17 Temmuz 2018 Salı 03:05
 
  • 4,854 TL

  • 5,684 TL

  • 193,24 TL

  • 89.744

Öncekiler Sonrakiler

TARIMDAKİ GİRİŞİMCİ KADINLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Tarımdaki girişimci kadınlar ödüllendirildi
05 Temmuz 2018 Perşembe 12:18

“Hiçbir şey eğitimsiz olmuyor”

Haber Burcu Nazlı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği ile Marmara Bölgesi illerinden İstanbul, Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi’ Programının Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni, Welborn Luxury Otel’de yapıldı. Programa yoğun katılım

Tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım geliştirilmesi ve kırsalda kadın girişimciliğinin artırılması amaçlanan programın sertifika ve ödül törenine Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Başisekele Kaymakamı Atila Kantay, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Koordinasyon Şube Müdürü İbrahim Büyükada, Gıda Tarım Hayvancılık İl Tarım Müdür vekili Mustafa Demirbaş, KOSGEB Müdürü İbrahim Ustaömer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ve kadın girişimciler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Proje Pazarı açılışı ve protokol konuşmalarıyla devam etti.Programda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı ve Yayın ve Tanıtım Hizmetleri Daire Başkanı Sürur Kır, kadın çiftçilerin ülkeye ve ekonomiye sunduğu katkılardan bahsederek, başarılı kadınları tebrik etti.  “Hiçbir şey eğitimsiz olmuyor”

Girişimci kadınlardan Hatice Karakayalı, kürsüde kısa bir konuşma yaparak, “Bizler her zaman kendimizi küçümsüyorduk. Fakat bir ülke tarımsız olmuyor, tarım da kadınsız olmuyor. Bizim bu tür eğitimlere çok ihtiyacımız varmış. Bize bu eğitimi veren herkese çok teşekkür ederim”“Kadın çiftçilerimiz farklı ve özgün projeler hazırladı”
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, “Bu program 2018 yılında yedi bölgede 29 ilde gerçekleştirilmiş ve her bölgenin koordinatör ili belirlenmiştir. Marmara Bölgesinin koordinatör ili Kocaeli’de İstanbul, Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kocaeli illerinden eğitim alarak, başarılı olan 10 kadın çiftçi projeleri ile programa katıldı. Program kapsamında İstanbul, Bilecik, Çanakkale, Edirne ve Kocaeli’de İŞKUR - KOSGEB işbirliği ile sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmiştir. Söz konusu eğitimlerden Kocaeli’de 93 kadın çiftçi, Çanakkale’de 123 kadın çiftçi, Bilecik’te 68 kadın çiftçi, Edirne’de 39 kadın çiftçi ve İstanbul’da ise 23 kadın çiftçi eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırlandı.  Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan projeler, geniş katılımlı gerçekleştirilecek olan Proje Pazarında sergilenerek kadın çiftçilerin hazırladığı projelerin Özel Sektörler, STK’lar, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları gibi kurumlar tarafından destek bulması amaçlandı” dedi.

 Konuşmaların ardından tarımda üreten, gelişen ve geliştiren kadınların sinevizyon gösterimi, katılımcılara izlettirildi. Daha sonra da müzik dinletisine yer verildi.50 kadın ödüllendirildi 
Marmara Bölgesinin koordinatör ili Kocaeli’de İstanbul, Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kocaeli illerinden eğitim alarak, başarılı olan 10 kadın çiftçi projeleri ile programa katıldı. Programda toplamda 50 kadına kendi illerindeki müdürleri tarafından başarı sertifikaları ve plaketleri verildi. 

Her ilde bağımsız beş kişilik Jüri tarafından Özgünlük, Ekonomik getirisi, Bölge istihdamına katkısı, Proje tasarımı, Sürdürülebilirliği, Bütçe tutarlılığı kriterlerine göre değerlendirilerek belirlenen her ilin ilk üçe giren projeleri açıklandı. Türkiye finalinde yarışmak üzere dereceye giren projeler ise Bakanlığa gönderilecek.


Bu haber 511 defa okundu

DİĞER HABERLER

Nüfusta yeni dönem

Nüfusta yeni dönem

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arşivinde bulunan ve tarihi değer taşıyan nüfus kayıtlarının elektronik ortama aktarılarak koruma altına alınması için Dijital Arşiv Projesi’ni (DAP) başlattı.

O zenginlik için imzalar atıldı

O zenginlik için imzalar atıldı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş'ın katılımları ile Kocaeli Biyolojik Çeşitlilik Bahçesi Protokolünü imzaladı.

Dilovası'ndaki çevre kirliliğini şarkı yaptı

Dilovası'ndaki çevre kirliliğini şarkı yaptı

.

İzmit’te çevre hassasiyeti

İzmit’te çevre hassasiyeti

İzmit Belediyesi’nin çevre hassasiyeti devam ediyor.

Hatice ile Ömer evlilik yolunda ilk adımı attı

Hatice ile Ömer evlilik yolunda ilk adımı attı

Hemşire Hatice Gürbüz ile Gemi Mühendisi Ömer Yılmaz Karamürsel’de gerçekleşen nişan töreniyle evlilik yolunda ilk adımı attı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ