bil anakolej
09 Temmuz 2020 Perşembe 14:54

GAZETECİLİK ÖLDÜ!

02 Şubat 2017 Perşembe 00:00

Türkiye'de basın güçlüdür denir ya, bu aslında kocaman bir yalan.

Basın güçlü lafını aslında 'siyasi iktidara yakın basın güçlü' diye değiştirmek gerek.

Çünkü özgür ve bağımsız gazetecilik çoktan öldü.

Gazeteler ayakta kalalım, kimseye bulaşmayalım, taraf olmazsak bertaraf oluruz diye korkuttuklarından haber yapmıyorlar.


'ÖZGÜR BASIN' sadece lafta.

Muhalif yayın yapmak, siyasi iktidarların beğenmediği haberleri yapmak öyle sanıldığı gibi kolay değil.

Ekonomik anlamda büyük veballeri ödemeyi göze alamıyorsanız gerçekleri yazmanız imkansız gibidir.

Geçmişte siyasi iktidarlarla var olan, iktidarlar gittiğinde yok olan onlarca örnek karşımızda duruyor.

Bugünde varlar.

Emin olun yarında olacaklar.

Çünkü o gzetecilerin tek geçim kaynağı iktidarlardır.

İktiarlar gider o gazeteler, o gazeteciler biter.Tabi her dönemim gazetecileri,

Her dönemin gazeteleri de var.

Emin olun yarında olacak.


Bunu neden mi yazdım.

Malum RTÜK deniken bir kurum var.

Her gün ekranlarda onlarca rezaletin sergilendiği sözde EVLİLİK programları ile toplumun dibine dinamit konulmasına sessiz kalan o RTÜK,

Şimdi gazetecilerin yapacakları haberlere ayar getirmiş.

HAYIRlısı olsun...


İŞTE O HABER


KHK ile yayın yasağı kapsamını genişleten RTÜK, terör saldırılarından sonra TV’lerin nasıl haber yapacakları konusunda kurallar koydu. Haber kanallarının temsilcileriyle toplantı yapan RTÜK yetkilileri, muhabirlerin ifadelerinden, olay yeri görüntülerine, ambulans sesinden, olayla ilgili yapılan yorum ve eleştirilere kadar bir çok konuyu ''Yayın yasağı kapsama” aldı


RTÜK, Antalya, İstanbul ve İzmir gibi marka şehirlerde ve havaalanları ile limanlarda yapılacak saldırılara ilişkin de özel yasak getirdi.

Terör olaylarında sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi resmi yetkililerin açıklamalarının yasak kapsamı dışında tutuldu. RTÜK'ün “yayın yasağına” ilişkin haber kanallarına dağıttığı bilgi notunda şöyle denildi:

YETKİLİLER KONUŞABİLİR

Yayın yasağını gerektiren yayınlara ilişkin Cumhurbaşkanı, Başbakan, vali, emniyet müdürü gibi resmi makamların açıklamaları yayın yasağı kapsamında değerlendirilmeyecektir. (Maddede, muhalefet parti liderleriyle ilgili ifade yer almaması dikkat çekti)

AMBULANS GÖRÜNTÜSÜ YASAĞI

Resmi makamlarca dağıtılan görüntü ve bilgiler dışındaki varsa patlama/saldırı sonucu yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlar ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlar, olay anı ve sonrası, olay yeri görüntüleri, olay anı ve sonrasında vatandaşların yaşadığı korku ve paniği gösteren görüntüler (itfaiye, polis aracı, ambulans görüntüleri, olay anı ve sonrasındaki tanık anlatımları, görevlilerin olaya ilişkin olay sonrasındaki çalışmaları ve delil toplama faaliyetleri).

MUHABİRLERİN SÖZLERİ DE YASAK

Kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, olay yerinin tespitine yönelik yer ve konum bilgileri ile buna imkan verecek görüntüler, fail ve olaya iştirak etme şüphesi bulunanların isimleri, yaşadıkları şehirler ve kullandıkları araçlara ilişkin bilgiler, şüpheli terör örgütlerinin isimleri ve soruşturmanın gizliliğini ihlal edebilecek benzer bilgi, görüntü, haber, eleştiri ve yorum içeren yayınlar, sunucu veya muhabirlerin ajitasyon içeren abartılı ifadeleri, olay ile ilgili toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlar.

SON DAKİKA VERMEYİN

Olayın sıcaklığı geçmesine rağmen, gün boyu ekranda kalan ‘son dakika, sıcak haber vb.' yazıları, yayın akışının kesilerek sürekli yayın yasağına neden olan olaya ilişkin haberlere yer verilmesi, haber bültenleri dışında bölünmüş ekranda olaya ilişkin görüntülere ve yorumlara yer verilmesi yayın yasağının kapsamında değerlendirilecektir.

MARKA ŞEHİRLERE SALDIRILAR

İstanbul, İzmir, Antalya gibi marka şehirlerimize yönelik yapılan saldırılar ile havaalanları, limanlar gibi kritik altyapı tesislerine yönelik saldırılara ilişkin olarak, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlar, yayın yasağının kapsamında değerlendirilecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ