03 Haziran 2020 Çarşamba 08:43

BASIN MENSUBU OLMAK

15 Ocak 2019 Salı 11:10

Yerel ya da ulusal basın sektöründe çalışanlar özveri ile çalışır.Kimi zaman eşini , çocuğunu göremediği zamanlar olur. Sıcak bir yemek yiyemediği hatta aç kaldığı zamanlar. Genellikle muhabirler ve kameramanlar bu şekilde sıkıntılar yaşar.Haber için canla başla çalışırlar. Her yer haberdir. Her şey haber. Büyük emek vardır üstünde o haberin.


Savaş muhabirleri daha da kelle koltukta çalışır. Her anölümle burun buruna. Yeri gelir bir yürüyüşün içinde biber gazıyer,coplanır. Yeri gelir sabaha kadar uykusuzca haber peşinde koşar.Yine de kalemi,kamerası ya da mikrofonu paha biçilmezdir onun için.Basın sektörü iki ucu sivri bıçaktır. Baskılar yapılır,tehditleralırsınız. Yine de boyun eğmezsiniz. Doğruyu yalnızca gerçekleripaylaşmak adına . Benim çok eskiye dayanan bir geçmişim var basında.Hatta ilk özel radyolar kurulduğunda program sunucusuydum. O zamanlarbir radyodan,tv.dan ya da gazeteden geldiğinizi söylediğinizde ,görüşmeye gittiğiniz kişi ya da kişiler saygı duyar ceketini iliklerdiönünüzde. Basın mensubu olmak çok kıymetli bir meslekti. O zamanlar bumesleği çirkince kullanan kimse de yoktu zaten. Günümüze baktığımdasözüm meclisten dışarı ancak bu mesleği farklı çıkarlar için kullananpek çok meslektaşım var. Yeni bu mesleğe girenler de bizim zamanımızdaolduğu gibi o ince çizgiyi tutturamıyor. Basın mensubu olmak demekhalkın sesini düşüncesini yansıtmak demektir. Sorunların çözülmesindeköprü demektir. Yanlış bilinenlerin doğrusunu ortaya çıkarmakdemektir.Bir mekana gittiğinizde hiç bir talep ve menfaat olmadığıiçin çekinir saygı duyarlardı. Şimdilerde menfaatler kalemin önünde .Hal böyle olunca basın mensubu olan emektar arkadaşıma saygı da eriyipgitti.

Özellikle yerel basıncılar çok daha özverili çalışır. Birden fazla görevi tek başına yapar aldığı ücrette boğaz tokluğudur. Hiç bir yerel basın mensubunun sadece kazancı ile aldığı villa, spor araba yoktur mesela. Tabi babadan zengin değilse. Ulusal basın biz yerelin yaptığıişi sadece büyük çerçeve içinde yapar ama aldığı ücret yerelden çokdaha fazladır. Ama nerede ve kim olarak çalışırsanız çalışın basın biraşktır. Sevmeden yapılmaz. Çekilmez çünkü. Tam misafir gelir sizievden alırlar canlı yayına çıkarsınız. Ya da yaz tatili planıyaparsınız bir seçim kararı alınır muammalı bir çalışma başlar tatilplanı suya düşer. Aslında evli insanın yapacağı bir iş te değildir.

Deliliktir biraz. Ama siz yine de her kritere uyarsınız hayatınızı da uydurursunuz. Basın özgürlüğü çok zorlu bir iştir. Kimseyi kırmadan özgürce yapılamaz. Bu konuda ulu önder Atatürk basının önemini ve güvenirliğini çok iyi anlatmıştır. 16 Ocak basın onur günü ,onun basına verdiği değeri anlatır.


Büyüklerimizden gördüğümüz gibi bu mesleğe devam etmek ve ettirmek görevimiz olsun. Tüm meslektaşlarımın da Basın Onur Günü kutlu olsun...   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ