefir aynı zamanda tıpkı yoğurt gibi basur hastalığına da çok iyi gelmektedir. Basur rahatsızlığı bulunan kişilerin düzenli olarak kefir tüketmeleri herkes tarafından tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda insan sağlığı için büyük faydaları bulunan kefiri basura yakalanma tehlikesinden de kurtulmak için tüketmenizde yarar vardır.3: MEYVELER: Meyveler insan sağlığının vazgeçilmez ve çok kıymetli gıdalarıdır. Pek çok farklı hastalığa iyi gelen meyveler basur rahatsızlığına da çok iyi gelmektedirler. Bu sebeple basur tedavisinde mutlaka meyve tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Günlük beslenme alışkanlıklarınız arasına meyveleri almalı ve özellikle ara öğünlerde farklı farklı meyveler tüketmelisiniz. Bu sayede sadece basuru iyileştirmeyecek aynı zamanda basur riskini de ortadan kaldırabileceksiniz.4: SEBZELER: Sebzeler de tıpkı meyveler gibi insan sağlığı için koşulsuz gerekli olan yiyeceklerdir. Özellikle sebze tüketmeden sağlıklı bir vücuda sahip olmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle düzenli olarak sebze tüketimine dikkat etmek gerekir.


Aynı zamanda sebzeler basurun tedavisinde de çok etkilidirler. Bu nedenle basur rahatsızlığı bulunan kişilerin kesinlikle düzenli olarak sebze tüketmeleri gerekir. Aynı şekilde düzenli olarak sebze tükerek basura yakalanma riskiniz var ise onu da en aza indirebilir ve hatta yok edebilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle sağlıklı beslenmeye başlamalı ve sık sık sebze tüketmelisiniz.


5: TAM TAHILLI GIDALAR: Tahıllar da basurdan korunmak ya da hali hazırda bulunan basur rahatsızlığını tedavi etmek için çok önemli besinlerdir. Tahıllar içeriğinde bol miktarda lif bulundurmaları sebebiyle basur problemini ortadan kaldırmaya yardımcı bir özelliğe sahiptir.
Bu haber 3745 defa okundu

DİĞER HABERLER

Polis memuru silahı şakağına dayadı...

Polis memuru silahı şakağına dayadı...

.

Yaşama tutunamadı

Yaşama tutunamadı

İsmail Atakan,hayatını kaybetti

MEB'den öğrenciler için yeni düzenleme

MEB'den öğrenciler için yeni düzenleme

.

Kocaeli’nin mutfak zenginliği KO-MEK ile sofralara taşınacak

Kocaeli’nin mutfak zenginliği KO-MEK ile sofralara taşınacak

Usta şef Naif Bagi, Bilge Şehir Kocaeli kitabında yer alan tarifleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri Branşı usta öğreticilerine anlatıyor

Cankurtaranlar bu hafta 109 kişiyi kurtardılar

Cankurtaranlar bu hafta 109 kişiyi kurtardılar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi KOSKEM cankurtaranları Kocaeli sahillerinde pek çok boğulma vakasına müdahale ettiler.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ