Öncekiler Sonrakiler

SOKAĞIN SESİ NECMİ BULUT

Sokağın sesi Necmi Bulut
01 Nisan 2018 Pazar 00:01

.

Kocaeli Sokak Dergisi Nisan sayısına bu kez Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut konuk oldu. Samimiyeti, göründüğü gibi oluşu ve sorumluluk sahibi yapısıyla kısa sürede KOTO’ya yeni bir soluk getiren Necmi Bulut, sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Kendi hakkında bilinmeyenleri cevaplayan ve Kocaeli hakkında projelerinden bahseden Necmi Bulut’a sizin için sorduk ve içtenlikle yanıt aldık. Keyifle okumanız dileğiyle…


-“Necmi Bulut kimdir?” diye başlayalım dilerseniz…


“Ben 1968 İzmit doğumluyum. 1990 yılında askerden döndükten sonra kendi iş yerimi kurarak ticarete atıldım ve aynı sene de evlendim. Evli ve üç çocuk sahibi bir babayım aynı zamanda da bir torun sahibiyim. 1995 yılında Kocaeli ticaretinin nabzının attığı, günden güne büyüyen ve gelişen Kocaeli Ticaret Odası’nda kendi sektörümde komiteye girdim. KOTO’daki çalışmalarım sonucunda da 1999 yılında KOTO meclisine girdim ve iki dönem yönetim kurulu üyeliğinde bulundum. Şahsen bu sıfatların haricinde, Necmi Bulut ismiyle anılmayı ve sade yaşamaktan keyif alan biriyim. Zaten, KOTO’daki görevlerin bir ekip çalışması sonucunda bu günlere dek sürdüğüne inanıyorum. İzmitli olup Kocaeli’ye hizmet etmek için çalışıyorum ve bu yolda ekip arkadaşlarımın desteklerini de sonuna kadar yanımda taşıyorum.”


KOTO’daki başkan olma sürecinizden

bahseder misiniz?


Kamuoyunun yakından bildiği üzere, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sonrası odamızda yaşanan gelişmeler ciddi anlamda KOTO’nun halk nezdinde güven kaybına neden oldu. Bu sıkıntılı süreç sonrasında KOTO’da tekrardan istikrar ve düzenin tahsis edilmesi için sorumluluk alınması gerekiyordu ve biz de ekibimle birlikte tam da bu noktada elimizi taşın altına soktuk ve şehrimiz için vakit kaybetmeden göreve talip olduk. Ben başkan seçildiğimde oda seçimleri için kısa bir süre vardı ve ilk önceliğimiz KOTO’ya karşı kaybolan güveni yeniden sağlamak, kamu kurumlarıyla ilişkileri yeniden tesis etmek için dört ay boyunca başkanlık koltuğunda hiç oturmadım. Bu süreçte ekibimle birlikte her zaman sahadaydım ve çalışmalarımız hızla sürdü. Görev süremiz kısıtlı olduğu için, kısa dönemde yapılması gereken işleri planladık ve üyelerimizin bu süreçte işlerini kolaylaştırmak adına SGK, Vergi Dairesi gibi önemli kurumlarla ilişkilerimizi güçlendirirken diğer kurumlarla da ilişkilerimizi geliştirmeyi kendimize misyon edindik. Yine bu süreçte tüm kamu kurumlarının yönetici ve müdürlükleriyle toplantılar gerçekleştirdik. Referandum sürecinde birçok bakanımızı KOTO’da ağırlayarak sektör temsilcileri ile bir araya getirdik. Bu sayede, üyelerimizin bakanlıklardaki işlerini daha rahat çözmelerinin önünü açmış olduk. Kısacası, Ankara’ya telefon açtığımızda karşımızda daima bir muhatap bulduk.Üyeleriniz ile ilgili nasıl

aksiyonlar alıyorsunuz?


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda çok büyük bir yangın felaketi yaşadık. Üyelerimizden bazıları bu yangın nedeniyle ciddi anlamda zarar gördü. Bu hadisenin hemen ardından yönetim kurulumuzdaki tüm arkadaşlarımızla birlikte zarar gören esnafımızın yanında olduk. Zaten bizim amacımız her hangi bir konuda sıkıntı yaşayan, destek arayan esnafımızın yanında ve arkasında olmaktır. Yangın sonrasında da mağdur olan esnaflarımızı destek alabilecekleri mercilerle bir araya getirdik. Belediye başkanımızı ve diğer ilgili kurum müdürlerimizi, mağdur üyelerimizle bir masanın etrafında topladık ve çözüm önerileri için ortak adımlar attık. Bizim gelmek istediğimiz noktaya çok iyi bir örnek de bu oldu.

Sektör temsilcileri ve kurumların yetkilileriyle oda üyelerimizi bir masanın etrafında çözüm bulmak için buluşturmak en önemli hedefimiz. Biz önümüzdeki dönem KOTO’da üye temsilciliği oluşturacağız. Yani, üyemiz kendisini temsil eden görevliyi doğrudan arayıp her konuda ondan bilgi alacak, gerekirse ihtiyaç duyduğu evrakları da kendisine elden ulaştıracağız. KOTO olarak, Kocaeli kentinde “neler var, neler üretiyoruz, neyi daha iyi pazarlayabiliriz” sorularının envanterini çıkaracağız ve özellikle dış ticaret ile ilgili iki arkadaşımızı görevlendireceğiz. Hedeflediğimiz ülkelerde gerekli araştırmaları yapacak ve dönüşte o ülkelere neler ihraç edebilirizi tartışacağız.Kocaeli’de ticaret nasıl hareketlenir?

Bildiğiniz gibi ilimizin belki de en bakir noktası turizm sektörü. Kış dönemi için Kartepe, yaz için ise Kandıra bölgelerimiz ile ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Turizmi hareketlendirerek ticarete katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu noktada eski ticaret usullerimiz de unutulmamalı. Artık insanlar AVM’leri tercih ediyor ve ticaret bu alanlarda kısıtlı kalıyor. Ancak biz şehir merkezinde ve şehrin değişik bölgelerinde ticareti artırmayı hedefliyoruz. İnsanlarımızı şehir esnafıyla buluşturmayı ve esnaflarımızın da bu sayede ticaret hacimlerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu şekilde kentimizin tanıtımına da destek olacağımıza ve marka bir şehir yaratacağımıza inanıyoruz.Kocaeli demişken Kocaelispor’dan bahsetmemek olmaz.

Siz Kocaelispor ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Kocaeli Ticaret Odası olarak Kocaelispor’un yol haritasının tam ortasında olmak isteriz. Kocaelispor eğer Süper Lig’de olursa, şehrimiz de “süper” olur. Kocaelispor ne yazık ki kendine yakışan yerden çok uzakta. Ancak şehrimiz daha fazlasını hak ediyor. Kocaelispor yönetimi büyük özveri ile çalışıyor. Bizim görevimiz de, şehrin tüm paydaşları ile birlikte hiç bir ayrım yapmadan Kocaelispor’un başarı merdivenlerini çıkması için hep birlikte elimizi taşın altına sokmaktır. Bu yolda da Kocaelispor yönetimine gerçek anlamda destek olmalıyız.İDEV Fuarı hakkında neler söylersiniz?
İDEV Fuarı’nda kardeşlik ticaretle pekişti
İdeal Ev, Evlilik ve Konut Fuarı için ilimize gelen Kosova Priştine Kalkınma Ajansı ile Kocaeli Ticaret Odası arasında iyi niyet protokolü imzalandı. Protokolle birlikte Kocaeli- Priştine arasındaki dostluk, ticaretle de pekiştirildi.
Kocaeli Ticaret Odası’nın bu yıl 4.’sünü düzenlediği İdeal Ev, Evlilik ve Konut Fuarı, ülkelerarası önemli işbirliklerine de vesile oldu. KOTO’nun Doğu Marmara ABİGEM işbirliğiyle fuar alanında düzenlediği Co-Matching ikili iş görüşmeleri etkinliği için ilimize gelen Kosova Priştine Kalkınma Ajansı ile
KOTO standında imzalanan iyi niyet protokolüne göre özellikle iki ülke ve şehir arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülecek, var olan kardeşlik bağlarının ticaretle de sağlamlaştırılması adına projeler yürütülecek.

Son olarak neler söylemek istersiniz?


“Necmi Bulut önderliğindeki Kocaeli Ticaret Odası, yeni dönemde ayakları yere basan, ulaşılabilecekleri hedefleyen, üyesinin yanında onların haklarını sonuna kadar savunan bir yönetim anlayışı içinde olacak. Biz ekip olarak kanunları iyi biliyoruz. Neyi gerçekleştirebileceğimizin farkındayız ve insanlara hayal satmadık, satmayacağız. KOTO’ya aidat ödeyen esnafımıza rakip olacak projeler içerisinde de olmayacağız. Kentimizin faydasını gözetecek ve oda üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda ortak bir çizgiyi takip edeceğiz. Bu yolda ekip arkadaşlarımla birlikte gereken özveriyi gösterebileceğimizin farkındayım. Ekibimizin çok güzel bir uyumu var. Bu uyumun yeni yönetimle artarak devam edeceğine de inanıyoruz. Kısacası, KOTO ve şehrimizin için önce “ben” değil önce “biz” diyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz.


Bu haber 3647 defa okundu

DİĞER HABERLER

Polis memuru silahı şakağına dayadı...

Polis memuru silahı şakağına dayadı...

.

Yaşama tutunamadı

Yaşama tutunamadı

İsmail Atakan,hayatını kaybetti

MEB'den öğrenciler için yeni düzenleme

MEB'den öğrenciler için yeni düzenleme

.

Kocaeli’nin mutfak zenginliği KO-MEK ile sofralara taşınacak

Kocaeli’nin mutfak zenginliği KO-MEK ile sofralara taşınacak

Usta şef Naif Bagi, Bilge Şehir Kocaeli kitabında yer alan tarifleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri Branşı usta öğreticilerine anlatıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ