23 Mart 2019 Cumartesi 04:23
 
Öncekiler Sonrakiler

KARTEPE’DE MUTLULUĞUN RESMİ

Kartepe’de mutluluğun resmi
31 Ağustos 2018 Cuma 11:26

Kartepe’de ikamet eden Suriyeli Sabah Mahmud Hasan ve ailesi Kurban Bayramı’nda Alo Evlat Hattı ekibi tarafından misafir edildi.

Suriye’de yaşanan iç savaş en çok hayatını zorluklar içerisinde geçirenleri vurdu. Öyle ki Türkiye’nin ensar ruhu ile kucak açtığı Suriyeliler, savaşın acılarını unutmaya çalışıyor. Her doğan günde ölümle burun buruna yaşayan bu insanlar, Türkiye dışında gittikleri bütün ülkelerde savaşın acılarının yanında insan olmanın değerini göremiyorlar.
 
Yüzleri güldü
Eşiyle birlikte kıt kanaat yaşayan Sabah Mahmud Hasan (35)’ın hayatı Suriye’de başlayan iç savaş sonrasında değişti. Çıkan iç savaşda eşi gözlerinin önünde öldürülen Sabah Mahmud beş evladıyla yaşam mücadelesi vermeye başladı. İki evladını kendi aileleri olmasından dolayı gözyaşları içerisinde Suriye’de bırakarak 3 çocuğuyla birlikte Türkiye’ye sığındı. Geçici Barınma Merkezi’nde 3 çocuğu ile birlikte hayatını idame ettiren Sabah Mahmud’un yaşadığı zorluklar bununla da bitmedi. Son dört yıldır Türkiye’de yaşayan Sabah Mahmud ve ailesine iki senedir, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ödüllü projesi Alo Evlat Hattı birimi ekipleri bakıyor. 
 
‘Alo evlat’ umut oldu
Çocuklarına bakma imkanı olmayan, aynı zamanda kanser hastası olan Sabah Mahmud Hasan ve ailesine Kartepe Belediyesi sahip çıktı. Sabah Mahmud’un,  Muhammet Hasan (13) ve Mahmut Hasan (11) yanında yaşarken, 15 yaşındaki kızı Emira Hasan Balıkesir’de bulunan Çocuk Evin’de hayatına devam ediyor. Aile bireylerinin bir arada olması için Alo Evlat ekibi aile üyelerini sık sık bir araya getiriyor. Kartepe Belediyesi Alo Evlat Birimi tarafından Kartepe Hikmetiye Mahallesi’nde sıcak bir yuva sağlanan aile hayata yeni umutlarla bakmaya başladılar.  
 
Çocuk olmanın keyfi
Her türlü ihtiyaçları Alo Evlat Ekibi tarafından karşılanan Suriyeli Sabah Mahmud Hasan, Muhammet Hasan ve Mahmut Hasan Türk okullarına giderek hayata tutunuyorlar. Alo Evlat Birimi ekibi Kurban Bayramı’nda Suriyeli Sabah Mahmud Hasan ve üç evladına unutulmaz bir gün yaşattılar. Ekipler tarafından bir araya getirilen aile bireyleri çocuklar gibi eğlenirken, bayramın tadını çıkardılar. Muhammet Hasan, Mahmut Hasan ve Emira Hasan çocuk olmanın ilk kez farkına vardılar.    
 
İnsanca yaşamak
Suriye’de yaşanan iç savaşın sonucunda birçok ailenin dağıldığını belirten Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Türkiye ensar ruhu ile gelenleri kucaklamıştır. Birçok Suriyeli yaşamak umuduyla göç etmek isterken binlerce insan hayatını kaybetti. Ülkemizde Suriyelilerin yeniden ülkelerine dönme ortamı oluşuncaya kadar imkanlar dahilinde misafir etmekteyiz. Alo Evlat Birimi hizmetimizle birlikte Suriyeli Hasan ailesi çok zor günler yaşadıktan sonra yüzleri gülmeye başladı. Bizler de elimizden gelen imkanlar ölçüsünde gerekeni yapacağız. İnsanca yaşamak herkesin hakkı. Derdimiz gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır” ifadelerini kullandı.


Bu haber 2930 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yaşama tutunamadı

Yaşama tutunamadı

İsmail Atakan,hayatını kaybetti

Kocaeli’nin mutfak zenginliği KO-MEK ile sofralara taşınacak

Kocaeli’nin mutfak zenginliği KO-MEK ile sofralara taşınacak

Usta şef Naif Bagi, Bilge Şehir Kocaeli kitabında yer alan tarifleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri Branşı usta öğreticilerine anlatıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ