20 Ekim 2018 Cumartesi 21:28
 
  • 5,644 TL

  • 6,498 TL

  • 222,20 TL

  • 96.455

Öncekiler Sonrakiler

EĞİTİMDE İNOVASYON

05 Kasım 2017 Pazar 14:00Günümüzde bilgi, toplumların elindeki en büyük güç haline gelmiş, ve bilginin değeri gelişen teknoloji ve değişen toplumlar ile birlikte daha da anlaşılır bir hal almıştır. Öğrenmek, beceri kazanmak, bilmek en değerli vasıflardan sayılmakta, bilgi insana ve topluma değer katmaktadır. Artık önemli olan bilginin nasıl işleneceği, nasıl daha kaliteli, verimli hale getirilebileceği  olmuştur. Bir hammadde ürüne dönüştürülürken ne kadar bilgi ile işlenebiliyorsa,  o ürünün katma değeri de o oranda artmaktadır. Bilgiye dayalı üretimlerin temelinde know-how diye tabir edilen 'bir işin nasıl, ne şekilde yapıldığını bilmek' , kaynakların elde bulunmasından çok daha fazla öneme sahiptir.


İnovasyon yani faydalı hale getirilmiş olan yenilik, burada ortaya çıkıyor. Bilgiyi işleyebilen toplumlar, analitik düşünme becerisi kazanmış olan bireyler, bilgiye yatırım yapan anlayışın var olması toplumları ayakta tutacak ve ilerlemelerini sağlayacaktır.
Eğitim sisteminde de inovatif yaklaşımların her geçen gün anlam kazanması ve tercih edilmesi de toplumların kalkınmasında iyi eğitilmiş, düşünme becerileri gelişmiş, sorgulayan, araştıran, bilgiyi kullanmayı bilen ve onu işleyebilen bireylerin çoğalması ile olacaktır.
Eğitim sisteminde bu tür yenilikçi yaklaşımları benimseyen kurum ve kuruluşlardan biri olan Doğa Okulları, son yıllarda tamamen kendi geliştirdiği bir sistem olan t-MBA ( teenager- managementbusinessadministration ) ile eğitimde tam bir inovasyon gerçekleştirmiştir.
t-MBA, kısaca işletme yüksek lisans programının liselere göre yapılandırılmış halidir. Her alan ve şartta uygulanabilen, teknolojiye entegre olmuş, öğrencinin sosyal ve işletmeye yönelik kazanımlar almasını sağlayan bir modeldir. Bu eğitim sonunda öğrencilere akademik başarının yanı sıra Avrupa Birliği'nin de 'Eğitimde 2020 Stratejisi' (ET 2020 Strategy) olarak açıkladığı 8 anahtar yeterliği kazandırmayı amaçlanmaktadır.
- Girişimcilik ve inisiyatif kullanma
- Öğrenmeyi öğrenme
- Sosyal ve medeni beceriler
- Kendi dilinde iletişim ve kendini ifade etme
- Yabancı dilde iletişim ve kendini ifade etme
- Kültürel farkındalık
- Akademik ve teknolojik yeterlik
- Digital yeterlik
Bu becerilerin kazanılması için t-MBA eğitim modelinin beş farklı bileşeni bulunuyor; t-MBA dersleri,  öğrenci meclisleri, mesleki gözlem, iş projeleri ve sosyal sorumluluk projeleri.Hiç şüphesiz ki lise çağında bu tür kazanımlarla donatılan öğrencilerin, farklı bakış açıları oluşacak ve yaşıtlarından farklı olarak vizyonları büyük oranda gelişim gösterecektir.
Doğa Okulları'nın başarısı bununla da kalmamış ve ilk kez ocak 2012'de İngiltere'de yapılan sunumla uluslararası hale gelen t-MBA Eğitim Modeli, Rusya, Almanya, Dubai, Lübnan, Kenya, Hollanda ve Finlandiya'da çeşitli modülleri ile kullanılmaya başlanmıştır. Çeşitli ülkelerden öğretmenler ve eğitim yöneticileri, t-MBA Modeli'nin eğitimleri için Türkiye'ye gelmeye, burada aldıkları eğitimden sonra kendi ülkelerinde sistemi hayata geçirmeye başlamışlardır. 2013 yılında Londra'da dünyanın en büyük eğitim fuarı olan Bett Show'da Doğa Okulları t-MBA Modeli ile 'En İnovatif Okul' ödülünü almıştır. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri Uzaktan Eğitim Derneği (USDLA) tarafından t-MBA Modeli 'Altın Ödül' ile ödüllendirilmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET