bil anakolej
09 Temmuz 2020 Perşembe 13:43

SEN BİLİRSİN BAHÇELİ…

02 Kasım 2015 Pazartesi 19:44

Önce biraz gerilere gidelim.
20 Ekim 1991 yılında şimdiki MHP, Milliyetçi Çalışma Partisi olarak seçime katılmamış ve Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi ile ittifak yapmıştı.
Aslında bu ittifak çok kolay gerçekleşmemişti.
1989 Mart ayındaki yerel seçimlerden ANAP’ın büyük bir mağlubiyetle çıkmasıyla ülkenin içine girdiği erken seçim havası sonrası ANAP lideri Mesut Yılmaz 20 Ekim 1991’de erken seçim kararı aldı.
Erken seçim kararı alınmadan önce seçime ittifakla girmek isteyen Alparslan Türkeş bu önerisini Necmettin Erbakan’a götürdü. Ancak o günlerde bu ittifak bir türlü gerçekleşmedi.
Erken seçim kararının ardından bu kez Erbakan, aynı teklifi Türkeş’e götürdü.
Türkeş bu öneriyi kabul etti ve partilerin genel sekreterleri Oğuzhan Asiltürk ile Devlet Bahçeli tarafından görüşmeler başlatılması kararı alındı.
MÇP içindeki devletçi çizgide bulunan Bahçeli bu ittifaka karşı çıksa da Türkeş’in kararına karşı duramadı.
Bu ittifak yüzde 16,88 oy alarak 450 milletvekili bulunan parlamentoda 62 sandalye kazanmıştı.
O ittifaktan Türkeş dahil 18 milletvekili kazanan MÇP 24 Ocak 1993’de partinin adını MHP olarak değiştirdi.
4 yıl sonra 1995 yılında yapılan genel seçime katılan MHP 8,18 oy oranı ile meclis dışında kaldı.
4 Nisan 1997'de Alparslan Türkeş’in vefatı üzerine 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongresinde Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanlığına seçildi.
Bahçeli liderliğinde 1999 seçimlerine katılan MHP Yüzde 17,98 oy alarak 129 milletvekili kazanarak Bülent Ecevit liderliğindeki 136 milletvekili bulunan DSP’nin ardından 2.parti oldu.
DSP, MHP ve ANAP ile kurulan hükümette başbakan yardımcılığı yaptı.
8 Temmuz 2002'de, Hüsamettin Özkan, İsmail Cem’in de aralarında bulunduğu milletvekilleri istifa etti. DSP'nin milletvekili sayısı 64 düşmüştü ve TBMM'de 4. parti oldu. DSP'den ayrılanların çoğu Yeni Türkiye Partisi'ne geçti. Bu olay üzerine 31 Temmuz 2002'de 3 Kasım'da genel seçimin yapılması kararı alındı.
3 yıl önce büyük bir sıçrama yaparak oy oranını yüzde 10’a yakın artırarak 2.parti olan MHP 3 yıl aradan sonra girdiği seçimde yüzde 8,35 oy aldı ve yine meclis dışında kaldı.5 yıl parlamento dışında kalan MHP 2007 seçiminde yüzde 14,27 oyla 71 milletvekili kazanarak meclise geri döndü.
Kaset skandallarının patlak verdiği MHP 2011 seçiminde baraj altında kalır olgusu kamuoyuna pompalansa da yüzde 13,01 oyla 53 sandalye kazanmıştı.
7 Haziran 2015 seçimlerinde 16,29 oy oranını yakalayan MHP daha önce seçime bağımsız giren HDP’den daha fazla oy almasına rağmen onlarla aynı sayıda 80 milletvekili kazanmıştı.
Seçim gecesi ekrana çıkan Bahçeli, seçmenin kendilerine muhalefet görevi verdiğini belirterek hükümetin çözüm sürecinde aynı fikirleri paylaştığını öne sürdüğü AKP+CHP, AKP+HDP veya AKP, CHP ve HDP ile ortak kurulması gerektiğini belirtti.
Tüm bu yaşananlar Bahçeli her şeye HAYIR diyor söyleminin kamuoyunda tepki çekmesine neden oldu.
1 Kasım seçimlerine ‘SEN BİLİRSİN TÜRKİYE’ teması ile giren MHP’ye seçmen bu kez geçit vermedi ve HDP’nin de gerisinde kalarak vekil sayısı yarı yarıya düştü.
5 ay önce özellikle AKP seçmeninin oyunu alarak yıllardır partinin iktidar olmasını bekleyen seçmenlere umut olsa da gerçekleşmeyen koalisyonun sorumluluğunu MHP’ye yükleyen geçici seçmenleri geri dönüş yapmış, Madem sen bilirsin dedin, işte ben bilirim diyerek MHP’ye darbe vurdu.
Bahçeli’nin uzlaşmaz diye gösterilen tutumu, seçmen üzerindeki hayırcı algısı seçim boyunca yıkılamamış, üstelik partinin önemli isimlerinden Sinan Oğan ihraç edilirken Meral Akşener milletvekili adayı gösterilmemişti.
Bir partinin yaşanan her seçimde bu kadar gel git yaşamasının bir anlamı olmalı.
HDP’nin arkasında kalarak büyük hayal kırıklığı yaşayan seçmenlerin umutlarını tazeleyebilmek için,
Ülkücülerin hayal ettikleri iktidar yürüyüşüne gitmelerini sağlayacak kadroların iş başına gelmesi için Bahçeli kaybettiği 14.seçimin ardından kenara çekilmeyi bilmesi gerekir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ