20 Ekim 2018 Cumartesi 21:26
 
  • 5,644 TL

  • 6,498 TL

  • 222,20 TL

  • 96.455

Öncekiler Sonrakiler

BEDAVA KIŞ LASTİKLERİ!

02 Ekim 2017 Pazartesi 00:00

Bir araba alıyorsunuz; “0” ya da 2.el… ortalama en az 50,000 km kullanıyorsunuz. 2.el aldıysanız zaten lastik dişleri bir miktar aşınmış olacaktır. “0” km aldıysanız lastikleriniz de “0”. Takribi 50,000 km kullandığınızda her iki durumda da ikinci takım lastikleri satın alacaksınız. E zaten ikinci takım lastiğe para vereceğinize göre baştan daha ilk kışa girerken kış lastikleri alın olsun bitsin. İki takım lastiğiniz birden olsun en baştan. Yılın yarısında bir takımı diğer yarısında ikinci takımı kullanın, iki lastik birlikte aşınsın.

Diyeceğim o ki zaten ikinci takım lastiği alacağınız için o seçim baştan daha kış lastiğinden yana olsun. Yani kış lastiği çoğunun düşündüğü gibi ilave bir maliyet değil. Kış özelliği bedava! Bu işin ekonomik yanı.

Hukuki yanı şöyle, önce dendi ki hususi otomobillerde şehirlerarası yollarda zorunlu, vilayetler de, şehir içlerinde zorunlu mu değil mi o ilin valisinin inisiyatifine bırakıldı uygulama. Sonra, bu hafta bir açıklama geldi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan; dendi ki şahsi otomobillerde kış lastiği zorunlu değil. Şimdi basın bu açıklama yasaya uygun mu değil mi onu tartışıyor. Kesin olan şu ki her kime zorunlu ise geçerli tarih aralığı 1 Aralık - 1 Nisan.

Konunun teknik yanı ise yazın spor ayakkabı kışın bot giymek kadar basit aslında. Kara kuru, için boş üstünde sanki rastgele süs gibi desenler olan bir şeydir lastik. Nedir ne değildir pek bilinmez. Öyle insanlar var ki desenini beğendiği için alır lastiği, sanki evin salonuna süs eşyası alıyor gibi. Lastik deseninin üzerindeki her bir kılcal çizgi bile çok şey ifade eder. Lastiğin fren performansı, virajdaki tutunuşu, ıslak kuru zeminde performansı, ısı üretimi ve soğuma performansı, suda yüzme yüzmeme ile ilgili desen içlerinin su alma kapasitesi, gürültü üretme seviyesi, yere tutunurken gösterdiği direnç ve yakıt sarfiyatına etkisi gibi faktörleri belirler lastik sırtındaki desenler.

Kış lastiklerini yazlıklardan ayıran en büyük özellik 7^C derece sıcaklığın altındaki havalarda lastik kauçuğunun hala yumuşaklığını korumasıdır. Bu konuyu biraz açalım… Yaz lastikleri soğuk havalarda sertleşir, taş kesilir ve kauçuk esnekliğini kaybettiği için yol tutmaz, fren tutmaz, araç virajda savrulur. Kupkuru havada, yerde kar yağmur olmasa da hava sıcaklığı 7^C’nin altındaysa yaz lastikleri ile büyük risk altındasınız.

Artık mektup yazan kalmadı ama elinize bir dosya kağıdı alın ve mektup yazmış ve zarfa koyacakmış gibi katlayın kağıdı. Dörde katlanmış kağıda bakın ve deyin ki arabamın bir lastiğinin yere bastığı alan bu kadar. Şimdi bir mektup almış gibi o dosya kağıdını tekrar açın ve dosya kağıdına bakıp deyin ki arabamın dört lastiğinin yere bastığı alan bu kadar. Evet, canı, cananı, çoluğu çocuğu taşıdığınız ve hayatlarınızı emanet ettiğiniz lastiklerinizin yere bastığı alan sadece bu kadar.

Araba kullanmak silah taşımak gibidir. Aracın momentumu kadar ölüm saçma potansiyeli taşıyorsunuz. Araç dön dedin mi dönmeli, dur dedin mi durmalı. Emre itaatin en önemli parçasıdır lastik

Lastik bedava mı

Hasım
03 Ekim 2017 Salı 12:59

Lastikleri bedava mı veriyorsunuz bedava ise alırız Cenabettin bey

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET