24 Haziran 2018 Pazar 10:29
 
  • 4,679 TL

  • 5,454 TL

  • 190,62 TL

  • 95.852

Öncekiler Sonrakiler

AH BU ARABALAR..!

02 Eylül 2017 Cumartesi 08:22

Eskilerin “at, avrat, silah”ı şimdi olmuş sana “araba, kadın, para”. Bir “kadın” değişmemiş erkeğin hayatında. Silahın temsil ettiği güç artık para ile konuşulur olmuş. Zenginin malı, züğürdün çenesi…


Temel haklardan “seyahat özgürlüğü”ne bir de “barınma”yı eklemiş arabalar atlardan görevi devralırken. Öyle çıplak ata binmiyorsun sade, kapıları kilitli bir de kabin var çevrende cam filmli mam filmli… Kaldırımda karşılıklı yürürken göz göze gelmeye utandıkları kızlara, arabaya sığınıp saklanmasalar laf atabilirler mi yeni yetme delikanlılar? Attan arabaya… dedelerimize birer beygir yeterken şimdi bize yüzü az geliyor; en az yüzelli beygir olacak.

“Motorlu Araçlar” diye geçiyor hep resmi kayıtlarda arabalar. Araç yani, biniyorsun gidiyorsun… taşıma aracı… Bizde çok zaman araçları amaç edinmek huy olmuş. Araba da öyle. Üzülüyorum hayatı ıskalayıp araçlarını amaç edinenlere. Bir özen, bir üstüne titreme… İyi şoför herşeyden anlamalı ya… bir ses geliyor sağ önden kulak kabartıp diyor ki “Porya bu”. Porya bas bas bağırsa herkes duyar ama usta şoför kimse duymadan duyandır. Gururdur bu…    A be adam, evde karın yanında oturup için için ağlarken duymazsın da daha ötmeyen poryayı duymak mı marifet?

Çocuğunun yatağını ıslatırken yaşadığı utancı anlamayıp ortaokula kadar doktora götürmezsin de motorunun yatağına bir şey olacak diye derhal stop edip çekici çağırırsın. Motordur, yansa da yapılır ama çocuk? Çocukları anlamak, anlamak için onlarla zaman geçirmek gerek. Ne güzel fikir haftasonu çocuğa araba yıkatmak. Varsın biraz fazla su aksın. Varsın araban iyi yıkanmasın. Ne güzeldir çocuk için babayla birşeyler yapmak.

Araba alırken kaç hava yastığı var, arka emniyet kemerleri izofix'li mi diye soracak kadar bilinçliyseniz o arabayı alıp kullanırken de hem siz kemer takın, hem de tüm yolculara taktırın lütfen.

Tamponunda ufacık bir çizik olsa gidip boyatan var. İyi güzel ama tampon bu. Adı üstünde; tampon. Araba değil kendi çarpsın diye var tampon. Çarpacak tabi. Bir de bu gözle bakmak gerek. İkinci el araba alırken en çok kullanılan tabirdir “boya/değişen”. Zamanla herşey değişir deriz ama kapı, çamurluk değişmeyecek. Arabadaki boya/değişen namus gibidir. El değmeyecek. Ev alırken deseler ki “Bütün kapıları yeniledik. Evi iç dış komple boyadık”. Süper! Tadından yenmez. Ama araba alırken?

 Arabaların kullanıcı el kitapları ansiklopedi gibi. Kimse okumaz. Bence çok kısa ve samimi bilgiler yazmak gerek el kitaplarına; Mesela,

- Sis farı süs farı değildir. Sadece sisli havalarda yakın.

- Eşinizin elini tutmak için otomatik vites tercih ediniz.

- Vardığınız yerde yarım saat zaman öldürecekseniz, yarım saat daha erken gitmek için
   aşırı hız yapmayın.

- Emniyet kemeri terletiyorsa, kemeri arkanızdan geçirmek yerine klimayı açın.

- Aracı kullanırken yanınızdaki eşinizle veya çocuklarınızla konuşun. Yan yana oturup aynı
yöne baktığınız için en samimi sohbetler bu ortamda olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ