24 Mayıs 2018 Perşembe 05:24
 
  • 4,575 TL

  • 5,358 TL

  • 200,52 TL

  • 101.892

Öncekiler Sonrakiler

MESLEKİ EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Mesleki eğitimi çok önemsiyoruz
20 Ekim 2015 Salı 13:00

Kocaeli Ticaret Odası Eğitim ve Danışmanlık Komisyonu 2015- 2016 eğitim öğretim döneminin verimli geçmesi temennisinde bulunarak, nitelikli mesleki ve teknik eğitimin önemine vurgu yaptı

Kocaeli’nde 2015- 2016 eğitim öğretim dönemiyle birlikte ilkokul, ortaokul ve liselerde toplam 342 bin 403 öğrenci ile 18 bin 652 eğitimci ders başı yaptı. Kocaeli Ticaret Odası Eğitim ve Danışmanlık Komisyonu Başkanı Mikail Kayacı, Başkan Yardımcısı Yusuf Koçak, komisyon üyeleri; Yıldırım Yılmaz, Bahattin Karaaslan, Hüseyin Cahit Akyol 2015- 2016 eğitim öğretim dönemi faaliyetlerini görüşmek üzere bir araya geldiği toplantıda, yeni döneme ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

28 Eylül 2015 tarihi itibariyle; kentimizde 342 bin 403 öğrenci ile 18 bin 652 eğitimci için zorlu ama bir o kadar da umut dolu bir yıl başladı. Kocaeli Ticaret Odası Eğitim ve Danışmanlık Komisyonu olarak yeni eğitim- öğretim yılının da hem öğrencilerimiz, hem öğretmenlerimiz hem de velilerimiz adına başarılarla geçeceğine inanmaktayız.

Saygıdeğer öğretmenlerimiz;

Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştirmek için hiç bir özveriden çekinmeyen eğitim kahramanları… Öncelikle yaptığınız hiç bir çalışmanın sadece kendiniz için değil kendinizle birlikte kutsal vatanımızın gelişmesi ilerlemesi ve yücelmesi için olduğunu biliyoruz. Bunun içinde sizlere şükranlarımızı sunuyoruz.
Eğitimin sadece kuru bilgiden oluşmadığın, vatanını, milletini, bayrağını ve tüm insanları seven bireyler yetiştirme gayreti olduğunu, bugün toprağa atılan tohumların yarın fidan ve sonra da birer çınar olacağından eminiz.

Sevgili öğrenciler;

**Vicdanı, aklı ve fikri hür
**Ahlaki değerlere sahip ve ödün vermeyen
**Ortak kutsallara saygılı 
**Mesleğine hakim ve güncel gelişmeleri takip edecek kararlılıkla
**Analitik düşünen
**Çağdaşları ile her an yarışacak donanımda ve çok boyutlu/buutlu düşünme vizyonu
**Bulunduğu konumun ve işin hakkını veren kanaatkar aranan insan olmak…

Bu donanıma sahip nesillerin geleceğimizin garantisi olduğunu biliyoruz. Eğitimin ekmek su kadar da önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek olmadığı düşünüyorum. Eminim sizler de bu değerler için tüm çabanızı ortaya koyacaksınız.

Öte yandan;

Yeni eğitim- öğretim yılı biz Kocaeli Ticaret Odası için çok daha özel bir anlam taşıyor.
Memleket meselesi niteliğindeki bir soruna gücümüz yettiğince çözüm sunma amacıyla yaktığımız umut ışığı, Özel KOTO Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de yeni dönemle birlikte kapılarını nitelikli mesleki eğitime açmış bulunuyor.

Mesleki eğitimde alışılmışın çok ötesinde bir anlayışı Kocaeli’ye kazandırmak üzere 119 öğrenci ile faaliyetlerine başlayan Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören gençler inanıyoruz ki, sadece Kocaeli değil, ülke geleceğine yeni ufuklar, yeni keşifler ve yeni bir vizyon katacaklar.

Burada yetişen gençlerimiz, sadece iş dünyamızın ara eleman sıkıntısına çare olmakla kalmayıp gelecekte ekonomi ve iş dünyasının yetişmiş, becerikli ve hünerli patronları olarak aramıza katılacaklar.

Eğer 2023’te ülke olarak dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında olmak istiyorsak genç kuşağın eğitimine önem vermemiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

İnanıyoruz ki kurmuş olduğumuz Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, meslek liselerinin bozulmuş olan imajına son vererek meslek liselerine olan olumsuz bakış açısını belleklerden silecek ve ülkemizin eğitim politikasına örnek teşkil edecektir.

Ülkemizin günden güne büyüyen devleşme adımları da artık mesleki eğitimde yeni anlayışların benimsenmesini de zorunlu kılmaktadır.

Bizler başta Kocaeli’ye ve tüm Türkiye’ye örnek oluşturacak bu eğitim yatırımlarının destekçisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Mesleki ve Teknik Anadolu lisemizle, daha kaliteli bir iş dünyasının tohumlarını atarken, üyelerimizin ve iş piyasasının eğitim ihtiyacını da KOTO Akademi projemizle karşılıyoruz. İş dünyasına özel eğitim ve seminerleri (http://www.koto.org.tr/KAkademi/) sayfasından takip edebilirsiniz.

Son olarak temennimiz şudur ki; Mesleki eğitim kariyer odaklı planlanmalı, sektörlerin mesleki eğitim ile ilgili vizyonu belirlenmeli, işletmelerle iç içe, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetiminde ancak odalarca koordine edilen meslek liseleri kurulmalı, önümüzdeki 5-10 yıl içinde elemana ihtiyaç duyacak meslekler şimdiden belirlenmeli ve elaman yetiştirilmelidir.
 
Unutmayalım ki; İnsan kaynağı ne kadar kaliteli, geleceği ne kadar planlı olursa o ülke o kadar başarılı olur. 2015- 2016 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim camiamıza hayırlı olsun.” 
Bu haber 678 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kursiyerlerin eserleri göz kamaştırdı

Kursiyerlerin eserleri göz kamaştırdı

İzmit Belediyesi ile Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğindeki İZMEK kursiyerlerinin yıl sonu sergilerindeki el emeği göz nuru eserler göz kamaştırıyor

Derince Lisesi Mezunları Pilav Günü’nde Buluşuyor

Derince Lisesi Mezunları Pilav Günü’nde Buluşuyor

Derince Lisesi Mezunları Derneği’nin bu yıl 9’ncusunu düzenleyeceği “Pilav Günü” etkinliği 12 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek

Anne Oteli geliyor

Anne Oteli geliyor

Kocaeli Anneleri 14 Mayıs Pazartesi günü “Anne Oteli” için kahvaltıda bir araya geliyor.

Çalışan anneye müjde!

Çalışan anneye müjde!

.

KO-MEK Karamürsel ilçe sergisi sarılara büründü

KO-MEK Karamürsel ilçe sergisi sarılara büründü

“KO-MEK’te Gönülden Renkler” temasında, sarı rengi seçen ve bir yıllık emeğin gözler önüne serildiği ilçe sergisinin açılışına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

19 Mayıs'ta Decathlon Spor Festivali,ni kaçırmayın

19 Mayıs'ta Decathlon Spor Festivali,ni kaçırmayın

Decathlon Spor Festivali, 19 Mayıs’ta herkesi spor ve eğlence dolu bir güne davet ediyor!

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET