bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 06:52

ÇÖZERSE OKAY VALİ ÇÖZER

23 Aralık 2019 Pazartesi 10:48

Şimdi Erzurum nire, Kocaeli nire diyebilirsiniz.


Ancak Kocaeli nüfusuna en fazla Erzurum doğumluların bulunduğunu bilirseniz bu soruyu bana sormazsınız.


Şirketimizde çalışan Hasan Serdar Akyüz sabah odamda yanıma geldi.


“ Abi günaydın benim bir sorunum var. Bulursan çareyi sen bulursun” diyerek başladığı sözünün devamında, “ Ben Erzurum Oltu ilçesi Turnalı köyü doğumluyum. Annem ve babam hala bu köyde. Yaklaşık 5 yıl önce toprak kayması sonucunda köyün merkezinin yeri değiştirildi. Devlet geri ödemeli 30 yeni ev yaptı. Daha önce tepede bulunan evler şimdi 5 km aşağıya yapıldı. İşte ne oldu ise ondan sonra oldu. Elektrik, su hatları getirildi. Ancak telefon hattı gelmedi. Daha önceki evin olduğu yerde cep telefonları çekiyordu. Şimdi ise çekmiyor. BTK diye bir kurum varmış. Bu konuda gerekli kararı verip, GSM şirketlerine talimat veriyormuş. Bu konuda destek istiyorum” diyerek sözlerine devam etti.


Kışın kar yağışı nedeniyle sert geçen bir iklime sahip Erzurum’da teknoloji çağında nasıl çare bulunmamış hala anlamadım.


Kışın kalanlar yaşlı insanlar. İnsanlarda doğal olarak anne ve babalarını ve ailelerini merak ediyorlar.


1300 km uzaklıktaki Erzurum’da ailelerini merak edenlerden biri olan Hasan abinin bir sözü ise durumun ciddiyetini ortaya koyuyordu; “ Bırakın sağlık durumlarından haberdar olmayı, ölseler ilk baharda kokacak durumda buluruz” dedi.


Düşünün siz durumun vahametini.


GSM şirketlerine başvurmuşlar ama hane halkı sayısı nedeniyle ekonomik değil diyerek köylülerin isteklerini geri çevrilmiş.


Allah aşkına candan bahsediyoruz. Bu işlerde kar zarar hesabı yapamayız.


İnsanlar bırakın ailelerini aramayı hastaneye ulaşmaya çalışsalar ulaşamaz ve hayatlarını kaybedebilirler.


İnternette bir araştırma yaptım ve Turkcell 33,8 milyon, Vodofone 25,3 milyon, TT Mobil 22,4 milyon aboneye sahip.


Bu kadar aboneden milyarlarca lira kar eden şirketler lütfen bu tip durumda olan köy ve ilçelere gerekli yatırımları yapsınlar.


İşte bu nedenle bu işi çözerse Okay Memiş valim çözer diye yazdım.


Vali olmadan önce danışman olarak yaptığı çalışmaları yakından bilen birisi olarak bu sorun onun için çok basit olduğunu biliyorum.


Genç, dinamik ve yerinde duramayan halkın içinden çıkan bir vali olarak bu soruna çözüm bulur.
1300 km ötedeki bir köyün telefon sorununu aktarmak görevi bana, gerekli hassasiyeti göstermek kentimizde yaşayan 600 bini aşkın Erzurum nüfusuna kayıtlı vatandaşımıza, sorunu çözmek ise tabiki Erzurum’un değerli yöneticilerine düşüyor.
Kalın sağlıcakla….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ